Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
13 jun 2023 • < 1 min
En 34-årig biblioteksassistent på Finspångs bibliotek har dömts för sjutton sexualbrott mot barn. Mannen avskedades när åtal väcktes.
Den 34-åriga mannen har varit anställd som biblioteksassistent i flera omgångar sedan augusti 2020 men har inte arbetat på biblioteket sedan hans brott uppdagades av polisen, enligt Maria Samson är kommunikations- och digitaliseringschef i Finspångs kommun.
På frågan om tjänsten innebar kontakt med barn understryker hon att han inte hade en tjänst där det förekom kontakt med barn.
– Men det är klart att om det kommer in en vårdnadshavare och ska låna böcker och har barn med sig, då finns det ju barn på biblioteket. Så utifrån det så förekommer det barn på vårt bibliotek, absolut, säger Maria Samson.
Hon påpekar att mannens brottslighet inte har varit kopplad till hans arbete, vilket är tydligt i både utredningen och domen.
– Vi som arbetsgivare och kommun förhåller oss till rättssystemet och dess lagar och regler. Vi har låtit polisen utreda ärendet. Det är först då, utifrån hur lagar, regler och rutiner ser ut, som vi kan hantera ärendet. Det är väldigt tydligt hur vi som arbetsgivare hanterar både anställningar och hur lagen ser ut, förklarar Maria Samson.
1 kommentarer
Det är bättre och billigare att rädda böcker och annat tryckt material om det görs direkt efter en översvämning eller annan naturkatastrof. Därför bygger Tyskland just nu en flotta av ambulanser för böcker och arkivmaterial.
17 jan 2025 • 4 min
Bibliotek är bra på beredskap, men kan bli bättre. En kurs ska göra Sverige än mer redo för både kris och krig.
16 jan 2025 • 2 min
Bibliotek är viktiga resurser under brandkatastrofen i Kalifornien, slår den amerikanska biblioteksföreningen fast. ”Tillsammans kan vi stärka våra samhällens motståndskraft.”
14 jan 2025 • 2 min
Minst fyra bibliotek i norra Stockholm har under årets första dagar använts som täckmantel för att bedragare ska komma åt bankuppgifter och i nästa steg pengar. Sex polisanmälningar har hittills gjorts.
13 jan 2025 • 4 min
Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.
13 jan 2025 • 2 min
I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.
11 jan 2025 • 3 min
Nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet av tillgänglighetsdirektivet försenas för e-böcker. Branschens aktörer är nöjda över beskedet.
9 jan 2025 • 2 min
EU:s tillgänglighetsdirektiv ska börja gälla i sommar. Men nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet när det gäller e-böcker måste skjutas på framtiden, enligt en utredning som lades fram på tisdagen.
7 jan 2025 • < 1 min
Doktoranden Camilla Lindelöw trodde att forskare redan arbetade mycket med text- och datautvinning, TDM, från upphovsrättskyddat material och att det fanns processer för det. Men så är det inte. ”Jag skulle önska att lärosätesbiblioteken uppmärksammade detta i sina förhandlingar genom krav på förlagen.”
7 jan 2025 • 5 min
En tillbakablick på året som gått visar att de biblioteksfrågor som dominerade handlade om skolbibliotek, ekonomi, anmälningsplikt och läshjälp för studenter. God jul önskar Biblioteksbladet!
20 dec 2024 • 6 min
Mitt i en turbulent tid står biblioteken starka för utbyte av idéer, berättelser och fakta. Vårt förtroende i samhället ökar – nu gäller det att förvalta det, skriver Miriam Nauri i en julkrönika.
19 dec 2024 • 2 min
På Södertörns högskola har 26 procent av studenterna tillgång till talbokstjänsten Legimus. Bibliotekschefen Lotta Janson är trygg med att behoven bedöms tillräckligt noggrant.
19 dec 2024 • 3 min
Det är nog ingenting som jag får så ont i magen av att läsa som när barn blir utsatta. Det är ett måste med rutiner (exempelvis uttdrag ur polisens straffregister för alla anställningar på bibliotek ) och det kan behövas stöd även för dem som jobbar på biblioteket. Jag skulle må jättedåligt bara av kopplingen som blir mellan arbetsplatsen och brotten samt sorgen över att barn som man kanske känner har blivit utsatta.