Årets bibliotek: Älvdalens bibliotek

23 sep 2021 • < 1 min

Med bubbel på en fjälltopp. Så ska Älvdalens bibliotek fira utnämningen till Årets bibliotek 2021. "Vi är väldigt stolta."

Tre bibliotek hade nominerats till Årets bibliotek: Uppsala stadsbibliotek, Karolinska universitetssjukhusets bibliotek och Älvdalens bibliotek. Anna Troberg, förbundsordförande för Dik, presenterade på torsdagseftermiddagen på Bokmässan i Göteborg vinnaren som alltså blev Älvdalens bibliotek.

– Det är fantastiskt roligt, vi är väldigt stolta. Särskilt i ett sånt här fint sällskap, sade Karin Rytter, bibliotekschef.

Hon tackade juryn, bibliotekspersonalen, alla kommuninvånare, Kulturrådet och Länsbibliotek Dalarna.

– Det är en ära att jobba på bibliotek i Dalarna och framför allt på Älvdalens bibliotek.

Läs mer om hur Älvdalens bibliotek jobbar här.

 

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min

Nyheter

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt

En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.

24 maj 2023 • < 1 min

Nyheter

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne

Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.

22 maj 2023 • 2 min

Krönika

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret

Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.

22 maj 2023 • 2 min