Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
11 aug 2020 • 3 min
I två kommuner där biblioteken stängde på grund av pandemin har de öppnat för besökare igen. Men i Sölvesborg är bibliotekslokalerna fortfarande stängda.

Ungefär samtidigt med skolavslutningarna öppnade folkbiblioteken i Rättvik och Staffanstorp för besökare efter tre månaders stängning.

– Det var många glada tillrop. Många hade saknat att komma hit och det var en härlig första vecka med många besökare, säger Anna-Karin Rennemark, bibliotekschef i Staffanstorp.
Inför öppningen hade personalen förberett med separerade sittplatser, handsprit och markeringar i golvet. Även i Rättvik möblerades sittplatserna om för att skapa distans och en timme varje förmiddag håller biblioteket öppet endast för besökare i riskgrupp.
– Det var väldigt positivt. ”Äntligen”, sa många och tyckte det var jätteskönt att vi öppnade igen, berättar Karin Jönses Brandt, bibliotekarie i Rättvik.
I Sölvesborg är bibliotekens lokaler fortfarande stängda och personalen lämnar som på många andra ställen ut böcker som beställs via telefon eller internet.

– Det har gått alldeles utmärkt bra. Två dagar i veckan kommer folk och hämtar och lämnar böcker och en dag i veckan levererar vi till riskgrupper, säger Rolf Berg (SD), ordförande i fritids- och kulturnämnden.
Det är inte klart än om biblioteken ska fortsätta hålla lokalerna stängda för besökare eller om de ska öppna. På fredag ska nämnden fatta beslut om den fortsatta verksamheten. Beslutet om stängning fattades för att minska smittspridningen.

– Det är inte mindre risk nu än vad det har varit hela tiden. Det är samma förhållanden. Men vi får se vad det blir för beslut på fredag, säger Rolf Berg.
I Staffanstorp planerar den politiska ledningen att hålla de två folkbiblioteken öppna under hösten. ”Såvida det inte blir ett mycket stort utbrott av covid-19”, skriver kommunstyrelsens ordförande Christian Sonesson (M), i ett meddelande till Biblioteksbladet.
I Rättvik hoppas Karin Jönses Brandt att biblioteket kan hålla fortsatt öppet under hösten.
Beslutet att stänga biblioteken i våras, liksom det att öppna igen den 15 juni, var politiskt. Biblioteksbladet har inte lyckats nå kommunstyrelsens ordförande Jonny Jones (C) för en kommentar, men Jonny Gahnshag, samhällsutvecklingschef i Rättvik, förklarar att öppningsbeslutet gäller tillsvidare.
– När beslutet togs om stängning visste man inte så mycket. Det var ett politiskt beslut som kom väldigt snabbt. Nu har vi gjort åtgärder och jag upplever att vi har stöd från politiken att ha öppet med försiktighet.
Tycker du att beslutet fattades för snabbt?
– Jag ska inte recensera de politiska besluten. Vi var ganska oförberedda som förvaltning, men vi är lojala med de politiska beslut som fattas. För oss var det bara att göra det bästa av situationen.
Från och med den 15 augusti ska även kommunens fritidsgårdar öppna igen, efter att ha varit stängda till följd av pandemin. Att biblioteken stängdes var dels för att kunna frigöra personal om det skulle behövas extra resurser i äldreomsorgen och dels för att styra om städresurser till skolor och äldreomsorg under pandemin. Det spelade också in att medelåldern är hög i Rättvik.
–Rättvik har en senior befolkning, den sjätte äldsta befolkningen i landet. Det här var ett sätt att skydda den gruppen, säger Jonny Gahnshag.
– Det är den gruppen som har saknat biblioteket mest också, men vi har jobbat med bokutlämning så mycket det har gått.

En nationell folkbibliotekstjänst för e-böcker är närmare ett förverkligande än någonsin tidigare. Tekniken finns redan, det som återstår är att kommunerna enas om en lösning. ”Det vore pinsamt om vi inte skulle kunna ta vara på det.”
23 jan 2026 • 3 min
Svenska influerare på Booktok tycker att många vuxna har en nedlåtande syn på det de gör.
22 jan 2026 • 6 min
Bibliotekarien och booktokern Felicia Forsbacka har läst Biblioteksbladets temanummer om Booktok. "Jag tror på fullaste allvar att fler skulle må bra av att befinna sig på Booktok."
21 jan 2026 • 6 min
Starten av Atens seriebibliotek sammanföll med att många flyktingar kom till staden 2015. Biblioteket utvecklade metoder för att kunna hjälpa under den humanitära krisen.
20 jan 2026 • 4 min
En nationell lösning för e-böcker på folkbibliotek är avgörande för att skapa likvärdig tillgång till litteratur, skriver SKR:s kulturexpert Erik Peurell i ett svar på Tommy Bildströms debattartikel.
19 jan 2026 • < 1 min
På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."
16 jan 2026 • 4 min
Sverige behöver en hållbar, framtidssäker och demokratiskt förankrad plattform för digitala böcker. Initiativet måste komma från biblioteken själva, skriver Tommy Bildström, bibliotekschef i Nordmaling.
14 jan 2026 • 2 min
Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.
14 jan 2026 • 6 min
Eva Häusner är sammankallande i valberedningen för Svensk biblioteksförenings styrelse. Vid årsmötet i maj ska flera nya ledamöter väljas in. Vilka kompetenser behövs?
13 jan 2026 • 2 min
Tuva Haglunds forskning handlar om »en ny plattform för litteraturförmedling«. Hon har funnit en plats för läsfrämjande där mörka teman och tabun utforskas.
8 jan 2026 • 6 min
De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.
8 jan 2026 • 2 min
Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.
7 jan 2026 • 2 min
0 kommentarer