Bibliotekarie i topp tio bland unga tjejers önskan om yrke
17 jan 2023 • 1 min
Att jobba som bibliotekarie må inte vara den största drömmen bland ungdomar, men en färsk rapport visar att yrket finns med på topp tio när unga kvinnor listar vad de kan tänka sig jobba med. Intresset är mindre bland unga män.

Bibliotekarie är ganska populärt yrkesval när unga väljer bland välfärdsyrken.
Var femte ung person kan tänka sig att jobba som bibliotekarie långsiktigt. Och på frågan om vilka yrken de kan tänka sig att jobba med en begränsad tid svarar hela 30 procent att de kan tänka sig biblioteket som arbetsplats. Det framkommer i rapporten Unga och välfärden, beställd av Sveriges Kommuner och Regioner för att undersöka ungas vilja att jobba i kommuner och regioner. Unga kvinnor och män i åldrarna 16-29 år har tillfrågats.
Bland unga kvinnor ligger psykologyrket i topp när det gäller långsiktigt yrkesval. 40 procent av tjejerna kan tänka sig att jobba som psykolog. Det följs av socionom och ingenjör som nästan var tredje svarande kan tänka sig. På tionde plats hamnar bibliotekarie som 22 procent av tjejerna kan tänka sig jobba som långsiktigt.
För unga män kvalar bibliotekarieyrket inte in på topp tio som långsiktigt yrkesval, men däremot som jobb under en begränsad tid.
Mest populärt yrkesval för en kortare period är elevassistent, såväl bland tjejer som killar. Men bland både unga män och unga kvinnor kan nästan var tredje tänka sig att jobba som bibliotekarie om det handlar om en begränsad period i livet.
I undersökningen konstateras att antalet unga anställda har ökat med mer än 50 procent i kommuner och regioner under de senaste tio åren. Även om det kan finnas flera förklaringar, är en slutsats att fler unga ser dessa jobb som intressanta. Framför allt har andelen unga män ökat och i dag är en tredjedel av de unga som anställs i kommunerna män.
Hög lön är den faktor som unga tycker är allra viktigast på en framtida arbetsplats. Men även en trygg anställning lyfts fram som viktigt. I studien konstateras också att både kommuner och regioner kan bli bättre på att visa upp sig som arbetsgivare för att locka fler unga medarbetare.
Senaste nytt

Förskollärare på biblioteket för mer läsfrämjande
I Fisksätra är språknivån lägre och färre barn går i förskola. För att jobba mer med läsfrämjande har biblioteket anställt en förskollärare.
18 feb 2025 • 4 min
"En självklarhet att samarbeta om folkbiblioteken"
Myndigheter ska samverka mer kring folkbiblioteken. ”Vi ska kunna ge mer och bättre underlag”, säger Pernilla Conde Hellman, enhetschef på Kulturrådet.
17 feb 2025 • 2 min

Missnöje med nya Biblio – men snart ska problemen vara lösta
E-boksläsare som laddar ner böcker via biblioteket har problem med den nya versionen av Biblio. Men nu är en lösning på gång.
14 feb 2025 • 2 min

Biblioteksbedrägerierna tycks vara över
Bedrägerivågen med bibliotek som täckmantel har ebbat ut. Det konstaterar polisen.
13 feb 2025 • < 1 min

Upprop för hotat bibliotek
Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.
12 feb 2025 • 2 min

Satsning på uppsökande gav ”biblioteksfeber”
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
11 feb 2025 • 4 min

Tillgången till Legimus styrs upp
Regeringen ger MTM i uppdrag att säkerställa att bara personer med läs- eller synnedsättning får tillgång till Legimus. Beskedet välkomnas av Läromedelsförfattarna.
11 feb 2025 • < 1 min

”Eleverna är den främsta måltavlan för hat, hot och våld”
Komvux-bibliotekarien Soledad Cartagena om massakern på Campus Risbergska i Örebro: ”Jag har själv upplevt hur vi med invandrarbakgrund blivit måltavlor för rasistiska grupper, politiken och själva systemet.”
10 feb 2025 • 3 min

Replik: Iselid är sen på bollen
Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”
6 feb 2025 • 3 min

Biblioteket inrymdes under skolskjutningen
Personal och besökare på Haga bibliotek i Örebro inrymdes när den värsta skolskjutningen i Sveriges historia pågick på skolan strax intill. ”Det var en overklighetskänsla.”
6 feb 2025 • 4 min

Jag är djupt oroad över Svensk näringslivs rapport
I en ny rapport om kommunal effektivisering hävdar Svenskt näringsliv att det finns stora marginaler för besparingar på folkbiblioteken. Rapport är urusel och tar ingen hänsyn till bibliotekens bredare samhällsnytta, skriver Tommy Bildström.
5 feb 2025 • 3 min

Drygt två veckor med Trump och kulturkriget trappas upp
Med Trump som president ökar pressen mot USA:s bibliotek och deras personal. I Texas ligger flera lagförslag som kan kriminalisera bibliotekariers arbete. Hittills har de amerikanska kulturkrigen även nått oss, så frågan är när Sverige också drabbas av en upptrappning?
4 feb 2025 • 4 min
0 kommentarer