Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
3 sep 2021 • 2 min
I Vallastadens skola i Linköping planerar skolbibliotekarien tillsammans med pedagogerna i skolan och på fritids. Nu prisas skolan för sin långsiktiga satsning på biblioteket.
I Vallastadens skola i Linköping går elever från förskoleklass till årskurs sex. Här finns både grundskola och grundsärskola. I skolan finns ett så kallat fokusbibliotek, som de skolbibliotek som det har satsats lite extra på i Linköping kallas. Det finns exempelvis alltid en utbildad bibliotekarie som arbetar integrerat med lärarna på skolan.
– Som skolledare ser jag biblioteket som en otrolig möjlighet. Det är det vi har tagit fasta på, att se skolbiblioteket som en jätteviktig resurs, säger rektor Martina Almén.
Skolans elever har regelbundet bokade besök på biblioteket. Men fokusbibliotekarie Ida Ross arbetar även tillsammans med pedagogerna i klassrummen samt tar fram böcker och underlag till elevernas temaarbeten.
– Det är viktigt att använda biblioteket som stöd i undervisningen för att tidigt få upp intresset för läsning. Ida jobbar också med undervisning om källkritik.
Ida Ross jobbar tredje året på Vallastadens skola. Tidigare har hon jobbat på andra skolor i Linköping och i Motala. Hon uppskattar det samarbete fokusbibliotekarierna har i Linköping, stödet från rektor och samarbetet med lärarna på Vallastadens skola.
De lägger upp planer tillsammans och inför varje termin gör de ett schema över när Ida Ross ska träffa eleverna. Med skriftliga planer och målsättningar uppnås mer, tycker hon.
– Det är kul att utveckla verksamheten och jag får använda min profession. Jag kan stötta lärarna och ibland kan vi bolla med varandra både före och efter en lektion.
Som skolbibliotekarie är Ida Ross även med i lärarnas arbetslag, något som bidrar till att hon känner sig delaktig och som en i lärarteamet.
Hon träffar alla elever varje vecka i bokade möten, ibland på biblioteket och ibland i klassrummet. Men det händer också att eleverna kommer och söker upp henne på rasten.
– Det verkar som att eleverna tycker det är kul att läsa. För mig är det också väldigt kul att arbeta med särskolan. Där kan inte alla läsa, men de tycker att det är roligt att vara i biblioteket och bläddra i böcker och lyssna på sagor. Vi har också boksamtal tillsammans.
Utmärkelsen ska firas med tårta. Och all personal på skolan är del i arbetet som prisas, konstaterar rektor Martina Almén.
– Det är jätteroligt för biblioteket, men också för hela verksamheten. Det här har vi gjort tillsammans med pedagogerna i skolan och på fritids. Alla är öppna för att använda biblioteket som resurs.
Utmärkelsen årets skolbibliotek delas ut av Nationella skolbiblioteksgruppen. Juryns två hedersomnämnanden går till Sandsbro skola i Växjö och Lindeskolan i Lindesberg.
Demokratin är hotad, barn och unga värvas till våldsdåd, hat och politisk påverkan via sociala medier. Nu behövs verkligen skolbibliotekariens kompetens, skriver Viktoria Reuterskiöld.
23 maj 2025 • 2 min
Det behövs en yrkeslegitimation för bibliotekarier, anser Britt-Inger Rönnqvist. ”En legitimation säkerställer att det är rätt person på rätt arbetsplats.”
23 maj 2025 • 2 min
I höst när landets skolbibliotek ska bemannas kommer utbildade bibliotekarier att förväntas dela med sig av sin kunskap. Gör det inte, uppmanar Magdalena Ivarsson.
22 maj 2025 • 3 min
En utannonserad tjänst som 50 procent skolbibliotekarie och 50 procent vaktmästare har väckt reaktioner. Spännande kombination, anser i stället Anya Feltreuter.
22 maj 2025 • 2 min
Allvarliga samtal om läget i världen, men också uppmuntran och viktiga möten med kollegor. Så här säger några deltagare om första dagen i Borås.
21 maj 2025 • 3 min
Elin Streiffert, bibliotekarie i Östhammars kommun, är uppgiven. Lång väntan på böcker från Adlibris har de senaste månaderna orsakat stora problem.
20 maj 2025 • 2 min
Buggar i ett nytt logistiksystem är orsaken till alla försenade leveranser, förklarar Adlibris. Genom ett ramavtal är företaget förstahandsval när kommunerna köper in böcker till biblioteket och skolor.
20 maj 2025 • 2 min
Rekrytering pågår. ”Det kan ju finnas någon människa därute som besitter båda kompetenserna", säger rektorn för Praktiska gymnasiet i Liljeholmen i södra Stockholm.
19 maj 2025 • 2 min
Vi får inte bli avtrubbade nu, vi får inte vänja oss vid kriget eller acceptera inskränkt yttrandefrihet. Vi måste fortsätta att stödja och värna våra bibliotek och kulturinstitutioner och deras breda demokratiska uppdrag.
16 maj 2025 • 2 min
Det är inte första gången ryska härskare vill förstöra eller förtrycka den ukrainska kulturen. Under de senaste trehundra åren har det gjorts många försök.
15 maj 2025 • 13 min
2024 betalade svenska lärosätesbibliotek nästan 800 miljoner kronor för e-medier, en ökning med 300 miljoner på fem år. Det framkommer i KB:s årliga statistik.
14 maj 2025 • 2 min
Den fullskaliga invasionen är ett kulturkrig. De hotade och angripna ukrainska biblioteken borde få svenskt stöd, skriver Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson.
14 maj 2025 • 2 min
0 kommentarer