annons
annons

Skolverket: Förtydliga skollagen

28 mar 2018 • 2 min

I dag lämnar Skolverket en redovisning till regeringen där de föreslår en rad åtgärder för att förbättra skolbiblioteken. Skolverket vill bland annat se en tydligare skollag, mer kompetensutveckling och långsiktig finansiering.

Foto: Getty.
Foto: Getty.

Nu avslutar skolverket sin översyn av hur skolbibliotekens funktion och skolbibliotekariernas kompetens används för att stärka utbildningens kvalitet.

Redovisningen kommer att lämnas över till regeringen och den innehåller fyra åtgärdsförslag.

1. Förtydliga skollagen

I skollagen står det att elever ska ha tillgång till skolbibliotek, men det räcker inte menar Skolverket som föreslår att skolbibliotekens pedagogiska funktion också ska finnas inskriven i lagen. Skolverket föreslår därför att regeringen utreder om skollagen kan förtydligas.

2. Mer kompetensutveckling

Skolverkets redovisning visar att lärare och rektorer har låg kunskap och kännedom om skolbibliotekens syfte och roll och skolbibliotekariers kompetens. Även här vill Skolverket se en ändring.

– Vi tänker ta fram nya kompetensutvecklingsinsatser för att möta behovet av ökad kompetens. Insatserna riktar sig till både skolbibliotekarier, lärare och huvudmän. När insatserna kommer är dock inte fastställt än, säger Veronica Persson, undervisningsråd på Skolverket som har jobbat med redovisningen.

3. Stödmaterial för att tolka läroplanen

För drygt ett år sedan ändrades läroplanerna och det blev tydligare att skolbiblioteket ska användas som en del i undervisningen. Ändringarna börjar gälla 1 juli i år.

– Vi kommer att ta fram stödmaterial för att huvudmän och skolledare ska kunna tolka och följa läroplanens nya skrivningar. Vi kommer också att utveckla det befintliga materialet som finns för lärare och skolbibliotekarier, säger Veronica Persson.

4. Långsiktig finansiering

Skolverket har sedan 2016 delat ut statsbidrag för personalförstärkningar av skolbibliotek. Men i en utvärdering som Skolverket nyligen gjorde konstaterade de att huvudmännen bland annat upplevde att bidraget var för litet, något som Biblioteksbladet skrivit om tidigare.

Skolverket föreslår nu att statsbidraget ska ingå i ett nytt statsbidrag för stärkt likvärdighet och kunskapsutveckling. Det nya statsbidraget är inte lika detaljstyrt.

– I dag finns det flera statsbidrag inom skolan som kan försvåra skolans styrning. Vi vill därför att finansieringen för skolbibliotek ingår i statsbidraget för stärkt likvärdighet, som innehåller sex miljarder kronor. Det stödet är mer långsiktigt. Vi återkommer med mer information kring detta framöver, säger Veronica Persson.

Två av förslagen, de om kompetensutvecklingsinsatser och stödmaterial, är sådana som Skolverket själv kan införa. Men de övriga två förslagen kommer att ses över av regeringen.

Jenny Nilsson arbetar med skolbiblioteksfrågor på Svensk biblioteksförening och är även sammankallande för Nationella skolbiblioteksgruppen. Hon hoppas att Skolverkets redovisning får gehör hos regeringen.

– Vi är väldigt glada över tydligheten i Skolverkets skrivelse. Det är viktigt att stärka skolbibliotekens möjligheter att verka integrerat i skolan och där behövs det tydligare lagstiftning precis som Skolverket föreslår. Det är också positivt att Skolverket vill stärka skolledarnas kompetens inom skolbiblioteksområdet och även se till att det skapas en långsiktig finansiering, säger hon.

Läs mer: 

http://biblioteksbladet.test/skolinspektionen-sju-granskningar-klara/

0 kommentarer

Senaste nytt

Porträttbild på Katarina Michnik och Karin Emanuelsson 
Debatt

Satsning på skolbibliotek – grunden till framtidens forskare?

Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.

10 feb 2026 • 5 min

En person läser en bok och småler på biblioteket för att illustrera en ny studie som menar att folkbibliotek är viktiga för hälsan, kontakter och tillhörighet. Speciellt bland nyanlända och familjer.
Nyheter

Studie: Folkbibliotek är viktiga för måendet

Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.

9 feb 2026 • < 1 min

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min