Annons
Annons ePress

Ekelöf – nu med anteckningar

12 jun 2017 • < 1 min

Nu finns Gunnar Ekelöfs diktsamling Sent på jorden som en digital samling. Här finns manuskript, handskrivna teckningar, brev och tankar om dikterna. Samlingen har kommit till via ett samarbete mellan Uppsala Universitetsbibliotek, Litteraturbanken och Gunnar Ekelöf-sällskapet.

Sent på jorden
Katten på bilden bor hos den samlare som generöst ställt mängder av unika böcker och manuskript till förfogande för digitalisering, enligt Litteraturbanken.

I april 1932 gavs Gunnar Ekelöfs diktsamling Sent på jorden ut i 600 exemplar. 85 år senare publicerar Litteraturbanken ”Sent på jorden: en digital samling”. I den kan alla intresserade se poetens anteckningar och handskrivna utkast från den sfär av material som Gunnar Ekelöf ständigt återvände till i sitt författarskap.

Här finns dels originalutgåvan i sökbar faksimil och i nedladdningsbar epubfil, men också utgåvorna från 1949 och 1952, samt den kraftigt utökade utgåvan från 1962, Sent på jorden med Appendix 1962 och En natt vid horisonten 1930–1932.

Även det manuskriptmaterial som i dag finns i Uppsala ingår i samlingen, i det går att följa Ekelöfs drygt trettioåriga arbete med materialet.

Den digitala Ekelöf- samlingen är ett samarbete mellan Litteraturbanken, Uppsala Universitetsbibliotek och Gunnar Ekelöf-sällskapet. I materialet ingår manuskript och utkast i Gunnar Ekelöfs samling, och bland handskrifterna finns teckningar, brev och tankar om dikterna.

Överbibliotekarien vid Uppsala universitetsbibliotek, Lars Burman, ser samarbetet som ett bra exempel på hur digitaliseringen ger möjlighet att göra annars svåråtkomligt material mer tillgängligt.

– Gunnar Ekelöfs Sent på jorden är ett av den svenska modernismens viktigaste verk, och Svenska Akademien gläder sig åt att ha gynnat detta flotta projekt, säger Sara Danius, ständig sekreterare och styrelseledamot i Litteraturbanken, i ett pressmeddelande.

0 kommentarer

Senaste nytt

Debatt

"Vad bibblan behöver är pengar"

I USA leder påtryckningar från politiker till utrensning av böcker på bibliotek – och samma tendens finns i Sverige. Men är det verkligen det största hotet mot biblioteken? frågar sig frilansskribenten Egil Sturk.

10 dec 2025 • 2 min

Porträttbild på Martin Gelin mot en illustrerad bakrund på mobiler och appar, likes och andra digitala symboler.
Reportage

Närmar vi oss slutet av det skrivna ordets dominans?

Mer än två miljarder använder Tiktok världen över. Betyder appens världsherravälde början på slutet för litteraturen och det skrivna ordet? Eller har den tvärtom blivit en öppning för miljontals unga att upptäcka nya böcker? Martin Gelin reder ut kontroverserna kring världens största sociala plattform.

9 dec 2025 • 11 min

Porträtt på Silvia Ernhagen, generalsekreterare i Svensk biblioteksförening
Krönika

Valet 2026: ”Biblioteken är en demokratifråga”

”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.

5 dec 2025 • 2 min