Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
20 feb 2020 • 2 min
Kan ett biblioteks tjänster mätas i pengar? Ja, hävdar forskare. Det sociala värdet gör investeringen lönsam.
Biblioteken i Suffolk i östra England ville ta reda på hur mycket de bidrar till samhällsekonomin, genom de sociala vinster som bibliotekens tjänster ger i form av exempelvis minskad ensamhet eller stress. Därför gav man den oberoende konsultfirman Moore Kingston Smith i uppdrag att undersöka vinsterna av tre av Suffolkbibliotekens primära tjänster, omvandlat till pund och pence.
– Att mäta avkastningen av en social investering är ett sätt att hjälpa oss, allmänheten och de som fattar beslut om offentlig finansiering, att förstå värdet av arbete med ett socialt syfte, säger Karl Leathem som är en av forskarna bakom studien.
Tjänsterna på biblioteket som han och hans kollegor tittade närmare på var gruppträffar för föräldrar och barn under fem år, grupper för äldre och ”open space groups” som är öppna för alla och fokuserar på att bidra till ökad mental hälsa bland Suffolks invånare. Karl Leathem säger att han överraskades av att se i vilken utsträckning människor som redan lever med psykisk ohälsa kunde undvika en upptrappning av sina problem, genom att ha regelbunden kontakt med andra vid open space-sessionerna.
– Det gjorde till exempel att de intresserade sig mer för sitt eget välmående och därför skötte sin egen medicinering bättre.
Forskarna värderade effekten av tjänsterna genom att jämföra med sådant som skulle kunna ge samma effekt – som en terapeut, en mobiltelefon eller till och med en semesterresa – och som redan har ett känt ekonomiskt värde. På så sätt kom de fram till att varje pund som investeras i bibliotekens tjänster genererar drygt åtta pund, i ”socialt värde”.
Forskarna bedömde också att de värderade tjänster på biblioteken i Suffolk sammanlagt bidrar med nära två miljoner pund (nästan 25 miljoner kronor) i ”socialt värde” varje år.
I Suffolk är social isolering ett växande problem och bibliotekschefen Bruce Leeke säger i en kommentar att han ser att bibliotekens tjänster förbättrar invånarnas liv varje dag, och att man nu också har avgörande bevis för att så är fallet.
Karl Leathem från Moore Kingston Smith hoppas att fler bibliotek kan använda studiens resultat för att locka till investeringar eller ta hänsyn till resultaten när nya tjänster ska utformas.
– Jag vill att framtida tjänster ska designas utifrån vad som skapar mest socialt värde, och inte bara utifrån vad som är ekonomiskt lönsamt.
Den tyska utrotningen började med ett angrepp mot ett bibliotek. Böcker brändes och en av historiens första kända transpersoner antas ha mördats vid attacken. "Där var vi 1933 och dit tycks vi återvända 2023. Vad kan vi göra?", skriver Niklas Ferdinand Carlsson.
24 mar 2023 • 5 min
Björn Orring, Ulf Dernevik och Anna Troberg är nöjda med svaren de fick från regeringsföreträdarna om armlängds avstånd. Och en undersökning som Biblioteksbladet har gjort visar att det, än så länge, är ovanligt att politiker blandar sig i biblioteksverksamheten. Men oro finns för framtiden.
23 mar 2023 • 2 min
Det finns gott om jobb för bibliotekarier och utsikterna ser lika goda ut för den som kommer ut på arbetsmarknaden om fem år, enligt en rapport från Saco.
21 mar 2023 • < 1 min
276 ukrainska bibliotek har skadats i kriget. 47 har förstörts helt och 42 bibliotek har förlorat alla sina samlingar. Och det är siffror som förändras varje dag, poängterar Tetiana Chorna, universitetsbibliotekarie på Kiev-Mohyla-akademin, på besök i Uppsala.
20 mar 2023 • 3 min
Stockholms stadsbiblioteks ansökan om tillträdesförbud för en besökare nekades av Västerorts åklagarkammare. Anledningen är att Tensta bibliotek delar lokaler med ett medborgarkontor.
20 mar 2023 • 2 min
Bibliotekens närvaro på Tiktok blottar en konflikt mellan tillgänglighet och skydd av människors integritet. Hur ska detta hanteras? Svaret ligger inte alltid i att göra mer av samma, utan det måste också vara möjligt att göra nytt, skriver digitaliseringsexperten Carl Heath.
17 mar 2023 • 2 min
Försäljningen av Axiell media innebär inte att Axiell group vill skala ner. Försäljningen var smärtsam, men nödvändig och Axiell vill fortsätta växa på andra sätt, berättar koncernchef Joel Sommerfeldt för Biblioteksbladet.
16 mar 2023 • 2 min
Axiell group säljer Axiell media till danska e-boksdistributören Publizon som nu blir Nordens ledande digitala bokdistributör.
14 mar 2023 • < 1 min
Örebro bibliotek har anställt en bibliotekssocionom och därmed försökt definiera gränsen för bibliotekssystemet. Genom att ta vårt uppdrag på allvar kan vi hjälpas åt att överbrygga klyftorna i samhället, skriver Lars Hilmersson och Lotta Perkiö.
14 mar 2023 • 4 min
Silvia Ernhagen. Så heter Svensk biblioteksförenings nya generalsekreterare. Hon ser fram emot att driva bibliotekspolitik och tycker att det demokratiska uppdraget är "otroligt viktigt".
14 mar 2023 • 3 min
I 18 år har Thomas Öhnell levererat lästips och begärt in sena boklån från långtidsdömda på Hall. När nya regeringen ropar efter hårdare straff och högre murar är det inte första gången han hör det. ”Jag blir alltid lite orolig.”
13 mar 2023 • 4 min
Efter Biblioteksbladets avslöjanden om missförhållanden har den tyska organisationen VDB ställt frågor till Ifla. Uteblivna svar gör att VDB tills vidare avstår från att delta i arbete rörande organisationen.
10 mar 2023 • 2 min
0 kommentarer