Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
29 sep 2011 • 3 min
Inget nytt om bibliotekslagen, inga nya pengar till KB och i Utbildningsdepartementets del av budgeten nämns inte skolbiblioteken ens med...
Inget nytt om bibliotekslagen, inga nya pengar till KB och i Utbildningsdepartementets del av budgeten nämns inte skolbiblioteken ens med ord. Många hade nog önskat ett bibliotekslyft men det blev, som tidigare aviserats, ett kulturarvslyft istället. Arbetsmarknadspolitik istället för kulturpolitik.
Kulturarvslyftet är en variant på Access-projektet som den socialdemokratiska regeringen införde 2005/2006 med den skillnaden att då handlade det om att minska arbetslösheten bland kulturarbetare (akademiker eller arbetslösa med yrkeserfarenhet på området) i kombination med de behov som fanns ifråga om att vårda och bevara kulturarvet.
Kulturarvslyftet, som ska löpa under tre år, 2012-2014, handlar också om kulturarvsvård såsom digitalisering, inventering och vård inom regionala, kommunala och statliga kulturinstitutioner. Men denna gång riktar sig satsningen till dem med en, som det heter, ”särskilt svag förankring” på arbetsmarknaden. Det vill säga de som stått utanför arbetsmarknaden länge och/eller som har en funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga.
Satsningen finansieras av Arbetsmarknadsdepartementet med 270 miljoner per år, totalt alltså drygt 800 miljoner kronor, och det är Riksantikvarieämbetet som ska administrera och utbilda handledare. Totalt beräknas 4 400 personer få anställning med lönebidrag.
En annan nyhet i kulturbudgeten är att programarkiven hos SVT, SR och UR ska göras tillgängliga för allmänheten och andra medieföretag. Till detta avsätter regeringen 100 miljoner.
Kulturbudgeten 2012 landar på totalt 6,7 miljoner kronor – en ökning från förra året med 105 miljoner kronor. Ungefär hälften av ökningen går till pris- och lönejusteringar. I de ökningar som regeringen talar om inkluderas alltså arbetsmarknadssatsningarna inom ramen för Kulturarvslyftet.
För den som söker jobb kan det verka avlägset, men prognosen om arbetsmarknaden för bibliotekarier stämmer, skriver Johanna Alm Dahlin, utredningsansvarig på DIK.
19 feb 2026 • 3 min
Trots att biblioteken deras viktiga roll blir det allt svårare för Ukrainas bibliotekarier att utöva sitt yrke. ”Kvalificerade medarbetare lämnar sektorn och yrket åldras katastrofalt", skriver den ukrainska biblioteksföreningen i ett öppet brev till landets folkvalda.
18 feb 2026 • < 1 min
Många kvinnor vittnar om att Booktok-genren Dark Academia ger utrymme för styrka, värdighet och agens. Det handlar inte om eskapism, utan om att återta ett inre språk som ofta saknas i vardagen, skriver Vexa Nightbloom.
16 feb 2026 • < 1 min
Bibliotekarie beskrivs som ett framtidsyrke – men det finns inga jobb. Det skriver Leodan Rodrigues, som menar att friserade glädjesiffror sprids – inte minst från fackförbundet DIK.
13 feb 2026 • 2 min
Unn Edberg blir ny chef för Kungliga bibliotekets avdelning för insamling och metadata. Hon lämnar sitt uppdrag som vd för LO Mediehus och har tidigare varit vd för Vi Media.
12 feb 2026 • 2 min
Svensk biblioteksförening har träffat representanter för regeringen för att diskutera talbokstjänsten Legimus. Nu kräver man förändring och att det genomförs en oberoende utvärdering.
11 feb 2026 • 2 min
Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.
10 feb 2026 • 5 min
Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.
9 feb 2026 • < 1 min
Svensk biblioteksförening kraftsamlar mot utsatthet och diskriminering på bibliotek. Det är följden av en motion som röstades igenom vid årsmötet förra våren.
6 feb 2026 • 2 min
Enligt lagen om pliktexemplar av elektroniskt material ska myndigheter och vissa utgivare leverera elektroniskt material till KB. Hur gör man och vad ska man tänka på?
4 feb 2026 • 3 min
Biblioteksbladet.se var länge en av alla digitala publikationer som inte levererade sitt material till KB enligt lagen om e-plikt. Bristen är sedan några veckor åtgärdad.
3 feb 2026 • 2 min
Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknadskunskap vid Lunds universitet.
2 feb 2026 • 7 min
0 kommentarer