Beskedet: Biblioteksbladet blir kvar
16 maj 2019 • 2 min
Biblioteksbladet lades inte ner på Svensk biblioteksförenings årsmöte under torsdagsförmiddagen. Det blev ingen debatt utan motionärerna drog tillbaka sin motion till förmån för styrelsens förslag att se över kostnaderna.

De tre motionärerna – folkbibliotekscheferna Daniel Forsman, Stockholm, Anette Eliasson, Göteborg och Torbjörn Nilsson, Malmö – ville att Biblioteksbladet skulle läggas ner redan till årsskiftet och att pengarna i stället skulle gå till omvärldsbevakning, verksamhetsutveckling och sparande.
Styrelsen för Svensk biblioteksförening har föreslagit att motionen avslås och bland annat hänvisat till föreningens goda ekonomi.
Under torsdagsförmiddagen drog motionärerna tillbaka sin motion under Svensk biblioteksförenings årsmöte i Helsingborg.
Björn Waller, system- och vuxenbibliotekarie på biblioteket i Hallunda i Botkyrka, är Svensk biblioteksförenings officiella twittrare under Biblioteksdagarna och är på plats på årsmötet.
På Twitter skriver han: ” Motionen om att lägga ner @Biblioteksblad1 ”så snart som möjligt” dras tillbaka till förmån för styrelsens motförslag om att göra en översyn av kostnaderna”.

Stadsbibliotekarien i Malmö, Torbjörn Nilsson, bekräftar att motionen drogs tillbaka.
– Ja, vi tyckte helt enkelt att styrelsens förslag var bra, säger han.
Torbjörn Nilsson är också ledamot i föreningens styrelse och säger att han inte heller kommer att verka för att lägga ner tidningen i den rollen.
– Nej, och det har jag aldrig gjort.
Svensk biblioteksförenings ordförande Johanna Hansson säger att styrelsen nu kommer att göra en grundlig översyn av medlemstidskriftens kostnader kontra relevans för medlemmarna
– Vi fortsätter se över tidningen och uppdraget till dem som ska göra den. Skillnaden är att nu har vi ett årsmötesbeslut på att vi ska göra det.
Andra beslut som fattades under årsmötet var att föreningen ska inrätta en ny utmärkelse för personer eller institutioner som arbetar föredömligt med att stärka barns rättigheter enligt FN:s barnkonvention. Föreningen ska också göra en ny utredning av hur alternativa driftsformer påverkar bibliotekens verksamhet.
Biblioteksbladet har inte tillåtits tillträde till mötet.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/redaktionellt/slut-upp-for-bbl/
http://biblioteksbladet.test/redaktionellt/vill-ni-verkligen-lagga-ner-biblioteksbladet/
http://biblioteksbladet.test/biblioteksbladet-hotas-av-nedlaggning/
Senaste nytt

Varnar biblioteken för Tiktok
Stadsbibliotekarien i Stockholm, Daniel Forsman, uppmanar sina kollegor i Bibliotekssverige att fundera över hur man använder den kinesiska plattformen Tiktok.
7 feb 2023 • 3 min

Höga elpriser leder till färre turer för bokbussen
De höga elkostnaderna tvingar kultur- och fritidsförvaltningen i Malung-Sälen till stora besparingar. För biblioteket leder det till strypt vikariepott och färre turer för bokbussen.
7 feb 2023 • 2 min

SKR: ”Tuffa år framför oss”
Liksom all kommunal verksamhet drabbas även biblioteken i det svåra ekonomiska läget, säger SKR:s chefsekonom Annika Wallenskog. "Det är så här det ser ut just nu."
7 feb 2023 • 3 min

2023 ett magert år för folkbiblioteken
Resurserna för nästan 90 procent av landets folkbibliotek har krympt 2023, visar Biblioteksbladets årliga enkätundersökning. Skälet är nedskurna budgetar, hög inflation eller både och.
6 feb 2023 • 2 min

Använder spel för att nå biblioteksmålen
Spel- och spelkultur står i fokus för ett nytt expertnätverk. Målet är att höja kunskapsnivån på medlemmarna i Svensk biblioteksförening.
2 feb 2023 • 2 min

Iflas ordförande skjuter på budbäraren
Avslöjandena om rötan inom Ifla fortsätter att ge eko. Den tyska tidningen BuB ägnar sin senaste utgåva åt historien och publicerar en intervju där Ifla-ordföranden Barbara Lison både bekräftar viktiga uppgifter och försöker undergräva Biblioteksbladets trovärdighet.
1 feb 2023 • 3 min
”Vi blev förvånade över Lotta Edholms svala intresse”
”Vi måste prata om skolbibliotek”, skriver 1613 personer i ett öppet brev till Lotta Edholm. Igår träffade brevets initiativtagare skolministern. De är frågande över bemötandet de fick.
31 jan 2023 • 3 min

Författare varnas för BTJ-tjänst
I höstas lanserade BTJ sin nya tjänst för författarbesök på bibliotek. Nu varnar Författarcentrum sina medlemmar för att använda den. ”Vi oroar oss för en urholkning av arvodesnivåerna.”
31 jan 2023 • 3 min

Öppet brev till Lotta Edholm: Vi måste prata om skolbiblioteken!
1613 personer från förlag, bibliotek, akademi och fackförbund skriver till skolministern: "En skola är en skola först när alla elever har ett skolbibliotek som är bemannat med en utbildad skolbibliotekarie."
30 jan 2023 • 2 min
Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
0 kommentarer