Turbulens i Iflas styrelse: Gerald Leitner avsatt efter anklagelser

8 apr 2022 • < 1 min

Iflas generalsekreterare Gerald Leitner har tvingats bort från sin position efter anklagelser och utredningar om situationen på högkvarteret i Haag. ”Enda möjliga lösningen.”

Det stormar kring den internationella biblioteksfederationens ledning. Efter en formell anklagelse och två separata utredningar har Iflas styrelse beslutat att avsluta Gerald Leitners uppdrag som generalsekreterare med omedelbar verkan. Det är enligt styrelsen ”den enda möjliga lösningen på den rådande situationen”, skriver Ifla i ett pressmeddelande sent på fredagseftermiddagen. Beslutet ska ha fattats på två extrainsatta möten i februari och mars.

I samband med utredningen har medarbetare på Iflas högkvarter intervjuats, liksom Gerald Leitner själv.

Fakta Gerald Leitner

  • Gerald Leitner har varit generalsekreterare i Ifla sedan 2016.
  • Bor i Nederländerna.
  • Innan han blev generalsekreterare i Ifla hade han motsvarande position i Österrikes biblioteksförening.
För att täcka upp för det dagliga arbetet har Halo Locher hoppat in. Bara för en vecka sedan meddelade Ifla på sin hemsida att han skulle hoppa in tillfälligt tillsammans med blivande ordförande, Antonia Arahova, men i dagens pressmeddelande meddelas att även hon lämnar arbetet i styrelsen. Åtminstone tillfälligt, men troligen under en längre tid, till följd av familjeangelägenheter.

Ytterligare en person lämnar styrelsearbetet: Perry Moree, som har uppgett att han inte längre kan kombinera sitt uppdrag med sitt dagliga arbete.

Biblioteksbladet har sökt Gerald Leitner, som har lovat att återkomma. Vi har även sökt Iflas ordförande Barbara Lison för en kommentar men inte fått kontakt.

0 kommentarer

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min