Vallentuna inviger veckan lång

14 nov 2012 • < 1 min

På lördag den 17 november invigs Vallentunas nya kulturhus och bibliotek! Huset rymmer flera olika platser och scener och på invigningsdagen...

På lördag den 17 november invigs Vallentunas nya kulturhus och bibliotek! Huset rymmer flera olika platser och scener och på invigningsdagen bjuds det på smakprov från många olika verksamheter. Men det blir också aktiviteter utöver det vanliga under en hel vecka, fram till den 25 november.

Biblioteket har fått mer än tre gånger så stor yta i kulturhuset som även rymmer Kulturskolans verksamhet, kulturverksamheter, café, kreativ verkstad, ett större kulturrum som kan användas till teateruppsättningar, konserter och möten samt en separat utställningslokal.

Klockan elva på lördag klipps banden med pompa och ståt och invigningstal. Väl inne i huset kan man bland annat se utställningar och teater, lyssna till olika musikgrupper och låna böcker förstås! För barn erbjuds teater, olika skapande verkstäder, sång, film, sagoläsning, musik, m m.

Några av de artister som underhåller under invigningsdagen är Kim Anderzon, Helen Sjöholm, Dockteatern Tittut, Abe, Babe and Kris, Zirkus Lokomotiv, Teater Slava och Pettson.

Mer om Vallentunas nya kulturhus blir det i BBL nr 10.

 

0 kommentarer

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min