Uppdrag: Övertyga EU om bibliotekens värde

4 jun 2024 • 2 min

Vilken samhällsnytta har egentligen bibliotek? Detta ska sättas på pränt i ett nytt EU-samarbete med syfte att stärka bibliotekens status i Europa.

Den öppna samordningsmetoden OMC, Open Method of Coordination, är ett sätt för EU:s institutioner att kommunicera med medlemsstaterna. För första gången riktas nu strålkastarljuset mot biblioteksvärlden med uppdraget att synliggöra bibliotekets olika roller i samhället.

– Många tänker på biblioteket som en plats där man lånar böcker. Punkt. Men det är så mycket mer än så. Biblioteket är en arena för demokratifrågor och delaktighet, ett forum för samhällsdebatt, en plats för det livslånga lärandet, kunskapsutbyte och läsfrämjande. Uppdraget är att beskriva alla olika roller på ett sätt så att EU:s makthavare blir intresserade – och förstår värdet av bibliotek, berättar Martin Memet Könick, bibliotekschef i Landskrona.

Ska lyfta människorna med storytelling

Tillsammans med kulturdepartementets Karin von Hedenberg och representanter från övriga EU-länder ska Martin Memet Könick arbeta fram en OMC-rapport där bibliotekets multipla roller tydliggörs. Indelade i arbetsgrupper träffas de med jämna mellanrum – fysiskt eller digitalt – och jobbar mellan mötena på var sitt håll i en nationell kontext.

– Vi samlar just nu in input från bibliotek runt om i Sverige för att kunna lyfta konkreta exempel kring hur man jobbar och ser på bibliotekets roll i samhället. Ambitionen är att i detta ganska formella format använda oss av storytelling för att lyfta människorna och de goda exemplen i stället för bara fakta och siffror, säger Martin Memet Könick.

Första mötet skedde i Bryssel i februari, och i juni ska representanterna från varje land träffas i Warszawa. Den fullständiga rapporten ska presenteras om drygt ett år.

Vad hoppas ni på för resultat?

– Dels är det en utmärkt möjlighet att visa för Europa hur långt fram svenska bibliotek ligger i hur man jobbar med viktiga samhällsfrågor. Dels att få människor med makt i EU att förstå bibliotekens komplexa roll och de många positiva aspekter som finns. Jag hoppas att rapporten kommer att bidra till ett påverkansarbete för att stärka bibliotekens roll i Europa, säger Martin Memet Könick och fortsätter:

– Det kanske låter naivt och högtravande, men jag tror att bibliotek gör världen bättre. Det hoppas jag att vi lyckas förmedla i rapporten.

Läs också
›› Krav till EU-politikerna: Öronmärk pengar till biblioteken
›› Eblida: ”Vi måste höja rösten och berätta vad vi står för”

0 kommentarer

Senaste nytt

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min

Nyheter

Uppskjuten tillgänglighet

EU:s tillgänglighetsdirektiv ska börja gälla i sommar. Men nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet när det gäller e-böcker måste skjutas på framtiden, enligt en utredning som lades fram på tisdagen.

7 jan 2025 • < 1 min

Essä

Forska på fulltexter – en bit på väg, och en bit kvar

Doktoranden Camilla Lindelöw trodde att forskare redan arbetade mycket med text- och datautvinning, TDM, från upphovsrättskyddat material och att det fanns processer för det. Men så är det inte. ”Jag skulle önska att lärosätesbiblioteken uppmärksammade detta i sina förhandlingar genom krav på förlagen.”

7 jan 2025 • 5 min

Krönika

Biblioteken står inför en guldålder

Mitt i en turbulent tid står biblioteken starka för utbyte av idéer, berättelser och fakta. Vårt förtroende i samhället ökar – nu gäller det att förvalta det, skriver Miriam Nauri i en julkrönika.

19 dec 2024 • 2 min