Sprider kunskap om AI till bibliotek och allmänhet
13 nov 2025 • 2 min
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson är projektanställda för att sprida kunskap och kritiskt tänkande kring AI-verktyg till allmänheten och biblioteken i Region Jämtland-Härjedalen.
Syftet med projektet är att sprida kunskap kring AI-frågor och det handlar om att stödja biblioteken och allmänheten i att tänka kritiskt kring AI-verktyg. Men det handlar också om att undersöka hur verktygen kan vara till nytta för personal och användare.
När Jonna Jonsson började på Region Jämtland Härjedalen för att arbeta med AI med biblioteken, gjorde hon det för att bidra med kompetens inom digital humaniora och därmed betydande kritiska perspektiv på AI. Tanken var att skapa AI-relaterade utbildningar som samtidigt var tekniskt konkreta.
– De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran. De som är mer positivt inställda får verktyg som kan ge nytta både i arbetet och i vardagen, säger Jonna Jonsson.
Hennes bild är att det ser väldigt olika ut i bibliotekslandet Sverige när det kommer till AI-medvetenhet och AI-kunskap. Hon menar att det är viktigt att biblioteksbranschen ställer sig frågan: Vad kan vi använda AI till? Hon anser också att alla som är verksamma inom bibliotekssfären mår bra av att skaffa sig så mycket kunskap som det bara går, utifrån uppdraget som ett informationsnav i samhället.
– Vi ska kunna dela med oss av vår kunskap till allmänheten och kunna besvara både positiva och kritiska frågor. Om vår kompetens höjs kan vi också stödja samhället och underlätta navigerandet i den digitala eran, konstaterar Jonna Jonsson.
AI-strategen Raymundo Vázquez förklarar att han är ansvarig för den tekniska delen av utbildningsmaterialet.
– Ja, mitt jobb är att försöka översätta dessa nya tekniska verktyg till något meningsfullt och lättillgängligt för bibliotekspersonalen. Det är viktigt att biblioteksbranschen sätter sig in i hur AI kan komma att påverka samhället och demokratin.
Raymundo Vázquez menar att bibliotekarierna verkligen vill lära sig de nya verktygen och att de vill föra in dem i sin arbetsvardag.
Jonna Jonsson lägger till att det också är viktigt att titta på olika praktiska lösningar där det kan vara en god idé att använda AI för att underlätta biblioteksarbetet. Det kan röra sig om katalogisering av material men också om hur man ställer sig i frågor som AI-genererade böcker kontra vanliga böcker.
Projektet tar slut vid nyår och då lämnar både AI-strategen Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson, men hon kommer att lämna efter sig en långsiktig plan med tips för hur regionen och dess bibliotek kan tänka framöver vad gäller AI.
– Jag har kunnat bidra med det tvärprofessionella perspektivet. Jag är utbildad kurator, har pluggat samhällsvetenskap och har läst en master i digital humaniora. Det är viktigt att man ser på AI ur många olika perspektiv och att man lyfter bibliotekariers och bibliotekspersonalens roll i diskussioner om AI nu när AI-verktyg implementeras inom våra områden, säger Jonna Jonsson.
Raymundo Vázquez å sin sida är glad att han har fått chansen att kommunicera med en bredare publik kring AI än bara med kollegor i teknikbranschen.
– Jag har verkligen fått upp ögonen för att många är bekymrade över hur AI kommer att påverka allas våra liv.
2 kommentarer




Tonen i artikeln, speciellt ingressen, antyder att det enbart är personer som är skeptiska till AI som behöver utbildas för att kunna dra nytta tekniken. Detsamma gäller i allra högsta grad även de personer som är odelat positiva till generativ AI och har (för) stor tilltro till svaren som ge. Det förefaller mig som att okritisk användning medför betydligt större risker än att avstå helt.
Att ta till sig AI är en stor risk. LLMer, som är vad det handlar om, är en avancerad språklig statistikmodell. Den är bra på att skapa texter som ser vettiga ut. Om de faktiskt är vettiga beror mer eller mindre på slumpen. Man bör också beakta AIs extrema miljöpåverkan. Frågar man en förespråkare så säger de ofta att det inte är så illa. Kolla upp hur mycket el datacenter behöver, det hanlar om en mängd som motsvarar en mindre Stad, per LLM. Med det inte nämnt de enorma mängder vatten som förbrukas för att kyla de hundratusentals GPUer som används att driva en LLM.
AI som det marknadsförs idag är en illusion som delas av personer med alldeles för mycket pengar.