Överenskommelse: Leitner lämnar Ifla vid årsskiftet
31 okt 2022 • < 1 min
Efter en rättslig process har Ifla och Gerald Leitner nått en överenskommelse. Den tidigare generalsekreteraren lämnar formellt Ifla vid årsskiftet.

Gerald Leitner har nått en uppgörelse med Ifla.
Parterna har nått ett förlikningsavtal enligt vilket Gerald Leitners anställning upphör den 1 januari 2023, meddelar den internationella biblioteksfederationens ordförande, Barbara Lison, på Iflas hemsida.
Trots att Leitner definitivt lämnar rollen som generalsekreterare för Ifla innehar han fortfarande motsvarande position i stiftelsen SIGL, som administrerar de mångmiljonbelopp som Bill & Melinda Gates stiftelse donerat för global utveckling av biblioteksväsendet.
Det är oklart hur mycket förlikningen har kostat Ifla, och i meddelandet informerar Barbara Lison om en sekretessklausul som gör att ingen mer information kan ges.
I praktiken tvingades Gerald Leitner sluta som generalsekreterare redan i mars i år i samband med att två interna utredningar hade gjorts, men han är alltså fortfarande formellt anställd. I den officiella information som lämnades tidigare i år framkom dock inte varför han sparkades, något Barbara Lison konstaterar även i måndagens meddelande:
”När vi tidigare i år meddelade vår avsikt att gå skilda vägar med Gerald Leitner, gjorde vi det utan någon vidare förklaring. I motsats till rykten har Gerald Leitner aldrig funnits ansvarig för något juridiskt eller avtalsmässigt fel. Ingen utredning har funnit några tecken på bedrägeri eller trakasserier.”
Före detta medarbetare har dock vittnat om trakasserier på kansliet i Haag och om att styrelsen har uppmärksammats på problemen en längre tid.
I och med uppgörelsen tackas Gerald Leitner för att ha moderniserat Ifla och visat den starka kraft som biblioteken utgör.
Läs också ››
Allvarliga anklagelser mot Iflas ledning ”Jag är skakad”
Senaste nytt

Disturbing Indifference to Russia’s War
Statements about “Ukrainian fascists” and Ukrainian cities being portrayed as Russian are being made. Yet the Russian Library Association is not excluded from the international library organization IFLA.
13 maj 2025 • 2 min

Statsbidrag för skolbibliotek kan gå till annat
Under 2025 betalar staten ut 216 extra miljoner för att skolor ska kunna bemanna skolbiblioteken under höstterminen. Men bidragen är generella och kommunerna fria att prioritera annan verksamhet.
13 maj 2025 • 2 min

Frånstötande överseende med Rysslands krig
Uttalanden om ”ukrainska fascister” och städer i Ukraina framställs som ryska. Ändå utesluts inte Rysslands biblioteksförening ur den internationella organisationen Ifla.
12 maj 2025 • 2 min

Sökes: bibliotekarie – "ett viktigt arbete"
Från i sommar ska alla landets elever ha tillgång till ett bemannat bibliotek. Påvelundsskolan i Göteborg är en av de skolor som just nu är mitt i processen att anställa.
12 maj 2025 • 3 min

De föreslås till Svensk biblioteksförenings styrelse
Två omval och fyra nya namn föreslås till styrelsen när Svensk biblioteksförening håller årsmöte nästa vecka.
9 maj 2025 • < 1 min

Kongressbibliotekets chef sparkad av Trump
Carla Hayden, chef för kongressbiblioteket i Washington, fick på torsdagskvällen sparken av Donald Trump. Beskedet väcker starka reaktioner i den politiska oppositionen. "En skam."
9 maj 2025 • < 1 min

Rektorer som förstått behöver ett slagord
De som investerar i skolbibliotekstjänster och förstår hur det kan göra skillnad för eleverna, borde gå samman kring en gemensam paroll, tycker Maria Schedvin. "Inte utan min skolbibliotekarie."
8 maj 2025 • 3 min

"Vi kan förmedla vår syn på vad en internationell organisation bör jobba med"
Anya Feltreuter och Silvia Ernhagen har fått förtroendeposter inom biblioteksfederationen Ifla. ”Det känns viktigt med tanke på demokratiernas tillbakagång.”
8 maj 2025 • 3 min

Framtidstema för biblioteksdagarna i Borås
Svensk biblioteksförening fyller 25 år. Det uppmärksammas på årets upplaga av Biblioteksdagarna. Temat i Borås är Tillbaka till framtiden.
7 maj 2025 • 2 min

Så ska skolorna granskas
Vad händer om en skola inte skulle bemanna sitt skolbibliotek i enlighet med nya lagen? De ska granskas, men än är det inte klart hur.
6 maj 2025 • 2 min

Öppna samtal ska vaccinera mot polarisering
Filosofikafé på Tyresö bibliotek. ”Jag är inte här för att hävda min åsikt, utan för att lyssna och lära mig”, säger en av deltagarna.
5 maj 2025 • 5 min

Vetenskaplig publicering – nytt förslag för att slippa "big five"
Dagens system för vetenskapliga texter håller på att kollapsa, säger Wilhelm Widmark på Stockholms universitet. Från Tyskland kommer ett förslag om hur problemen kan lösas.
5 maj 2025 • 2 min
0 kommentarer