Svenska akademien har öppet för nomineringar

10 mar 2022 • < 1 min

Den som tilldelas Svenska akademiens bibliotekariepris får 50 000 kronor – och 30 000 tillfaller pristagarens arbetsplats. Nomineringsperioden pågår i en vecka till.

Förra året fick Susanne Joki, huvudansvarig för vuxen skönlitteratur, viss facklitteratur för vuxna och programverksamheten för vuxna på Haparanda stadsbibliotek, ta emot Svenska Akademiens bibliotekariepris. Nomineringar till årets pris ska vara inne senast den 15 mars och prisceremonin kommer att äga rum i samband med Bokmässan i Göteborg i slutet av september.

Priset har delats ut årligen sedan 2005 och prissumman är på 50 000 kronor till pristagaren och 30 000 kronor till pristagarens arbetsplats.

”Det känns skrämmande, roligt och mycket hedrande att få det här priset”, sa Susanne Joki till Svensk biblioteksförening när hon fick förra årets pris.

Svenska Akademiens bibliotekariepris ska tilldelas bibliotekarier vid svenska folk- och skolbibliotek som har gjort värdefulla insatser för att främja intresset för klassisk och samtida skönlitteratur. Vem som ska få årets pris beslutas av en arbetsgrupp där en ledamot av Svenska Akademien ingår liksom två sakkunniga och en bibliotekarie på Nobelbiblioteket. Mer information om nomineringsprocessen och om priset finns på Svenska akademiens webbplats.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Upprop för hotat bibliotek

Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.

12 feb 2025 • 2 min

Debatt

Replik: Iselid är sen på bollen

Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”

6 feb 2025 • 3 min

Debatt

Replik: Vi måste börja med det mest akuta

Per Kornhall gläds åt att kurslitteraturens kris har nått debattsidorna och framhäver återigen de fem förslag som Läromedelsförfattarna har presenterat. ”Om vi vill förbli en stark kunskapsnation måste vi agera – och det nu.”

3 feb 2025 • < 1 min