Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
3 aug 2022 • 2 min
Ifla och Unesco har presenterat en uppdatering av sitt folkbiblioteksmanifest. Forskaren Ola Pilerot är positiv – men samtidigt kritisk mot otydlighet och att bibliotek framställs i linje med samhällets ”marknadifiering”.
Målet med uppdateringen har varit att, som det uttrycks i Public Library Manifesto: Ta hänsyn till hur samhället har förändrats sedan dess, exempelvis den teknologiska utvecklingen där inte minst internet spelar en viktig roll och att säkerställa att manifestet även i fortsättningen återspeglar folkbibliotekens verklighet och uppdrag.

Ola Pilerot, professor vid Högskolan i Borås, läser texten som ett slags grundläggande idédokument och poängterar att det är angeläget och viktigt att man betonar betydelsen av folkbiblioteksverksamheten nationellt och internationellt.
– På ett övergripande plan finns det en ton i manifestet som gör sig gällande eller manifesteras i passager där biblioteket framstår som något i linje med ett slags marknadifiering av tillvaron och av samhället. Det talas om the production of knowledge och man har ett fokus på biblioteket som ett informationscenter snarare än som en plats där det finns möjlighet till bildning, säger Ola Pilerot.
Boråsforskaren reagerar också på hur manifestet har, i hans ögon, ett västvärldsperspektiv på biblioteksverksamhet då vikten av att ”alla” ska vara medie- och informationskunniga, understryks. Dessutom, inte minst när det handlar om hållbarhetsmål, är manifestet tämligen luddigt och otydligt, menar Ola Pilerot.
– Jag är allmänt positiv till manifestet men jag läser som den forskare jag är och jag hade nog eftersträvat en tydligare koppling till läsning och den kulturella aspekten av biblioteksverksamhet, förklarar Ola Pilerot.
Han konstaterar att manifestet nog kommer att vara betydelsefullt och viktigt för många, men flikar också in att det antagligen inte kommer att ha särskilt stor betydelse för det stora flertalet bibliotekspersoner på golvet.
– Det kommer att bidra till att sätta sin prägel på sektorn. Svensk biblioteksförening kommer att översätta manifestet och länsbiblioteksföreträdare, chefer, engagerade typer och eldsjälar, de kommer att säga att det här är betydelsefullt. Men mitt intryck är att bibliotekspersonal har fullt upp med jobbet, med vardagen, de hinner inte ta till sig det här eller ens de lokala styrdokumenten!
1 kommentarer
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
5 dec 2025 • 2 min
I nya numret av Biblioteksbladet tittar vi närmare på appen Tiktok och taggen Booktok. Hur ställer sig cheferna för landets folkbibliotek till appen, som av säkerhetsskäl inte tillåts i många kommuner – är det värt risken trots att appen väcker läslust?
4 dec 2025 • 2 min
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
3 dec 2025 • 2 min
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
1 dec 2025 • < 1 min
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
28 nov 2025 • 2 min
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
27 nov 2025 • 2 min
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
26 nov 2025 • 2 min
Sverige rustar och det gäller även Försvarsmaktens biblioteksverksamhet. Sedan i augusti är informationsspecialisten Ann-Christin Karlén Gramming bibliotekssamordnare.
25 nov 2025 • 2 min
Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.
24 nov 2025 • 4 min
Utbildningen Mediemedveten har tagits fram av Mediemyndigheten med hjälp av bland andra KB och Svensk biblioteksförening. "Vi brukar säga att det här är vår tids läs- och skrivkunnighet."
21 nov 2025 • 2 min
Ordet är fritt, så heter den kampanj som biblioteken i Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland nu har lanserat. Tanken är att uppmärksamma bibliotekens demokratiska uppdrag.
20 nov 2025 • 2 min
Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.
19 nov 2025 • 2 min
Mycket viktigt aspekt du tar upp, om bildning, tycker jag. Till bildning hör också språkutveckling, där läsning är överlägset för att få ett rikt språk. Personligen tycker jag också att biblioteken borde utveckla sitt utbud av intressanta föredrag, workshops och liknande som ger möjlighet till demokratiska möten, samtal och bildning. Viktoria Reuterskiöld