Annons
Annons

Svårt att leva upp till lagkraven i Habo

10 mar 2025 • 2 min

För ett år sedan skrev Biblioteksbladet om hur resurserna inte räckte till på biblioteket i Habo. Inför 2025 äskade bibliotekschefen Ingrid Sjöberg mer pengar till medier och en halv bibliotekarietjänst. I stället krymptes budgeten.

– Läget är allvarligt. Vi har lite svårt att uppfylla lagkravet. Man ska ha en bredd i medieutbudet, till exempel, och det är en kommun som växer kraftigt, vi har många barn och vi skulle behöva jobba mycket mer med läsfrämjande mot skola och förskola. Men det går inte för att vi inte får mer personal, säger Ingrid Sjöberg.

När det gäller medieinköp får biblioteket många förslag och det mesta köps in, men sedan är den delen av pengakakan nästan slut. De där böckerna som kanske inte är lika eftertraktade, de kan inte inhandlas i samma utsträckning längre, trots att de, som Ingrid Sjöberg, uttrycker det, borde finnas på biblioteket. Istället blir det de mest populära titlarna som främst köps in.

Läs också ›› 2024: Resurserna räcker inte till läsfrämjande i Habo

Habo bibliotek har även fått dra in på vissa dagstidningar, som till exempel Smålands Dagblad som har sitt fokus på kommunerna Sävsjö och Nässjö. Böcker på andra språk är också nedprioriterade, liksom e-böcker och e-film.

– Det är många unga, som är intresserade av manga. Det vill vi verkligen köpa in för det är svårt att få unga att låna och läsa böcker. Men att köpa en hel mangaserie, det kostar ganska många tusenlappar. Så det kan vi inte köpa allt av, förklarar Ingrid Sjöberg.

Det är inte logiskt att Habo bibliotek måste spara samtidigt som en ny sporthall invigdes förra året, tycker Ingrid Sjöberg. Foto: Annika Clemens

Ny sporthall invigdes i fjol

Hon blev arg och frustrerad när hon fick reda på att hon fick mindre pengar att röra sig med inför 2025 och erkänner att det ibland är svårt att hålla motivationen uppe. Kommunen växer, en ny sporthall, Habo Arena, invigdes förra året och Ingrid Sjöberg tycker att det inte är logiskt att man samtidigt satsar mindre pengar på biblioteket och i förlängningen därmed mindre pengar på läsfrämjande.

Låntagarna då, vad säger de? Jo, de är tålmodiga och tacksamma. Visst undrar de varför tidningar, som just Smålands Dagblad, försvinner, och varför det ibland inte går att låna filmer från mitten av månaden, men de förstår när Ingrid Sjöberg och personalen förklarar att de är tvungna att skära ner.

– De tycker att biblioteket är väldigt fint och de jämför ibland med vår grannkommun Mullsjö som har ett litet bibliotek och bara några få anställda. Den jämförelsen gör att de blir mer nöjda med vad de har här. Det är roligt att de är nöjda men det är också synd att folk inte gör sina röster hörda, säger Ingrid Sjöberg.

Läs också ›› Enkät: Var femte bibliotek tvingas spara

2 kommentarer

  1. Ser som Anneli detta i skolbiblioteksvärlden med. Det är knapert och mycket ska göras med lite, och det är svårt att engagera unga i läsning när det inte finns utrymme att arbeta med dem och att köpa in vad de faktiskt önskar och vill läsa. Man sitter och försöker trolla i budgeten för att få in så mycket som möjligt till så många som möjligt. Vet inte om de låtsas att inte veta vad en bok/tidningsprenumeration/e-bokstjänst/databas kostar eller om de verkligen tror att de ger tillräckligt. Skolbibliotek med köpstopp, eller med en budget på under 10kr/elev är ohållbart men verklighet för många. Så otroligt ledsamt att inte ens folkbiblioteken ska få ha en tillräcklig budget. Går inte att höja läsförmågan om utbudet är snålt, alldeles för många unga och vuxna kan inte köpa böcker själva pga sin ekonomi… de lämnas i sticket

  2. Det här borde granskas brett över kommunerna nationellt. Vår kommuns bibliotek, i synnerhet skolbibliotek, har också blivit enormt drabbade av effektiviseringar. Det tycks inte spela någon roll att vi inte lever upp till styrdokumenten/ planerna. Elever och lärare påtalar ständigt behoven och vi gör allt för att bara se till att skolbiblioteken ens fortlever med ok bestånd, men våra tjänster är inte alls dimensionerade efter behoven och antal skolor och elever.

Senaste nytt

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min