Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
9 feb 2023 • < 1 min
Hur ska folkbiblioteken hantera det ekonomiska stålbad som väntar i landets kommuner? Det är temat för ett samtal på kultureventet Folk och kultur i Eskilstuna i dag, torsdag.
Erik Peurell, SKR, Stockholms kulturborgarråd Torun Boucher (V), Lisa Gemmel från Svensk biblioteksförening och Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson deltar i torsdagens samtal på Folk och kultur.
Biblioteksbladets Thord Eriksson kommer att samtala med Erik Peurell, handläggare vid Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), Torun Boucher (V), kulturborgarråd i Stockholm samt Lisa Gemmel, utredare vid Svensk biblioteksförening.
Utgångspunkten för samtalet är den årliga undersökning som Biblioteksbladet gör och som i år visar ett ovanligt tufft läge för folkbiblioteken. Hur ska biblioteken kunna bedriva en demokratifrämjande verksamhet med fokus på läsning och prioriterade grupper i den ekonomiska verklighet som råder?
Det är Svensk biblioteksförening som står bakom programpunkten Har kommunerna råd med folkbiblioteken? på Folk och kultur.
– Det är ett evenemang som riktar sig särskilt till kommuner och regioner, så det är viktigt för oss i Svensk biblioteksförening att vara där och påminna om folkbibliotekens roll och vikten av att de får den finansiering de behöver, säger Lisa Gemmel.
– Urholkningen av folkbibliotekens budgetar har pågått under lång tid. Folkbiblioteken har ett brett uppdrag enligt bibliotekslagen, och får inte biblioteken tillräcklig finansiering kan de inte längre uppfylla det. I många kommuner är det redan nu svårt att t ex genomföra uppsökande verksamhet.
Ett av Bokmässans teman i år är judisk kultur. Bland annat visar Resursbiblioteket för jiddisch sitt nya minoritetskit. Tanken är att bibliotek ska kunna, på ett enkelt sätt synliggöra judisk kultur i biblioteksrummet.
29 sep 2023 • 3 min
Immersiva medier och VR, är det något för bibliotek att hålla på med? Kan det till och med vara läsfrämjande? Det menar i alla fall Linda Sävhammar från Biblioteksutveckling Östergötland.
28 sep 2023 • 4 min
Skolbiblioteken lyfts som särskilt viktiga i Mats Svegfors förslag om hur kommunerna ska bli mer delaktiga i kulturpolitiken. Och för att garantera armlängds avstånd ska kommunerna, för att kunna dela ut pengar, skriva under på att de respekterar den konstnärliga friheten.
27 sep 2023 • < 1 min
Bokmässan smygstartade redan på onsdagen med ett nordiskt litteraturtoppmöte där litteraturpolitiken står i centrum. Dessutom blir det VR-fokus och framtidsdiskussioner på biblioteksscenen.
27 sep 2023 • 3 min
Bibliotekarier är experter på att lotsa andra till läsning. Men vad läser de egentligen själva?
26 sep 2023 • 15 min
Sverigedemokraterna sticker ut när bibliotekarier besvarar frågor om politiska påtryckningar i en ny rapport från fackförbundet Dik. Där framgår också att allt fler upplever skadegörelse och att många funderar på att lämna yrket.
26 sep 2023 • 2 min
Vad händer med upphovsrätten när ett verk har skapats av artificiell intelligens? Ska AI-genererade verk omfattas av pliktlagstiftningen och aktivt samlas in av nationalbiblioteken? AI ställer biblioteken inför ett antal fundamentala och rent existentiella frågeställningar, skriver Lars Ilshammar.
25 sep 2023 • 2 min
Författares bokprat blir dyrare när Sveriges författarförbund höjer sin arvodesrekommendation med tusen kronor. ”Författarna måste kunna leva på sitt arbete", säger förbundets ordförande Grethe Rottböll som inte oroar sig över hur höjningen tas emot av biblioteken.
22 sep 2023 • 2 min
En organisation för världens bibliotekarier måste vara ett föredöme. Att Ifla inte klarade det är en stor besvikelse, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
22 sep 2023 • 2 min
Den vanligaste missuppfattningen om Biblioteksbladet är att tidningen recenserar skönlitteratur och intervjuar författare. Det gör vi i stort sett aldrig. Men regler är till för att brytas så det senaste numret av tidningen är ett helt nummer om böcker.
21 sep 2023 • 2 min
När satsningen Stärkta bibliotek tas bort vill regeringen inrätta ett nytt stöd för läsfrämjande. Det nya stödet innebär dock betydligt mindre pengar.
20 sep 2023 • 2 min
Satsningen på stärkta bibliotek upphör. I stället föreslår regeringen och Sverigedemokraterna en mindre satsning på 40 miljoner kronor för folkbibliotekens läsfrämjande arbete.
20 sep 2023 • < 1 min
0 kommentarer