Annons
Annons

Studenter önskar personlig service vid disken

3 nov 2025 • 2 min

Den fysiska informationsdisken är viktig, visar en undersökning på Göteborgs universitetsbibliotek. Studenterna vill ha personlig service och mänsklig kontakt.

De två bibliotekarierna Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har initierat en undersökning av hur studenterna talar om den fysiska informationsdisken.

– Varför använder studenter den och när? Hur ser man på den som student? När vi gick igenom svaren insåg vi att det här är en jätteviktig resurs för studenterna. Att de, och då särskilt de studenter som läser fristående kurser med få schemalagda aktiviteter, känner sig mindre ensamma när de är på biblioteket och kan prata med personalen. Det var en ny insikt för mig, säger Karin Emanuelsson och fortsätter:

– Trots att vårt samhälle är så digitalt är informationsdisken viktig. När jag själv pluggade på 1990-talet satt jag hemma mycket. I dag sitter väldigt många studenter på bibliotek och då blir det mer självklart för dem att vända sig till den fysiska informationsdisken.

Hon berättar att hon precis varit på en kurs om första hjälpen när det handlar om ångest och psykisk ohälsa och det har fått henne att tänka än mer på hur bibliotekspersonalen bemöter studenterna i informationsdisken.

Karin Emanuelsson har arbetat i snart 30 år, på många olika typer av bibliotek. Att kunna bemöta människor är en konst, menar hon, och en stor del av bibliotekariens arbete. Den första tiden av Karins yrkesliv var det verkligen informationsdisken som stod i centrum. Biblioteksyrket har förändrats och numera finns det många fler arbetsuppgifter och fler kanaler att nå bibliotekspersonalen genom, vilket möjligen har gjort att en del så kallade referensfrågor har minskat i antal i den fysiska informationsdisken.

Undersökningen gjordes med hjälp av samtal med fyra fokusgrupper med tre till fem studenter och under hösten presenterades resultatet via länk på ett seminarium organiserat av Göteborgs universitetsbibliotek inför ett 70-tal kollegor runt om i Sverige.

Karin Emanuelsson konstaterar att många av dem var glada över att det äntligen är någon som lyfter informationsdisken och dess existens. Hon trycker på att informationsdiskens uppdrag handlar om bildning men också om att vara medmänniska och om att kunna möta människor på rätt nivå.

Flera saker har överraskat henne längs undersökningsvägen. Som att studenterna tycker att det är lite jobbigt att ställa frågor till bibliotekarierna ute bland hyllorna där de ser upptagna ut. Då vill studenterna hellre söka sig till disken som gärna ska vara centralt placerad, för att få hjälp där.

– Det var också intressant med tipset från en student som arbetat i en bokhandel. Hon poängterade att personalen inte ska stå i givakt och vänta på att stå till tjänst. Ett trick i bokhandeln var att småpyssla med olika saker i disken för att på något sätt ta ner allvaret. Det kan göra det lättare för användaren att komma fram till disken.

Karin tar upp frågan om så kallade ”profilkläder” för bibliotekarierna, alltså särskilda arbetskläder. Den frågan ställdes bara i en av grupperna men undersökningens initiativtagare blev ändå överraskade av att dessa studenter tyckte att det var viktigt att personalen hade sina personliga stilar.

Karin Emanuelsson poängterar också att undersökningen handlar om ett universitetsbibliotek men att hon tror att hela branschen skulle må bra av en diskussion om informationsdiskens roll och funktion.

– Det vi hoppas på att visa med den här rapporten är att betydelsen av en fysisk informationsdisk fortfarande är mycket stor och att arbetet i den alltid ska ha en självklar plats i lönesamtalet!

0 kommentarer

Senaste nytt

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min