Ilshammar positiv till utökad sekretess
22 jun 2017 • 2 min
Regeringen vill utöka bibliotekssekretessen. Lars Ilshammar, biträdande riksbibliotekarie på KB, ser med glädje på förslaget. ”Biblioteket ska vara en frizon från kontroll och bevakning”, säger han.


I veckan lämnade regeringen in ett förslag till riksdagen om att utöka bibliotekssekretessen. Man vill bland annat att sekretessen inte bara ska omfatta boklån utan också enskildas användning av informationsteknik. I praktiken handlar det om att de som använder bibliotekets datorer eller wifi ska ha bättre integritetsskydd.
Lars Ilshammar, biträdande riksbibliotekarie på Kungliga biblioteket, ser med glädje på att regeringen vill utöka bibliotekssekretessen.
– Den här propositionen är väldigt bra och följer den sekretess som redan finns för låneuppgifter. På bibliotek ska man inte kunna få sina lånevanor spridda och granskade av någon annan. Biblioteket ska vara en frizon från sådan kontroll och bevakning, säger han.
KB jobbar mycket med de att förstärka skyddet för biblioteksbesökare som använder bibliotekets tjänster, i det arbetet har man bland annat tagit fram en checklista.
– Det här är en fråga som vi kommer att driva ännu mer de närmaste åren i takt med att integritetsfrågor blivit allt mer väsentliga. Vi ser en debatt om filterbubblor, fejknyheter och otillbörlig användning av personuppgifter i stor skala, säger Lars Ilshammar.
Men det är inte alldeles enkelt för alla bibliotek att leva upp till förslaget om det blir verklighet. Det är flera delar som ska kontrolleras. Bland annat behöver man se över vem som styr it-miljön. Är det bibliotekets personal, kommunens it-driftenhet eller någon extern aktör?
– Det kan vara komplext. Exempelvis behöver man se om det finns programvaror från en tredjepart som rapporterar vad användarna besöker för sidor. Eller se till att ingen kan installera något på datorerna.
Hur ska biblioteken leva upp till kravet om det införs?
– Det är ett arbete som vi som nationalbibliotek och andra bibliotek måste ta itu med på ett mer systematiskt sätt än tidigare. Jag tror också att biblioteken måste ställa tydligare krav på den miljö som man erbjuder användaren. Kraven ska riktas mot den som driftar it-miljön och även mot dem som levererar både hård- och mjukvara, säger Lars Ilshammar.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/regeringen-vill-utoka-bibliotekssekretessen/
Senaste nytt

Omfamna, bemästra och använd AI
Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.
30 nov 2023 • 2 min

"Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva en ny konstform i mitt liv"
AI-konstnären Annika Nordenskiöld har skapat bilderna till det nya numret av Biblioteksbladet. "Jag försöker få fram bilder som känns och som har någon sorts mänsklig närvaro."
29 nov 2023 • 2 min

Hotat samarbete lever vidare – åtminstone en tid
Svenska Daisykonsortiet, SDK, lever vidare. Det beslutades på förra veckans årsmöte. Nu tillsätts en arbetsgrupp som ska utreda konsortiets framtid.
29 nov 2023 • 3 min

Gammal data hotas av utrotning
Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.
28 nov 2023 • 3 min

Följ prisutdelningen på Augustgalan
Augustgalan hölls på måndagskvällen. Se hela prisutdelningen i efterhand här.
27 nov 2023 • < 1 min
Augustpriset: "Det är värdefullt med vårt perspektiv i juryn"
I kväll delas Augustpriserna ut. Salomon Hellman gör sitt andra år som ordförande i den jurygrupp som delar ut priset i barn- och ungdomskategorin. Han är bibliotekarie och inköpsansvarig för barn- och ungdomslitteratur på Stockholms stadsbibliotek.
27 nov 2023 • < 1 min

Sökes: person med koll på åldrade data och gammal utrustning – ”Läget är akut”
Hos Kungliga biblioteket pågår rekryteringen till en nyckelposition inom digitalt bevarande. Men det går trögt. ”Vi behöver hitta kompetenser som finns i andra branscher.”
27 nov 2023 • 3 min

"Biblioteket spelar en huvudroll för att förstå Nordirlands förflutna"
25 år har gått sedan långfredagsavtalet slöts den 10 april 1998. Sedan dess råder fred i Nordirland, men såren finns kvar och minnena av konflikten, The Troubles, finns bevarade på The Linen Hall Library i Belfast.
24 nov 2023 • 6 min

Vill vi ha fler icke-vita bibliotekarier så behöver vi prata om rasism
Bibliotek präglas av systematisk rasism och omedvetna fördomar. Den skeva representation avskräcker synliga minoriteter från yrket, skriver bibliotekarien Surrah al-Himidy.
23 nov 2023 • 3 min

Äldsta hbtqi-fynden på runstenar i ny databas
Inom projektet Queerlit har över 2000 titlar med hbtqi-tema katalogiserats i en särskild databas. De flesta är skapade de senaste 20 åren, men där finns också äldre verk. De allra äldsta är tre runstenar.
21 nov 2023 • 3 min

Öppet brev till kulturministern: "Vi är djupt bekymrade"
En anmälningsplikt går emot bibliotekslagen och skulle vara oförenligt med uppdraget att verka för barnens bästa, skriver fyra bibliotekschefer i Östergötland i ett öppet brev till kulturminister Parisa Liljestrand.
20 nov 2023 • 2 min

Regeringen uppmanas snabba på digitaliseringen av kulturarvet
KB efterlyser nya uppdrag i nästa års forskningsproposition. Och Svensk biblioteksförening lyfter hela bibliotekssektorns roll för att forskningen ska nå ut till allmänheten.
20 nov 2023 • 2 min
0 kommentarer