Annons
Annons

Kriminalvården: Barnen för få – därför inga skolbibliotekarier

24 mar 2026 • 2 min

Barn i fängelse har rätt till skolgång och skolbibliotek. Kriminalvården anställer snart sin första skolbibliotekarie – men biblioteken blir obemannade.

Riksdagsbeslutet är ännu inte fattat men med största sannolikhet sänks straffbarhetsåldern den 1 juli. Kriminalvården förbereder just nu tre anstalter som då ska kunna ta emot barn i åldern 13–17.

Åke Svensson är rektor för den pedagogiska verksamhet som ska bedrivas för de minderåriga internerna: grundskola, gymnasieskola, anpassad skola, specialskola. I sommar eller höst kommer en skolbibliotekarie att anställas för placering på Kriminalvårdens huvudkontor i Norrköping. Bibliotekarien kommer regelbundet att resa till berörda anstalter, men inte jobba ”klientnära”, enligt Åke Svensson.

På plats finns redan ett bibliotekssystem eftersom anstalterna redan har bibliotek för de vuxna internerna.

– Vi kommer att nyttja det. Skolbibliotekarien blir ansvarig för vilka böcker som ska finnas i systemet och vara tillgängliga för barnen. Sedan kommer det att finnas lärare på anstalterna som är kontaktpersoner, säger Åke Svensson.

I sitt remissyttrande om regeringens promemoria om Kriminalvårdens skolverksamhet för barn och unga är Svensk biblioteksförening kritisk till att anstalternas bibliotek enligt den föreslagna lagtexten beskrivs så här:

”… verksamhet med ett allsidigt och målgruppsanpassat utbud av analoga medier som ställs till lärarnas och elevernas förfogande för att användas som en resurs i undervisningen.”

Föreningens slutsats är att anstalternas elever inte får tillgång till bemannade skolbibliotek, något som bekräftas av Åke Svensson.

– Det kommer ju inte att finnas underlag för det, säger han.

Åke Svensson tar Sagsjön i Lindome utanför Göteborg som exempel. Anstalten kommer att ha tio platser för unga tjejer.

– Det är klart att vi inte kommer att ha en skolbibliotekarie för tio studerande. Det har man ju inte på utsidan heller.

I sitt yttrande är Svensk biblioteksförening även kritisk till att digitala verktyg av säkerhetsskäl inte ska tillåtas i verksamheten, och drar slutsatsen att det till exempel utesluter Legimus. ”Menar lagstiftaren allvar med att tillse att fängslade barn får en likvärdig utbildning, måste Kriminalvården kunna säkra undervisning även till barn med en läsnedsättning.”

Detta måste dock bygga på en missuppfattning, menar Åke Svensson.

– Vi har digitala verktyg som vi använder redan idag i vår vuxenutbildning. Legimus har vi haft i många år, och även en inläsningstjänst.

Den digitala begränsningen rör molntjänster som av säkerhetsskäl inte tillåts.

Just nu pågår rekryteringen av lärare och enligt Åke Svensson är söktrycket stort.

– Till en lärartjänst i Rosersberg hade vi över hundra sökande. Det är många som uttrycker hur viktigt det här uppdraget är.

Han har även blivit kontaktad om den ännu inte utlysta bibliotekarietjänsten.

– Jag får frågan om vi kommer att ha skolbibliotekarier. Det finns ett intresse.

1 kommentarer

  1. En skolbibliotekarie är ovärderlig när det gäller att lära sig vad barnen gillar, tipsa om mera sådant och väcka intresse för läsning. Inom kriminalvården gäller det också barn med speciellt starka behov av god omsorg. När jag var ung skickade man kriminella barn på seglats i Västindien – nu får de inte ens tillgång till ett bemannat skolbibliotek.
    /Viktoria Skolbibliotekarie

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.