Byggde forskningsportal med UX-metoder
19 sep 2019 • < 1 min
När Chalmers tekniska högskolas bibliotek skulle bygga en ny forskningsportal insåg de snabbt att det skulle bli det största utvecklingsprojektet någonsin.
Forskningsportalen Research skulle innehålla all forskning som producerats av högskolan, projekt och publikationer och dessutom lyfta fram lärosätets samarbeten med omvärlden. För att lösa uppdraget användes bland annat UX.
– Eftersom det var en sådan komplex uppgift behövde vi stämma av med framtida användare och prova våra hypoteser på riktiga användare, säger Jessica Lindholm, bibliotekarie och produktägare.
Bibliotekets utvecklingsteam – med UX-expertis, bibliotekarier och systemutvecklare – använde UX-metoden effektkartläggning. Den hjälper till att tydliggöra de viktigaste kraven på tjänsten. Man svarar på frågor utifrån en mall och sedan bryts kraven ner i hanterbara uppgifter.

Var fjortonde dag under tre års tid bjöd utvecklingsteamet in personer i testgrupperna – som bestod av högskolans forskare, ledning, administratörer och bibliotekets personal och forskare – för att visa skisser eller testa nya lösningar. Teamet fick därmed respons på vad de gjort och under de kommande fjorton dagarna jobbade de med att ändra tjänsten utifrån detta. Sedan stämde de av med användarna på nytt.
Forskningsportalen blev klar förra året men förbättras fortfarande. Bibliotekarierna arbetar just nu med UX-metoden ”användarresor” där de betraktar forskarnas forskningsprocess och upplevelsen i denna för att identifiera behov.
– Vi är nöjda med våra UX-metoder och har bland annat lärt oss att det inte är farligt eller svårt att prata med användare. Även den mest upptagna forskaren har en kvart över om man vågar fråga om det, säger Jessica Lindholm.
Senaste nytt

Missnöje med nya Biblio – men snart ska problemen vara lösta
E-boksläsare som laddar ner böcker via biblioteket har problem med den nya versionen av Biblio. Men nu är en lösning på gång.
14 feb 2025 • 2 min

Biblioteksbedrägerierna tycks vara över
Bedrägerivågen med bibliotek som täckmantel har ebbat ut. Det konstaterar polisen.
13 feb 2025 • < 1 min

Upprop för hotat bibliotek
Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.
12 feb 2025 • 2 min

Satsning på uppsökande gav ”biblioteksfeber”
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
11 feb 2025 • 4 min

Tillgången till Legimus styrs upp
Regeringen ger MTM i uppdrag att säkerställa att bara personer med läs- eller synnedsättning får tillgång till Legimus. Beskedet välkomnas av Läromedelsförfattarna.
11 feb 2025 • < 1 min

”Eleverna är den främsta måltavlan för hat, hot och våld”
Komvux-bibliotekarien Soledad Cartagena om massakern på Campus Risbergska i Örebro: ”Jag har själv upplevt hur vi med invandrarbakgrund blivit måltavlor för rasistiska grupper, politiken och själva systemet.”
10 feb 2025 • 3 min

Replik: Iselid är sen på bollen
Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”
6 feb 2025 • 3 min

Biblioteket inrymdes under skolskjutningen
Personal och besökare på Haga bibliotek i Örebro inrymdes när den värsta skolskjutningen i Sveriges historia pågick på skolan strax intill. ”Det var en overklighetskänsla.”
6 feb 2025 • 4 min

Jag är djupt oroad över Svensk näringslivs rapport
I en ny rapport om kommunal effektivisering hävdar Svenskt näringsliv att det finns stora marginaler för besparingar på folkbiblioteken. Rapport är urusel och tar ingen hänsyn till bibliotekens bredare samhällsnytta, skriver Tommy Bildström.
5 feb 2025 • 3 min

Drygt två veckor med Trump och kulturkriget trappas upp
Med Trump som president ökar pressen mot USA:s bibliotek och deras personal. I Texas ligger flera lagförslag som kan kriminalisera bibliotekariers arbete. Hittills har de amerikanska kulturkrigen även nått oss, så frågan är när Sverige också drabbas av en upptrappning?
4 feb 2025 • 4 min

Replik: Vi måste börja med det mest akuta
Per Kornhall gläds åt att kurslitteraturens kris har nått debattsidorna och framhäver återigen de fem förslag som Läromedelsförfattarna har presenterat. ”Om vi vill förbli en stark kunskapsnation måste vi agera – och det nu.”
3 feb 2025 • < 1 min

Svenska Pens nya fokus: bibliotek
Svenska Pen ökar sitt engagemang kring situationen på folk- och skolbiblioteken. Bland annat inrättas en projektledartjänst under våren.
30 jan 2025 • < 1 min
0 kommentarer