Efter tre år: Ifla-konferens hålls på plats

18 mar 2022 • < 1 min

Två år på raken har pandemin hindrat Iflas Wlic-konferens att hållas som planerat. I sommar är det dags att mötas igen. Och nu finns möjlighet att söka stipendium för att delta.

Catharina Isberg, bibliotekschef i Helsingborg samt kontaktperson för expertnätverket för Ifla. Foto: Helsingborgs stad

I slutet av juli håller Ifla 2022 års Wlic-konferens i Dublin. Senast deltagarna möttes fysiskt på konferensen var i Aten 2019. Wlic skulle ha hållits i Dublin 2020 när pandemin gjorde att konferensen ställdes in helt. Och pandemin ledde även till att 2021 års konferens, som var planerad till Rotterdam, planerades om till en digital tillställning.

Planerna på att hålla konferensen i Auckland, Nya Zealand, skjuts på framtiden och 2023 blir i stället året för Rotterdam att hålla konferensen. Likaså skjuts planerna på en hybridkonferens fram. Catharina Isberg, kontaktperson för expertnätverket för Ifla, berättar för Svensk biblioteksförening att ett hybridevent skulle bli för dyrt, men att det är något som Ifla ska se över till 2023 års konferens.

Programmet kommer att släppas i maj, men konferensen, som pågår den 26-29 juli, är öppen för registrering redan nu. För medlemmar i Svensk biblioteksförening finns även möjlighet att söka stipendium för att delta i konferensen. Ansökan ska vara inne senast på fredag nästa vecka.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Utställning och konferens utifrån Biblioteksbladets tema om Ukraina

Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.

19 nov 2025 • 2 min

Porträttbilder på Jonna Jonsson och Raymundo Vázquez
Nyheter

Sprider kunskap om AI till bibliotek och allmänhet

Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."

13 nov 2025 • 2 min

Nyheter

Stadsbibliotekarie blir riksarkivarie

Daniel Forsman tar över som chef för Riksarkivet efter Karin Åström Iko. Han har varit chef för Stockholms stadsbibliotek sedan 2018 och var innan dess chef för biblioteket på Chalmers i Göteborg.

6 nov 2025 • 2 min

Debatt

Skolbiblioteken behöver nationellt stöd

Att räkna tjänster på skolornas bibliotek räcker inte, verksamheten måste också planeras, följas upp och utvecklas så att att det gynnar elevers lärande, skriver Anette Widenberg Helgesson. "För att det ska bli verklighet krävs stöd, särskilt för små kommuner med begränsade resurser."

6 nov 2025 • 2 min