Nytt läsråd presenterat på bokmässan
23 sep 2021 • < 1 min
Katti Hoflin, tidigare chef för Stockholms stadsbibliotek, är en av nio personer som ingår i Läsrådet som presenterades av kulturministern på Bokmässan.
Delar av Läsrådet var på plats på Bokmässan i Göteborg. Från vänster Svante Weyler som ledde samtalet, Amanda Lind, Katti Hoflin, Elin Nord, Helya Riazat och Ingela Korsell.
Läsrådet ska ta ett samlat grepp för att öka läsningen bland barn och unga. Läsrådet ligger under Kulturrådet. På Bokmässans första dag presenterade kultur- och demokratiminister Amanda lind vilka som ingår. Följande personer utgör Läsrådet:
- Kajsa Ravin, Kulturrådet
- Dilsa Demirbag-Sten, grundare av Berättarministeriet
- Marlen Eskander, verksamhetschef och grundare av Läsfrämjarinstitutet
- Katti Hoflin, kulturchef i Västra götalandsregionen och tidigare chef för Stockholms stadsbibliotek
- Ingela Korsell, författare
- Elin Nord, universitetsbibliotekarie och ordförande i Svenska Daisy-konsortiet
- Magnus Persson professor i litteraturvetenskap vid Malmö universitet
- Helya Riazat, rektor och grundare Järvaskolan
- Lars Strannegård, rektor Handelshögskolan
En plats är fortfarande vakant.
– Jag är jätteglad och stolt att jag ska få vara med i detta eminenta råd, sade Katti Hoflin.
Svante Weyler som höll i diskussionen ställde frågan om det finns något vi inte vet om läsning och läsfrämjande och fick svaret från deltagarna som var på plats att det alltid finns mer att lära.
– Vi måste jobba med det kompensatoriska uppdraget. Alla barn oavsett bakgrund och hur mycket föräldrarna läser måste få likvärdiga möjligheter för att läsa. Jag tror att alla skolor behöver gedigen vägledning för hur man ska gå till väga, sade Helya Riazat, rektor på Järvaskolan.




0 kommentarer