Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
31 maj 2024 • < 1 min
Årets informationsspecialist, skolbibliotekariepriset och folkbibliotekariepriset. Alla har de delats ut för förtjänstfulla insatser.
Eva Lundgren, Klara Önnerfält, Lotta Davidson-Bask och Hanna Andersson prisas för sitt arbete på olika typer av bibliotek.
Eva Lundgren jobbar i dag på Stockholms tingsrätts bibliotek. Men hon har en bakgrund som laboratorieingenjör. Sedan hon bytte bana och utbildade sig till bibliotekarie har hon arbetat på olika industriforskningsinstitut och hamnade till sist på Stockholms tingsrätt där även Patent- och marknadsdomstolen ingår i hennes organisation. Eva Lundgren har förmågan att sätta sig in i nya kompetensområden, konstaterar juryn.
Priset, som delas ut av Svensk förening för informationsspecialister (SFIS), utgörs av äran samt möjligheten att skriva på SFIS blogg.
Ur juryns motivering:
Med erfarenhet av flera olika sektorer men ändå med en klar och tydlig väg och med ett fokus på att göra informationsspecialisten till ett självklart nav på arbetsplatsen är Årets informationsspecialist väl värd utmärkelsen!
Hanna Andersson är barnbibliotekarie på Sjöbo bibliotek. Hon har ett nära samarbete med bland annat Kulturskolan, LSS-verksamhet och olika föreningar och erbjuder ett brett program av aktiviteter som är anpassade för personer med funktionsnedsättning.
Priset, som överlämnas vid en ceremoni i höst, består av 50 000 kronor till Hanna Andersson samt 30 000 kronor till Sjöbo bibliotek.
Ur juryns motivering:
”För hennes målmedvetna inkludering av personer med funktionsnedsättning i bibliotekets verksamhet.”
Klara Önnerfält och Lotta Davidsson-Bask arbetar som skolbibliotekarier på gymnasieskolan Spyken i Lund. De arbetar elevnära med bokcirklar, boksamtal och författarbesök. Juryn hänvisar också till deras arbete på Instagram med genomtänkta boktips och med podden Flödet där de inspirerar elever, lärare och andra skolbibliotekarier.
Priset, som överlämnas vid en ceremoni i höst, består av totalt 50 000 kronor till Klara Önnerfält och Lotta Davidson-Bask samt 30 000 kronor till skolbiblioteket.
Ur juryns motivering:
”För deras inspirerande och glädjefyllda engagemang för läsning.”
En nationell folkbibliotekstjänst för e-böcker är närmare ett förverkligande än någonsin tidigare. Tekniken finns redan, det som återstår är att kommunerna enas om en lösning. ”Det vore pinsamt om vi inte skulle kunna ta vara på det.”
23 jan 2026 • 3 min
Svenska influerare på Booktok tycker att många vuxna har en nedlåtande syn på det de gör.
22 jan 2026 • 6 min
Bibliotekarien och booktokern Felicia Forsbacka har läst Biblioteksbladets temanummer om Booktok. "Jag tror på fullaste allvar att fler skulle må bra av att befinna sig på Booktok."
21 jan 2026 • 6 min
Starten av Atens seriebibliotek sammanföll med att många flyktingar kom till staden 2015. Biblioteket utvecklade metoder för att kunna hjälpa under den humanitära krisen.
20 jan 2026 • 4 min
En nationell lösning för e-böcker på folkbibliotek är avgörande för att skapa likvärdig tillgång till litteratur, skriver SKR:s kulturexpert Erik Peurell i ett svar på Tommy Bildströms debattartikel.
19 jan 2026 • < 1 min
På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."
16 jan 2026 • 4 min
Sverige behöver en hållbar, framtidssäker och demokratiskt förankrad plattform för digitala böcker. Initiativet måste komma från biblioteken själva, skriver Tommy Bildström, bibliotekschef i Nordmaling.
14 jan 2026 • 2 min
Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.
14 jan 2026 • 6 min
Eva Häusner är sammankallande i valberedningen för Svensk biblioteksförenings styrelse. Vid årsmötet i maj ska flera nya ledamöter väljas in. Vilka kompetenser behövs?
13 jan 2026 • 2 min
Tuva Haglunds forskning handlar om »en ny plattform för litteraturförmedling«. Hon har funnit en plats för läsfrämjande där mörka teman och tabun utforskas.
8 jan 2026 • 6 min
De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.
8 jan 2026 • 2 min
Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.
7 jan 2026 • 2 min
0 kommentarer