Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
12 dec 2024 • 2 min
Medan många kommuner lägger ner filialer och minskar på öppettider storsatsar en av landets större kommuner. ”Det finns ett stort förtroende för biblioteken här.”
Ett tillskott på 7 miljoner kronor per år har gjort det möjligt för biblioteken i Jönköping att utöka öppettiderna.
– Det blir ofta så tråkiga nyheter kopplade till bibliotek och ekonomi, konstaterar Filip Zezovski Lind, bibliotekschef i Jönköping.
Men när många kommuner har tvingats dra ner på biblioteksverksamheten till följd av stigande inflation och sjunkande konjunktur har Jönköpings bibliotek nästan helt klarat sig undan besparingar.

– Nästa år har vi ett sparkrav på en procent i hela kommunen och vi har gjort några små justeringar, men de har också tillfört en del av det beloppet till oss. Den stora satsningen på biblioteken började 2021 och vi har fortfarande med oss den.
För fyra år sedan beslutade Jönköpings kommun att lägga ytterligare sju miljoner kronor per år på folkbiblioteken. Det har inneburit ytterligare tio heltidstjänster, från och med nästa år nästan tusen extra öppettimmar och ytterligare tre meröppetbibliotek.
– Vi ser att förtroendet är stort för folkbiblioteken i politiken. Inte minst i vår nämnd där de pratar om att de vill öka tillgängligheten. Senast i går kom det upp att de vill titta på möjligheten att ha öppet ännu mer, kanske lite på kvällar.
I Jönköping finns en tradition av att samarbeta mycket med civilsamhället. Det kallas ibland för Jönköpingsmodellen och innebär att i alla sammanhang där det är möjligt ska civilsamhället inkluderas.
– Då är biblioteken väldigt viktiga platser ute i kommundelarna.

Bibliotekens betydelse i kommunens arbete för integration och för att vara närvarande för människor som bor i utsatta områden, lyfts också i politiken. Det finns förståelse för värdet av det läsfrämjande arbetet och även för bibliotekens betydelse för människor som står utanför samhället.
_ Vi har stor närvaro i många bostadsområden där det finns problem. Vi har generösa öppettider där och håller språkcaféer, bokcaféer och har litteratur på många språk, säger Filip Zezovski Lind.
– Jönköping är en stor kommun och man ser värdet av att vi finns närvarande i hela kommunen och skapar tillgänglighet. Vi kompletterar arbetet med läsning och integration. Listan är lång på vilka positiva delar man ser.

1 kommentarer
En nationell folkbibliotekstjänst för e-böcker är närmare ett förverkligande än någonsin tidigare. Tekniken finns redan, det som återstår är att kommunerna enas om en lösning. ”Det vore pinsamt om vi inte skulle kunna ta vara på det.”
23 jan 2026 • 3 min
Svenska influerare på Booktok tycker att många vuxna har en nedlåtande syn på det de gör.
22 jan 2026 • 6 min
Bibliotekarien och booktokern Felicia Forsbacka har läst Biblioteksbladets temanummer om Booktok. "Jag tror på fullaste allvar att fler skulle må bra av att befinna sig på Booktok."
21 jan 2026 • 6 min
Starten av Atens seriebibliotek sammanföll med att många flyktingar kom till staden 2015. Biblioteket utvecklade metoder för att kunna hjälpa under den humanitära krisen.
20 jan 2026 • 4 min
En nationell lösning för e-böcker på folkbibliotek är avgörande för att skapa likvärdig tillgång till litteratur, skriver SKR:s kulturexpert Erik Peurell i ett svar på Tommy Bildströms debattartikel.
19 jan 2026 • < 1 min
På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."
16 jan 2026 • 4 min
Sverige behöver en hållbar, framtidssäker och demokratiskt förankrad plattform för digitala böcker. Initiativet måste komma från biblioteken själva, skriver Tommy Bildström, bibliotekschef i Nordmaling.
14 jan 2026 • 2 min
Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.
14 jan 2026 • 6 min
Eva Häusner är sammankallande i valberedningen för Svensk biblioteksförenings styrelse. Vid årsmötet i maj ska flera nya ledamöter väljas in. Vilka kompetenser behövs?
13 jan 2026 • 2 min
Tuva Haglunds forskning handlar om »en ny plattform för litteraturförmedling«. Hon har funnit en plats för läsfrämjande där mörka teman och tabun utforskas.
8 jan 2026 • 6 min
De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.
8 jan 2026 • 2 min
Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.
7 jan 2026 • 2 min
Fick förtroendet att arbeta på Skolbibliotekscentralen i Jönköping på slutet av 1990-talet då Folke Dahlqvist var chef för 58 skolbibliotek som fanns då i kommunen och även att få bygga upp ett gymnasiebibliotek på Tenhults Naturbruksgymnasium i början av 2000-talet. Att främja bibliotek är att värna om demokrati så jag blir verkligen glad över att Jönköping får ett så gott betyg i Sverige.