Nedräkningen har börjat 2
19 mar 2012 • < 1 min
I morgon, tisdag tillkännages vem som blir årets pristagare till Litteraturpriset till Astrid Lindgrens Minne 2012. 184 kandidater från 66...

I morgon, tisdag tillkännages vem som blir årets pristagare till Litteraturpriset till Astrid Lindgrens Minne 2012. 184 kandidater från 66 länder är nominerade. Närmare 30 stycken av nomineringarna rör organisationer, resten är författare, illustratörer, berättare och läsfrämjare.
Flest antal nominerade, 18 stycken, har Storbritannien. Sverige har 11 nominerade och Tyskland, Nederländerna och Norge har vardera 9 stycken nominerade.
Nominerade från Sverige är illustratörerna Eva Eriksson, Gunna Grähs, Eva Lindström, Ilon Wikland samt Anna-Clara Tidholm (även nominerad som författare); Författarna Lennart Hellsing, Anna Höglund, Barbro Lindgren, Ulf Stark, Thomas Tidholm och Monika Zak (även berättare och läsfrämjare).
Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne delas ut årligen. Prissumman är fem miljoner svenska kronor, vilket gör det till världens största internationella barn- och ungdomslitteraturpris. Prissumman signalerar att barns och ungas läsning är av största vikt. Summan ska också inspirera verksamma inom området.
Pristagaren tillkännages och presenteras från klockan 13.00. Man kan följa tillkännagivandet live från kl 12.50.
Officiell prisutdelning sker i slutet av maj i Stockholm.
Senaste nytt

Förskollärare på biblioteket för mer läsfrämjande
I Fisksätra är språknivån lägre och färre barn går i förskola. För att jobba mer med läsfrämjande har biblioteket anställt en förskollärare.
18 feb 2025 • 4 min
"En självklarhet att samarbeta om folkbiblioteken"
Myndigheter ska samverka mer kring folkbiblioteken. ”Vi ska kunna ge mer och bättre underlag”, säger Pernilla Conde Hellman, enhetschef på Kulturrådet.
17 feb 2025 • 2 min

Missnöje med nya Biblio – men snart ska problemen vara lösta
E-boksläsare som laddar ner böcker via biblioteket har problem med den nya versionen av Biblio. Men nu är en lösning på gång.
14 feb 2025 • 2 min

Biblioteksbedrägerierna tycks vara över
Bedrägerivågen med bibliotek som täckmantel har ebbat ut. Det konstaterar polisen.
13 feb 2025 • < 1 min

Upprop för hotat bibliotek
Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.
12 feb 2025 • 2 min

Satsning på uppsökande gav ”biblioteksfeber”
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
11 feb 2025 • 4 min

Tillgången till Legimus styrs upp
Regeringen ger MTM i uppdrag att säkerställa att bara personer med läs- eller synnedsättning får tillgång till Legimus. Beskedet välkomnas av Läromedelsförfattarna.
11 feb 2025 • < 1 min

”Eleverna är den främsta måltavlan för hat, hot och våld”
Komvux-bibliotekarien Soledad Cartagena om massakern på Campus Risbergska i Örebro: ”Jag har själv upplevt hur vi med invandrarbakgrund blivit måltavlor för rasistiska grupper, politiken och själva systemet.”
10 feb 2025 • 3 min

Replik: Iselid är sen på bollen
Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”
6 feb 2025 • 3 min

Biblioteket inrymdes under skolskjutningen
Personal och besökare på Haga bibliotek i Örebro inrymdes när den värsta skolskjutningen i Sveriges historia pågick på skolan strax intill. ”Det var en overklighetskänsla.”
6 feb 2025 • 4 min

Jag är djupt oroad över Svensk näringslivs rapport
I en ny rapport om kommunal effektivisering hävdar Svenskt näringsliv att det finns stora marginaler för besparingar på folkbiblioteken. Rapport är urusel och tar ingen hänsyn till bibliotekens bredare samhällsnytta, skriver Tommy Bildström.
5 feb 2025 • 3 min

Drygt två veckor med Trump och kulturkriget trappas upp
Med Trump som president ökar pressen mot USA:s bibliotek och deras personal. I Texas ligger flera lagförslag som kan kriminalisera bibliotekariers arbete. Hittills har de amerikanska kulturkrigen även nått oss, så frågan är när Sverige också drabbas av en upptrappning?
4 feb 2025 • 4 min
0 kommentarer