Norrköping stadsbibliotek 100 år

22 okt 2013 • < 1 min

Idag gratulerar vi Norrköpings stadsbibliotek som firar 100 år. Firandet inleds med tårtkalas (så långt det räcker) och öppet hus...

Idag gratulerar vi Norrköpings stadsbibliotek som firar 100 år. Firandet inleds med tårtkalas (så långt det räcker) och öppet hus för stadens alla invånare och fortsätter med program hela dagen.I förordet till den minnesskrift som ges ut i samband med jubileet (tryckt i en upplaga om 300 ex varav de första 50 i en numrerad bibliofilupplaga) skriver 1:e bibliotekarien Ola Gustafsson tillika oregelbunden skribent i Biblioteksbladet att ”ett folkbibliotek som Norrköpings stadsbibliotek arbetar alltid i det dynamiska spänningsfältet mellan förvaltning och förnyelse”. Det är man knappast ensam om bland folkbiblioteken i Sverige men Norrköping har på olika sätt ändå utmärkt sig. I framkant på många olika nivåer. Som Ola Gustafsson konstaterar: starka personligheter – under 100 år, blott sju stadsbibliotekarier och personal som stannat länge– och kontinuitet har väsentligt bidragit till Norrköping Stadsbiblioteks framgångssaga.

Conny Äng, en mer sentida chef 1983-2004, kidnappade till exempel sentensen ”Sky’s not the limit” – för ambitionerna för vad en biblioteksverksamhet kan vara. Obegränsade.

Mer anspråkslöst men icke desto mindre uppfordrande kan man sammanfatta det som Ola Gustafsson gör i slutorden i sitt förord i minnesskriften som ger både minnesbilder och värdefull historik: ”Norrköpings Stadsbibliotek är och ska vara folkets bibliotek, ett hus öppet för envar till gagn och båtnad från morgon till kväll.

Foto från Norrköpings stadsbiblioteks Facebook-sida.

0 kommentarer

Senaste nytt

Digitalisering

Skrytsam AI för dialog med ungdomar

Uno är lite som Karlsson på taket; skämtsam, skrytsam och allmänt dryg. Personligheten på Tiotrettons nya AI-robot är väl uttänkt, för betona för ungdomarna att allt som kommer från robotar inte är att lita på.

5 jun 2023 • 3 min

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min

Nyheter

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt

En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.

24 maj 2023 • < 1 min

Nyheter

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne

Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.

22 maj 2023 • 2 min

Krönika

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret

Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.

22 maj 2023 • 2 min