Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
5 nov 2019 • 2 min
Vad kan bibliotekarierna göra för att skapa ett mer socialt och ekologiskt hållbart bibliotek? Karolina Andersdotter från Svensk biblioteksförenings expertnätverk för Agenda 2030 svarar.
Fråga:
Sverige är anslutet till Agenda 2030, FN:s handlingsplan för social, miljömässig och ekonomiskt hållbar utveckling. Vad kan ett bibliotek göra för att verksamheten ska bli mer hållbar?
Karolina svarar:
Det första kan vara att ta reda på vilka de 17 delmålen är och att sedan informera om dem på biblioteket. Att sätta upp affischer är bra och förmedlar till besökarna att man känner till målen och tänker på dem.
Sedan kan man gå igenom dem på arbetsplatsen och då ser man att bibliotek redan gör mycket som ingår utan att det alltid är direkt sprunget ur att vilja arbeta med Agenda 2030. Ett tips är att hitta det som redan görs och uppmärksamma det:
”Visste du att bibliotekets verksamhet redan bidrar till att uppfylla mål fyra om god utbildning och livslångt lärande?”
Att göra den kopplingen kan vara stärkande, man ger det lokala biblioteket ett globalt sammanhang – det känns roligt att bidra till en hållbar värld. Det vill säga: läs målen, ta reda på vad biblioteket redan gör och ge er själva en klapp på axeln.
Sedan är det viktigt att påminna sig om att hållbar utveckling handlar om mycket mer än miljö och klimat. Redan genom sin existens bidrar ett bibliotek till ekonomisk hållbarhet genom att verksamheten bygger på delande av resurser. Genom att vara en plats öppen för alla bidrar folkbiblioteken till social hållbarhet och likaså när biblioteket hjälper besökare att skriva CV, kolla sin e-post eller leta efter jobb. Allt sådant är grundstenar i de sjutton hållbarhetsmålen. [fakta id=”20949″]
Konkreta tips för den som vill jobba vidare är att läsa Iflas skrift Access and Opportunity for all: How Libraries Contribute to the United Nations 2030 Agenda. Och i rapporten Den femte statsmakten från sekretariatet för en nationell biblioteksstrategi finns ett kapitel som jag har skrivit med många exempel på hur bibliotek agerar för en hållbar utveckling.
Var börjar man när man startar ett nytt skolbibliotek? Hur får man besökarna att hitta rätt i ett meröppet bibliotek? Du som läsare av Biblioteksbladet kan ställa frågor till Svensk biblioteksförenings expertnätverk. Skicka din fråga till bbl@a4.se så ser vi till att den kommer till rätt expert.
Demokratin är hotad, barn och unga värvas till våldsdåd, hat och politisk påverkan via sociala medier. Nu behövs verkligen skolbibliotekariens kompetens, skriver Viktoria Reuterskiöld.
23 maj 2025 • 2 min
Det behövs en yrkeslegitimation för bibliotekarier, anser Britt-Inger Rönnqvist. ”En legitimation säkerställer att det är rätt person på rätt arbetsplats.”
23 maj 2025 • 2 min
I höst när landets skolbibliotek ska bemannas kommer utbildade bibliotekarier att förväntas dela med sig av sin kunskap. Gör det inte, uppmanar Magdalena Ivarsson.
22 maj 2025 • 3 min
En utannonserad tjänst som 50 procent skolbibliotekarie och 50 procent vaktmästare har väckt reaktioner. Spännande kombination, anser i stället Anya Feltreuter.
22 maj 2025 • 2 min
Allvarliga samtal om läget i världen, men också uppmuntran och viktiga möten med kollegor. Så här säger några deltagare om första dagen i Borås.
21 maj 2025 • 3 min
Elin Streiffert, bibliotekarie i Östhammars kommun, är uppgiven. Lång väntan på böcker från Adlibris har de senaste månaderna orsakat stora problem.
20 maj 2025 • 2 min
Buggar i ett nytt logistiksystem är orsaken till alla försenade leveranser, förklarar Adlibris. Genom ett ramavtal är företaget förstahandsval när kommunerna köper in böcker till biblioteket och skolor.
20 maj 2025 • 2 min
Rekrytering pågår. ”Det kan ju finnas någon människa därute som besitter båda kompetenserna", säger rektorn för Praktiska gymnasiet i Liljeholmen i södra Stockholm.
19 maj 2025 • 2 min
Vi får inte bli avtrubbade nu, vi får inte vänja oss vid kriget eller acceptera inskränkt yttrandefrihet. Vi måste fortsätta att stödja och värna våra bibliotek och kulturinstitutioner och deras breda demokratiska uppdrag.
16 maj 2025 • 2 min
Det är inte första gången ryska härskare vill förstöra eller förtrycka den ukrainska kulturen. Under de senaste trehundra åren har det gjorts många försök.
15 maj 2025 • 13 min
2024 betalade svenska lärosätesbibliotek nästan 800 miljoner kronor för e-medier, en ökning med 300 miljoner på fem år. Det framkommer i KB:s årliga statistik.
14 maj 2025 • 2 min
Den fullskaliga invasionen är ett kulturkrig. De hotade och angripna ukrainska biblioteken borde få svenskt stöd, skriver Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson.
14 maj 2025 • 2 min
0 kommentarer