Uppmaning till Afghanistan: Respektera mänskliga rättigheter och skydda biblioteken

19 aug 2021 • < 1 min

Ifla uppmanar Afghanistan att respektera mänskliga rättigheter, särskilt när det gäller rätten till utbildning och information.

Iflas ordförande, Christine Mackenzie, och generalsekreterare Gerald Leitner skriver i ett uttalande om situationen i Afghanistan att de bekymrar sig för befolkningen i landet och särskilt för de mest utsatta, däribland kvinnor och flickor.

Som en röst för den globala bibliotekssfären vill Ifla särskilt lyfta fram rätten till utbildning och tillgången till information, åsiktsfrihet och kulturella rättigheter för alla.

Ifla uppmanar myndigheterna i Afghanistan att skydda biblioteken och deras samlingar. Även de privata samlingar som finns hos enskilda medborgare måste bevaras, liksom museum, arkiv och andra minnesinstitutioner. En förutsättning för rätten att delta i kulturlivet är att alla delar av kulturarvet i Afghanistan skyddas och bevaras, skriver Ifla i sitt uttalande.

Till sist uppmärksammar Ifla de personer som redan har riskerat sina liv för att försvara landets kulturarv i olika former. ”IFLA honours those who have already risked their lives to protect the country’s documentary heritage and cultural heritage in all forms.”

Ifla kommer att följa situationen i Afghanistan tillsammans med det nätverk som finns i regionen och erbjuder stöd där det är möjligt.

0 kommentarer

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.