Västerviks bibliotek lämnar böcker i mataffären

19 jan 2018 • 2 min

Bokbussen i Västervik ersätts nu av ett nytt koncept där låntagarna får hämta ut böcker i sin lokala mataffär. ”Det här innebär att vi måste bli vassare på att presentera vårt bokbestånd på ett bra sätt på hemsidan”, säger Katrin Ryrfeldt, bibliotekschef.

Ann Loftås, biblioteksmedarbetare, packar ut reserverade böcker. Till höger syns bibliotekssystemet som används. Foto: Västerviks bibliotek
Ann Loftås, biblioteksmedarbetare, packar ut reserverade böcker. Till höger syns bibliotekssystemet som används. Foto: Västerviks bibliotek

Västerviks bibliotek har tidigare hyrt en bokbuss från Oskarshamn kommun. Men vid årsskiftet sades avtalet upp, och i väntan på att upphandlingen av en ny bokbuss ska bli klar har biblioteket dragit igång ett nytt koncept, Bok i butik.

Två biblioteksmedarbetare kommer att turas om att köra samma turer som bokbussen gjorde, men istället för en buss åker de med kommunens egen bil. Användarna får i förväg reservera böcker via hemsidan och dessa körs ut lokala serviceställen, så som lanthandlare och klubbstugor, där låntagarna kan både hämta och lämna tillbaka böcker.

Foto: Västerviks bibliotek
Biblioteksmedarbetarna Ann Loftås och Anna Carlsson hjälper användare att reservera böcker till nästa besök. Foto: Västerviks bibliotek

– Utmaningen med detta är att låntagarna inte har ett fysiskt bestånd att titta på och bli inspirerade av, istället måste de nu i högre utsträckning använda sig av vår hemsida för att reservera böcker. Det här innebär att vi måste bli vassare på att presentera vårt bokbestånd på ett bra sätt på hemsidan, säger Katrin Ryrfeldt, bibliotekschef.

Personalen stannar drygt 40 minuter vid varje ställe där de lämnar och hämtar böcker, svarar på frågor och hjälper till att reservera nytt material.

Lånetiden för böckerna kommer att vara åtta veckor i stället för fyra.

– Det här blir ett temporärt projekt under 2018 och en förberedelse inför nästa år då vi kör med egen buss. Vi tänker oss att vi då kommer köra ut till fler ställen, så som förskolor och äldreboenden, säger Katrin Ryrfeldt.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min

Nyheter

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt

En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.

24 maj 2023 • < 1 min

Nyheter

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne

Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.

22 maj 2023 • 2 min

Krönika

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret

Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.

22 maj 2023 • 2 min