Bokbråket i Norrköping fortsätter
31 okt 2025 • 4 min
Ord står mot ord i Norrköping. Vilka elever får egentligen låna boken "Gender Queer" på Hagaskolan? Alla, eller bara eleverna på högstadiet?
Susanne Köhler jobbar numera som skolbibliotekarie på DeGeer-gymnasiet.
Hösten 2024 hörde vårdnadshavare av sig till Hagaskolan i Norrköping. Deras mellanstadiebarn hade fått låna den kontroversiella boken Gender Queer och de var inte alls nöjda. I nästa steg hade bibliotekarien Susanne Köhler ett möte med skolans dåvarande rektor. Rektorn slog fast att boken inte var lämplig för mellanstadiet och att boken skulle flyttas till 7-9-hyllan, helst högt upp. Boken skulle inte hamna i blickfånget, inte locka till läsning.
I januari i år, när Susanne Köhler bytt jobb, skrev Biblioteksbladet om händelsen, utan att namnge skolan. I artikeln, som fick mycket uppmärksamhet, efterlyste hon riktlinjer för att hantera föräldrars åsikter om skolbiblioteks utbud.
Två månader senare blev det en stor nyhet när en anonym mellanstadieelev berättade i Norrköpings Tidningar om att hen i januari försökt låna Gender Queer, men att hen nekades. Anledningen var att boken beskrevs som olämplig.
Den dåvarande rektorn svarade däremot i samma tidning att alla elever visst fick låna alla böcker.
Nu upprepar Malin Vejdal på utbildningskontoret i Norrköping att det aldrig har funnits något förbud, att det aldrig har tagits något beslut om att boken ska vara olämplig.
– Det som man har fört en diskussion kring är hur man kan stötta elever i sina val av bok och då pratade man utifrån den händelsen som ni hänvisar till. Men boken finns i skolans bibliotek och den är tillgänglig för eleverna att låna.
Även de som går på mellanstadiet?
– Ja.
Sedan förklarar Malin Vejdal att hon inte kan uttala sig om, som hon uttrycker det, en tidigare medarbetares upplevelse.
– Det vi har gjort när det blev ljus på den här händelsen under våren var att vi säkerställde att befintlig personal inte hade den här upplevelsen. Den nuvarande bibliotekarien delar inte den bilden, säger Malin Vejdal.
Biblioteksbladet har sökt den nuvarande bibliotekarien på Hagaskolan och har också varit i kontakt med Ida Weyde som är skolbibliotekssamordnare i Norrköping. Hon hänvisar till just Malin Vejdal på utbildningskontoret, och påpekar att bokbestånd hanteras av respektive skolbibliotek och rektor.
I Biblioteksbladets artikel i januari refererade Susanne Köhler till ett skolbiblioteksnätverk i Norrköping. Enligt henne hade det framgått i nätverket att rektorer i kommunen sagt ifrån gällande inköp av vissa böcker med hbtqi-tema.
– Jag har aldrig fått till mig att rektorer ska ha sagt ifrån utifrån hbtqi-litteratur. Däremot har vi diskuterat på vilket vis vi säkerställer bokbestånd i våra skolor, förklarar Malin Vejdal.
Vissa skolor i Norrköping har heltidsanställda skolbibliotekarier som tar fullt ansvar för bokinköp. På andra skolor kan det vara medarbetare som är på biblioteket som en del av sin tjänst och som gör bokinköp i samråd med arbetslag på skolan. Sedan finns det skolor där arbetslagen själva gör inköpen. Malin Vejdal understryker att uppdraget är att erbjuda eleverna ett brett utbud.
Även Anders Lundström som sedan i augusti i år är biträdande rektor på Hagaskolan, och som tidigare var lärare på skolan, hävdar att elever på mellanstadiet får låna Gender Queer.
– Vad jag har förstått har den alltid fått lånas av mellanstadieelever. Men man ska i biblioteket berätta att den innehåller grafiska bilder och att det kan vara bra att läsa den tillsammans med någon vuxen. Så har jag fått till mig att det har varit.
Samtidigt har föräldrar gått ut och sagt att deras barn inte får låna boken…
– Då har det väl varit så. Jag har svårt att tänka mig att föräldrarna skulle hitta på något sådant. Så det har säkert inträffat. Det jag har fått till mig är att det inte har varit något förbud men att vi behöver vägleda barnen i deras lån, säger Anders Lundström och lägger till att han inte vet om det var dålig kommunikation mellan tidigare rektor och den tidigare skolbibliotekarien, det vill säga Susanne Köhler.
Så ord står mot ord. När Susanne Köhler hör vad Malin Vejdal och Anders Lundström säger om att det aldrig har tagits något beslut om att Gender Queer skulle vara olämplig och att eleverna ska stöttas i sina val av bok, utstöter hon först ett ”oj”, och sedan ”fina ord”.
– Jag är ingen lögnare. Varför skulle jag ljuga? Det är bra att de har omvärderat sitt beslut, men jag kommer att fortsätta berätta det som blev sagt på mötet jag hade med den tidigare rektorn. För mig var samtalet tydligt. Det var inget missförstånd. Visst blev det en diskussion kring böcker men det var på grund av att jag ställde motfrågor kring hur vi ska tänka om annan litteratur med sexuellt innehåll. Jag kommer att fortsätta driva den här frågan. Nu blir det ännu mer viktigt, säger Susanne Köhler.
Hon väljer att prata om det här igen för att hon tycker att barn och ungas rätt till fri litteratur är något betydelsefullt. Hon efterlyser återigen en riktlinje och tydliga svar. Ska föräldrar kunna påverka? Kan en rektor förbjuda böcker?
RFSL Ungdom driver frågan om ändring i skollagen och gjorde också en anmälan till Skolinspektionen.
– Det som hände i Norrköping är allvarligt både som en enskild incident, att boken inte lånades ut till en elev, men också för att det är ett uttryck för en metod för att försöka påverka offentlig verksamhet. Det är en form av otillbörlig påverkan som vi ser har blivit vanligare, säger RFSL Ungdoms förbundsordförande Elias Fjellander som menar att det som hände i Norrköping handlar om att begränsa tillgången till litteratur för skolelever.
Han anser att demokrati, mänskliga rättigheter, grundlagsprinciper om lika rätt och rättssäkerhet är frågor som utmanas och ifrågasätts i samhället i dag.
– Jag tycker att det är en typiskt svensk värdering, att du ska få läsa vilken bok du vill!
1 kommentarer



I dagens DN rapporteras det att det verkar blivit vanligare att enskilda lärare utsatts för hat och hot i skolan pg a sexuell läggning, ”Ökad intolerans mot hbtqi i skolan – utbildare och lärare larmar”. Även representanter för RFSL som besöker skolor och genomför samtal med skolelever om hbtqi märker att tonen från en del elever blivit otrevlig. En politiker som uttalar sig vill självklart snabbt göra detta till en fråga om elever med invandrar- eller flyktingbakgrund. Utsatta lärare och RFSL-personal menar snarare att det handlar om elever med alla möjliga bakgrunder sett till klass, kultur, etnicitet. Oavsett är naturligtvis detta mycket allvarligt. Vi ser dessa konkreta hot, detta konkreta hat mot olika typer av mänskliga rättigheter överallt i världen. Här gäller det att bibliotek och bibliotekarier står starka tillsammans, enade i kampen för mänskliga rättigheter.