"Vi vill göra användningen legitim"
4 maj 2020 • 2 min
Just nu pågår intensiv digital aktivitet med många högläsningar ur litterära verk. En del av detta sker upphovsrättsligt olovligt, enligt organisationen Alis som vill erbjuda biblioteken avtalslicenser.

Att läsa ur ett litterärt verk på Youtube eller Facebook kräver tillstånd från den som äger upphovsrätten, såvida inte personen ifråga varit död i minst 70 år. För att underlätta bibliotekens digitala verksamhet vill upphovsrättsorganisationen Administration av litterära rättigheter i Sverige, Alis, nu erbjuda en så kallad avtalslicens.

– Det handlar om ett kollektivt avtal som gör att bibliotekarierna inte behöver inhämta tillstånd för varje enskild bok i förväg. Avtalet omfattar inte bara de upphovspersoner som vi förvaltar rättigheterna till, utan alla, också utländska författare. Det bygger på en konstruktion som finns i upphovsrättslagen, säger Helen Asker, verksamhetsansvarig på Alis som företräder runt 4000 upphovsmän i Sverige.
I Danmark erbjuder man sedan ett par år tillbaka den här möjligheten, och corona har skyndat på utvecklingen i Sverige. Det skulle kunna gå fort att få avtalen på plats, säger Helen Asker.
– Först behöver vi bara komma i kontakt med en övergripande huvudman, som kan fånga upp flera bibliotek. Att teckna avtal med 2000 enskilda bibliotek vore en stor administrativ börda och ta lång tid.
Den senaste tiden har Alis fått väldigt många förfrågningar om tillstånd för högläsningar. Med tanke på den stora digitala närvaron tror Helen Asker samtidigt att det förekommer en del olovligt användande.
– Det är nog inte alltid så att man vet att tillstånd behöver inhämtas. Samtidigt blir vi glada för att så pass många bibliotek hör av sig till oss. Vi vill inte jaga olovliga användningar, utan erbjuda en möjlighet att genom licensieringar göra användningen legitim.
Senaste nytt

Helene Öberg om vikten av att förstå kraften i AI
Vi vill inte att unga människor ska växa upp utan att förstå digital utveckling. Vi vill inte heller att de växer upp utan läsning. De förstår själva att båda behövs, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
1 dec 2023 • 2 min

Omfamna, bemästra och använd AI
Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.
30 nov 2023 • 2 min

"Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva en ny konstform i mitt liv"
AI-konstnären Annika Nordenskiöld har skapat bilderna till det nya numret av Biblioteksbladet. "Jag försöker få fram bilder som känns och som har någon sorts mänsklig närvaro."
29 nov 2023 • 2 min

Hotat samarbete lever vidare – åtminstone en tid
Svenska Daisykonsortiet, SDK, lever vidare. Det beslutades på förra veckans årsmöte. Nu tillsätts en arbetsgrupp som ska utreda konsortiets framtid.
29 nov 2023 • 3 min

Gammal data hotas av utrotning
Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.
28 nov 2023 • 3 min

Följ prisutdelningen på Augustgalan
Augustgalan hölls på måndagskvällen. Se hela prisutdelningen i efterhand här.
27 nov 2023 • < 1 min
Augustpriset: "Det är värdefullt med vårt perspektiv i juryn"
I kväll delas Augustpriserna ut. Salomon Hellman gör sitt andra år som ordförande i den jurygrupp som delar ut priset i barn- och ungdomskategorin. Han är bibliotekarie och inköpsansvarig för barn- och ungdomslitteratur på Stockholms stadsbibliotek.
27 nov 2023 • < 1 min

Sökes: person med koll på åldrade data och gammal utrustning – ”Läget är akut”
Hos Kungliga biblioteket pågår rekryteringen till en nyckelposition inom digitalt bevarande. Men det går trögt. ”Vi behöver hitta kompetenser som finns i andra branscher.”
27 nov 2023 • 3 min

"Biblioteket spelar en huvudroll för att förstå Nordirlands förflutna"
25 år har gått sedan långfredagsavtalet slöts den 10 april 1998. Sedan dess råder fred i Nordirland, men såren finns kvar och minnena av konflikten, The Troubles, finns bevarade på The Linen Hall Library i Belfast.
24 nov 2023 • 6 min

Vill vi ha fler icke-vita bibliotekarier så behöver vi prata om rasism
Bibliotek präglas av systematisk rasism och omedvetna fördomar. Den skeva representation avskräcker synliga minoriteter från yrket, skriver bibliotekarien Surrah al-Himidy.
23 nov 2023 • 3 min

Äldsta hbtqi-fynden på runstenar i ny databas
Inom projektet Queerlit har över 2000 titlar med hbtqi-tema katalogiserats i en särskild databas. De flesta är skapade de senaste 20 åren, men där finns också äldre verk. De allra äldsta är tre runstenar.
21 nov 2023 • 3 min

Öppet brev till kulturministern: "Vi är djupt bekymrade"
En anmälningsplikt går emot bibliotekslagen och skulle vara oförenligt med uppdraget att verka för barnens bästa, skriver fyra bibliotekschefer i Östergötland i ett öppet brev till kulturminister Parisa Liljestrand.
20 nov 2023 • 2 min
0 kommentarer