Nytt masterprogram i digital information
23 aug 2022 • 2 min
Bibliotekarier som vill höja sin kompetens om information i digitala miljöer har en chans från och med nästa höst då Högskolan i Borås startar ett nytt masterprogram.

Filterbubblor och fake news är delar av det nya masterprogrammet på Bibliotekshögskolan om information i digital miljö.
Den nya utbildningen beskrivs som unik då den tar ett helhetsgrepp utifrån både tekniskt och teoretiskt perspektiv. Den riktar sig till bibliotekarier, men även personer med kandidatexamen i informatik, arkivvetenskap, digital humaniora eller systemvetenskap.
Sedan tidigare finns flera utbildningar i ämnet, men med fokus antingen på den tekniska utvecklingen eller på hur utvecklingen påverkar samhället.
– För dem som till exempel arbetar som högskolebibliotekarier eller som dataanalytiker och ska hantera information på ett företag räcker det inte med det ena eller andra perspektivet. Det krävs en helhetsbild och en högre analytisk förståelse, säger Karen Nowé Hedvall, universitetslektor vid Högskolan i Borås, i ett pressmeddelande från högskolan.
Målgruppen är framför allt yrkesverksamma högskolebibliotekarier, dataanalytiker och information managers som är i behov av fördjupning, men även personer med en grundläggande utbildning som ännu inte har börjat arbeta är välkomna.
– Tidigare har det inte funnits något masterprogram som vänder sig till personer med just de här förkunskaperna. Vi har inte kunnat hitta något motsvarande i Europa.
Utbildningen ska fördjupa sig i aktuella frågor om hur människor hanterar stora mängder av digital information. Den tar också upp frågor om falska fakta och filterbubblor. Enligt Högskolan i Borås ger en djupare förståelse av detta studenterna en kompetens som sticker ut.
Utbildningen, som drar i gång hösten 2023, hålls på engelska och till största delen på distans. Den kommer bland annat innehålla kurser i datologiskt tänkande, multimodalitet, öppna data som en arena för informationsskapande, datastrategier för organisationer och kritiska perspektiv på det datafierade samhället.
Endast 25 platser kommer att finnas, men högskolan hoppas kunna locka studenter från hela världen och i synnerhet från Europa.
– Att gå vårt masterprogram blir ett sätt att utmärka sig och ta sig framåt mot en ledande position eller expertroll. Det ger också ett försprång till dem som vill bli doktorander i biblioteks- och informationsvetenskap eller närliggande ämnen, säger Karen Nowé Hedvall.
Senaste nytt

Omfamna, bemästra och använd AI
Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.
30 nov 2023 • 2 min

"Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva en ny konstform i mitt liv"
AI-konstnären Annika Nordenskiöld har skapat bilderna till det nya numret av Biblioteksbladet. "Jag försöker få fram bilder som känns och som har någon sorts mänsklig närvaro."
29 nov 2023 • 2 min

Hotat samarbete lever vidare – åtminstone en tid
Svenska Daisykonsortiet, SDK, lever vidare. Det beslutades på förra veckans årsmöte. Nu tillsätts en arbetsgrupp som ska utreda konsortiets framtid.
29 nov 2023 • 3 min

Gammal data hotas av utrotning
Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.
28 nov 2023 • 3 min

Följ prisutdelningen på Augustgalan
Augustgalan hölls på måndagskvällen. Se hela prisutdelningen i efterhand här.
27 nov 2023 • < 1 min
Augustpriset: "Det är värdefullt med vårt perspektiv i juryn"
I kväll delas Augustpriserna ut. Salomon Hellman gör sitt andra år som ordförande i den jurygrupp som delar ut priset i barn- och ungdomskategorin. Han är bibliotekarie och inköpsansvarig för barn- och ungdomslitteratur på Stockholms stadsbibliotek.
27 nov 2023 • < 1 min

Sökes: person med koll på åldrade data och gammal utrustning – ”Läget är akut”
Hos Kungliga biblioteket pågår rekryteringen till en nyckelposition inom digitalt bevarande. Men det går trögt. ”Vi behöver hitta kompetenser som finns i andra branscher.”
27 nov 2023 • 3 min

"Biblioteket spelar en huvudroll för att förstå Nordirlands förflutna"
25 år har gått sedan långfredagsavtalet slöts den 10 april 1998. Sedan dess råder fred i Nordirland, men såren finns kvar och minnena av konflikten, The Troubles, finns bevarade på The Linen Hall Library i Belfast.
24 nov 2023 • 6 min

Vill vi ha fler icke-vita bibliotekarier så behöver vi prata om rasism
Bibliotek präglas av systematisk rasism och omedvetna fördomar. Den skeva representation avskräcker synliga minoriteter från yrket, skriver bibliotekarien Surrah al-Himidy.
23 nov 2023 • 3 min

Äldsta hbtqi-fynden på runstenar i ny databas
Inom projektet Queerlit har över 2000 titlar med hbtqi-tema katalogiserats i en särskild databas. De flesta är skapade de senaste 20 åren, men där finns också äldre verk. De allra äldsta är tre runstenar.
21 nov 2023 • 3 min

Öppet brev till kulturministern: "Vi är djupt bekymrade"
En anmälningsplikt går emot bibliotekslagen och skulle vara oförenligt med uppdraget att verka för barnens bästa, skriver fyra bibliotekschefer i Östergötland i ett öppet brev till kulturminister Parisa Liljestrand.
20 nov 2023 • 2 min

Regeringen uppmanas snabba på digitaliseringen av kulturarvet
KB efterlyser nya uppdrag i nästa års forskningsproposition. Och Svensk biblioteksförening lyfter hela bibliotekssektorns roll för att forskningen ska nå ut till allmänheten.
20 nov 2023 • 2 min
0 kommentarer