Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
28 nov 2022 • < 1 min
Stadsbibliotekarie Daniel Forsman i Stockholm har länge flaggat för att lämna Ifla till följd av den bristande transparensen. Men i dagsläget avvaktar han för att se hur organisationen utvecklas.
Daniel Forsman vill se hur det går med Iflas planer på att göra organisationen mer transparent.
I Biblioteksbladets nya nummer där Ifla står i centrum berättar Daniel Forsman, stadsbibliotekarie i Stockholm, att Stockholms stadsbibliotek överväger att inte förnya sitt medlemskap i Ifla.
Det var ett tag sedan enkäten gjordes men Daniel Forsman konstaterar i ett mejl att Stockholms stadsbibliotek ännu inte har tagit något beslut.
– Styrelsen för Ifla har presenterat en plan för ett mer transparent Ifla (Planning for a stronger, more transparent Ifla: Government board plan – A plan for securing Ifla’s future) och det återstår att se hur Ifla som organisation kommer att utvecklas.
Daniel Forsman skriver även att Stockholms stadsbibliotek inför 2023 kommer att se över alla sina medlemskap i internationella organisationer. För närvarande har man medlemskap i Ifla och i Ibby (The International board on books for young people).
– Men inget beslut är fattat ännu och det påverkas av budgetförutsättningarna för 2023 samt vår verksamhetsplan som vi arbetar med nu. Det rimliga är att vi fattar beslut om förnyande i början av nästa år, förklarar Daniel Forsman i sitt mejl.
Det såg ut som att Julla Májja kört sin sista tur. Men ett tillfälligt bidrag gör att den samiska kulturbussen blir kvar nästa år – sedan är det osäkert.
16 dec 2025 • < 1 min
Region Västerbotten beviljar inte verksamhetsmedel till den prisbelönta samiska kulturbussen Julla Májja. Sista turen kan ha körts före årsskiftet – men en lösning kan vara i sikte, enligt Biblioteksutveckling Västerbotten.
15 dec 2025 • 2 min
MTM har utrett kraven för att få ett konto i Legimus. Slutsatsen är att det inte ska krävas något intyg. I januari införs istället ett nytt ansökningsformulär.
12 dec 2025 • 3 min
Tiktok har blivit större än Facebook och Instagram. Ingen enskild produkt gör just nu mer för att förändra den globala konsumtionen av kultur och underhållning.
10 dec 2025 • 2 min
I USA leder påtryckningar från politiker till utrensning av böcker på bibliotek – och samma tendens finns i Sverige. Men är det verkligen det största hotet mot biblioteken? frågar sig frilansskribenten Egil Sturk.
10 dec 2025 • 2 min
Mer än två miljarder använder Tiktok världen över. Betyder appens världsherravälde början på slutet för litteraturen och det skrivna ordet? Eller har den tvärtom blivit en öppning för miljontals unga att upptäcka nya böcker? Martin Gelin reder ut kontroverserna kring världens största sociala plattform.
9 dec 2025 • 11 min
Kan Booktok vara skadligt? Det senaste numret av Biblioteksbladet är gjort utifrån den frågan. Allt startade med några debattartiklar.
8 dec 2025 • 2 min
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
5 dec 2025 • 2 min
Mycket med Tiktoks tagg Booktok är tilltalande - men chefredaktör Thord Eriksson är ändå skeptisk. "Jag vill inte ha Xi Jinping kikande över axeln."
4 dec 2025 • 2 min
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
3 dec 2025 • 2 min
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
1 dec 2025 • < 1 min
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
28 nov 2025 • 2 min
0 kommentarer