Förslag: Gör Iflas kongresser digitala

13 maj 2020 • < 1 min

Iflas årliga kongresser bör vanligtvis digitalt två år av tre för att minska utsläpp från flyget. Det föreslår svenska och norska biblioteksföreningarna i en gemensam motion.

Karin Linder och Ann Berit Hulthin, generalsekreterare i Svensk respektive Norsk bibliotekforening. Foto Elisabeth Ohlson och Marit Brunstad

Iflas kongresser, World Library and Information Congress, är nödvändiga för den internationella biblioteksgemenskapen, skriver föreningarna i motionen till Ifla. Men de medför också för klimatet skadliga utsläpp av växthusgaser när många deltagare ska resa från världens olika hörn till samma möte. Dessutom gör detta att många bibliotekarier i fattiga länder inte har råd att delta då resekostnaderna är höga.

Då Ifla också är en anhängare av Agenda 2030 anser motionsskrivarna att kongresserna bör göras mer hållbara. Exempelvis skulle bibliotekarier kunna samlas regionalt eller lokalt på olika platser runt om i världen för att därifrån koppla upp sig mot varandra digitalt.

I förslaget skriver de två biblioteksföreningarnas generalsekreterare Karin Linder respektive Ann Berit Hulthin att Iflas styrelse bör utreda alternativa och hållbara sätt att hålla kongresser och att en traditionell kongress där alla samlas på samma plats hålls endast vart tredje år.

– Svensk biblioteksförenings styrelse tog långt innan covid-19 initiativ för ett mer hållbart deltagande i internationella konferenser. Nu har vi tvingats ställa om mer brutalt än vi anade, säger Karin Linder från Svensk biblioteksförening i ett meddelande på föreningens hemsida.

Hon säger också att hon är nöjd över att ha skrivit motionen tillsammans med Norsk biblioteksförening.

Läs motionen här.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Är biblioteken inkluderande på riktigt?

Okunskapen om rasism, hbtqi-fientlighet och hot på bibliotek är stor, anser motionärerna bakom fyra förslag som nyligen behandlades på Svensk biblioteksförenings årsmöte. Mer måste göras, anser de.

12 jun 2025 • 4 min

Reportage

De sätter ord på kriget

Bokutgivningen i Ukraina domineras av den fullskaliga invasionen. Biblioteksbladet har pratat med en barnboksförfattare som skriver för barn om kriget, och med två poeter som har egen erfarenhet av att strida vid fronten.

4 jun 2025 • 6 min