Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
27 maj 2013 • 2 min
Den officiella prisutdelningen av Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne – ALMA – har ägt rum. Den argentinska bilderboksskaparen Isol har...
Den officiella prisutdelningen av Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne – ALMA – har ägt rum. Den argentinska bilderboksskaparen Isol har blivit fem miljoner kronor rikare, pengar som hon enligt en intervju i TV-programmet Babel, ger en frist och möjlighet att fortsätta och ”drömma” och skapa… nya saker. Prisceremonin skedde i Stockholms konserthus där kronprinsessan Victoria delade ut priset efter ett tal av kulturministern, musik av Mando Diao om framförde tre sånger från sin senaste skiva med tonsatta dikter av Gustaf Fröding, ett musiknummer av barn och ungdomar från El Sistema och musiker från Kungliga Filharmoniska Orkestern. Isol tackade bl a genom att själv framföra en sång a cappella – You Cali tonsatt av Kurt Weill. Kvällen konferencier är skådespelaren Annika Hallin.
Isol, som är född 1972 i en familj med konstnärer, har många strängar på sin lyra – utöver bilderbokskonstnär är hon också serietecknare, grafiker, författare, sångerska och kompositör.
Under sitt besök i Sverige medverkade hon i litteraturprogrammet Babel. Där berättade hon bl a att hon själv som barn inte hade någon relation till Astrid Lindgrens sagovärld helt enkelt för att det i Argentina fanns så mycket översatt av henne. I intervjun framgick med all tydlighet att Isols barnperspektiv är konsekvent. Lika konsekvent är hon när det gäller att följa sin inre röst. Isol ser sig inte som en budskapsförfattare eller bärare av en pedagogik, snarare vill hon inspirera och väcka lusten. Till att fantisera och att drömma.
Nu finns den första boken på svenska skriven och illustrerad av Isol. Den heter Petit, monstret – om en pojke som ibland får höra att han är snäll men ibland att han är dum – och själv förstår han inte skillnaden.
Isols tacktal och sång kan man lyssna till här
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
I nya numret av Biblioteksbladet tittar vi närmare på appen Tiktok och taggen Booktok. Hur ställer sig cheferna för landets folkbibliotek till appen, som av säkerhetsskäl inte tillåts i många kommuner – är det värt risken trots att appen väcker läslust?
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
Sverige rustar och det gäller även Försvarsmaktens biblioteksverksamhet. Sedan i augusti är informationsspecialisten Ann-Christin Karlén Gramming bibliotekssamordnare.
Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.
Utbildningen Mediemedveten har tagits fram av Mediemyndigheten med hjälp av bland andra KB och Svensk biblioteksförening. "Vi brukar säga att det här är vår tids läs- och skrivkunnighet."
Ordet är fritt, så heter den kampanj som biblioteken i Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland nu har lanserat. Tanken är att uppmärksamma bibliotekens demokratiska uppdrag.
Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.

För tio år sedan engagerades stora delar av samhället – inte minst biblioteken – i att ta emot människor på flykt. Skulle det agerande som var självklart då vara lika självklart idag?
Varje tisdag får du de senaste och viktigaste nyheterna och reportagen direkt till din inkorg.
Läs det senaste numret som e-tidning.

Köp inte onödiga bibliotekstjänster till skolorna
28 nov 2025 • 2 min
Idéerna om att skydda kulturarvet är föråldrade
24 nov 2025 • 4 min
Skolbiblioteken behöver nationellt stöd
6 nov 2025 • 2 min
"Det blir inga skolbibliotek fyllda med mjukporr"
28 okt 2025 • 4 min


0 kommentarer