Programpunkterna du inte bör missa på bokmässan
25 aug 2020 • 2 min
Årets bokmässa blir inte som vanligt. Ingen plats för spännande möten, men däremot behöver ingen missa någon programpunkt. Allt finns att se på Bokmässan play.


På tisdagen presenterades programmet för årets bokmässa som alltså blir helt digital.
– Det känns så tråkigt att inte få träffa alla och öppna det här för alla magiska möten. Det är en sorg i hjärtat men också självklart att vi inte kan göra det. Alla måste ta sitt ansvar, säger Annica Andersson, ansvarig för skol- och biblioteksfrågor på bokmässan.
– Då känns det extra roligt att ändå få göra det i digitalt format. Innovationskraften är extra stark just nu.
Bildningshubben som hålls på torsdagen och fredagen har mest fokus på biblioteksfrågor, men Annica Andersson säger att det finns mycket att hämta för bibliotekarier även på lördagen och söndagens litteraturfestival. Teman i år är läsfrämjande och digital kultur.
I tre spår; Demokratin, Lärandet och Morgondagen, kommer frågor om källkritik, barn- och ungdomslitteratur, demokratiuppdraget, digitaliseringen, spel och mycket mer att lyftas. Skolbiblioteken har en stor plats i årets bokmässa, inte minst med tanke på den utredning som ska presenteras senare i höst. Utredare Gustav Fridolin är en av gästerna som är med i samtal under årets mässa.
– Det finns seminarier som är kompetensutvecklande med stort fokus på samhällsutvecklingen och demokratiutvecklingen. Men sedan finns också ett stort litterärt utbud med samtal med författare där man som bibliotekarie kan ta del av ny utgivning, säger Annica Andersson.
Förhoppningen är att fler ska kunna ta del av bokmässans program när det sänds digitalt och den som vill kan ta del av valda program hemma i vardagsrummet.
– Vi vet inte än, men vår förhoppning är att vi ska nå fler. Vi vill också inspirera nya grupper och sannolikheten är stor att vi når fler med ett digitalt event.

Det är också helt gratis i år och ingen kostnad för arbetsgivaren att låta sina medarbetare delta, mer än den arbetstid som går åt, konstaterar Annica Andersson som också tipsar om att flera seminarier lämpar sig för kompetensutveckling om man tar del av dem i grupp.
Bibliotekarier är en viktig målgrupp för bokmässan, kanske en av de allra viktigaste.
– Det är en otroligt viktig målgrupp som vi har haft en relation till sedan starten. Bibliotek ligger i bokmässans DNA, det var så det startade.
PROGRAMPUNKTER DU INTE BÖR MISSA – ANNICA ANDERSSONS TIPS TILL BIBLIOTEKARIER:
- Blir vi dummare av att lyssna? Vad händer med oss människor om lyssning skulle ersätta läsning? Samtal med Lars Ilshammar, biträdande riksbibliotekarie KB, Patrik Hadenius, förlagschef Norstedts, Jussi Karlgren, professor och forskare på Spotify och Love Börjesson, föreståndare KB-labb. Fredag kl 09.45
- Läsning för makt och demokrati. Läsning är en hävstång för social mobilitet och kan minska segregationen i samhället. Samtal med Marlen Eskander, grundare Läsfrämjarinstitutet, Elias Våhlund, författare, Alexandra Pascalidou, journalist och författare och Tammi Gustafsson Nadel, undervisningsråd Skolverket. Fredag 10.45
- Artificiell intelligens – nyckeln till jämställdhet? Jämställdhetsmyndigheten arrangerar ett samtal om hur digitala verktyg kan bidra till jämställdhetspolitikens målsättning. Fredag kl 14.
- Genomskåda – undvik att bli en nyttig idiot! UR arrangerar ett samtal med bland andra Åsa Wikforss om källkritik och vikten av att tänka efter, ställa frågor och genomskåda innan man delar information på sociala medier för att slippa bli en nyttig idiot. Fredag kl 13.15
- Kulturbranschens omställning efter corona. Ett samtal om omställning och framtid för kulturbranschen, både efter corona och med tanke på klimatet. Fredag kl 14
- Skolbibliotek i världsklass. Om forskning om framgångsrika skolbibliotek. Samtal med Ulrika Centervall, doktorand, Gustav Fridolin, utredare och Jenny Nilsson från Svensk biblioteksförening. Fredag kl 12.30
Senaste nytt

Varnar biblioteken för Tiktok
Stadsbibliotekarien i Stockholm, Daniel Forsman, uppmanar sina kollegor i Bibliotekssverige att fundera över hur man använder den kinesiska plattformen Tiktok.
7 feb 2023 • 3 min

Höga elpriser leder till färre turer för bokbussen
De höga elkostnaderna tvingar kultur- och fritidsförvaltningen i Malung-Sälen till stora besparingar. För biblioteket leder det till strypt vikariepott och färre turer för bokbussen.
7 feb 2023 • 2 min

SKR: ”Tuffa år framför oss”
Liksom all kommunal verksamhet drabbas även biblioteken i det svåra ekonomiska läget, säger SKR:s chefsekonom Annika Wallenskog. "Det är så här det ser ut just nu."
7 feb 2023 • 3 min

2023 ett magert år för folkbiblioteken
Resurserna för nästan 90 procent av landets folkbibliotek har krympt 2023, visar Biblioteksbladets årliga enkätundersökning. Skälet är nedskurna budgetar, hög inflation eller både och.
6 feb 2023 • 2 min

Använder spel för att nå biblioteksmålen
Spel- och spelkultur står i fokus för ett nytt expertnätverk. Målet är att höja kunskapsnivån på medlemmarna i Svensk biblioteksförening.
2 feb 2023 • 2 min

Iflas ordförande skjuter på budbäraren
Avslöjandena om rötan inom Ifla fortsätter att ge eko. Den tyska tidningen BuB ägnar sin senaste utgåva åt historien och publicerar en intervju där Ifla-ordföranden Barbara Lison både bekräftar viktiga uppgifter och försöker undergräva Biblioteksbladets trovärdighet.
1 feb 2023 • 3 min
”Vi blev förvånade över Lotta Edholms svala intresse”
”Vi måste prata om skolbibliotek”, skriver 1613 personer i ett öppet brev till Lotta Edholm. Igår träffade brevets initiativtagare skolministern. De är frågande över bemötandet de fick.
31 jan 2023 • 3 min

Författare varnas för BTJ-tjänst
I höstas lanserade BTJ sin nya tjänst för författarbesök på bibliotek. Nu varnar Författarcentrum sina medlemmar för att använda den. ”Vi oroar oss för en urholkning av arvodesnivåerna.”
31 jan 2023 • 3 min

Öppet brev till Lotta Edholm: Vi måste prata om skolbiblioteken!
1613 personer från förlag, bibliotek, akademi och fackförbund skriver till skolministern: "En skola är en skola först när alla elever har ett skolbibliotek som är bemannat med en utbildad skolbibliotekarie."
30 jan 2023 • 2 min
Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
0 kommentarer