Danmark: Ny gemensam modell för e-lån
26 nov 2014 • 2 min
De danska förlagen och biblioteken har efter långdragna förhandlingar nu kommit överens. Ett avtal har slutits med de stora förlagen...

De danska förlagen och biblioteken har efter långdragna förhandlingar nu kommit överens. Ett avtal har slutits med de stora förlagen om en samlad tjänst för all dansk förlagsutgivning. Avtalet börjar gälla den 1 januari 2015. I samband med det stängs förlagens egen tjänst Ebib ner.
Det är Gyldendal, Rosinante & Co., Lindhardt och Ringhof, JP/Politiken Publishing och andra förlag knutna till lånetjänsten Ebib som tecknat avtal med Danskernes Digitale Bibliotek (DDB) om att göra 4 000 nya e-böcker tillgängliga för utlån via bibliotekens tjänst eReolen.
Hittills har e-boksutlåningen i Danmark följt två spår. Det ena går via de danska bibliotekens egen e-boktjänst eReolen.dk, det andra följer förlagens alternativ ebib.dk. Tjänsterna har fungerat sida vid sida men förhoppningen – från bibliotekens sida – har hela tiden varit att kunna enas i en samlad plattform i DDB – kommunernas och regeringens gemensamma vision. Nu kan det bli verklighet.
När avtalet träder i kraft stängs förlagsalternativet Ebib ner och folkbibliotekens utlåning av e-böcker kommer att vara samlad i en tjänst där förmedling och tillgänglighet står i fokus. Redan nu har förlag och bibliotek inlett ett samarbete som syftar till att göra utlåningen så bred och enkel som möjligt. Ambitionen är att alla folkbibliotek ska kunna tillhandahålla tjänsten under nästa år.
eReolen erbjuder för närvarande 5 000 titlar. Med de nya avtalen förväntas det öka till 9 000 titlar. Avtalen är tidsbegränsade och kommer kontinuerligt utvärderas och anpassas/justeras vid behov.
– Vi är nöjda med avtalet som skapar en fin balans mellan förlagens och bibliotekens behov utifrån vårt gemensamma intresse att främja litteratur och läsning. Avtalet ger medborgarna tillgång till fler e-böcker från bibliotek. För eReolen innebär ännu högre kvalitet och större bredd i utbudet av e-böcker, vilket är till nytta när man vill få fler människor att läsa e-böcker, säger Jacob Heath Petersen, ordförande i eReolens styrelse, i ett pressmeddelande.
Även Danmarks kulturminister, Marianne Jelved, är också nöjd:
– Jag är glad att vi har lyckats skapa en gemensam digital utlåningsservice till våra bibliotek. Det har vi medborgare stor glädje av. Med avtalet ger förlag och bibliotek en signal om att man framöver kommer att arbeta tillsammans för att skapa optimala ramar för både nuvarande och blivande e-bokläsare.
1 kommentarer
Senaste nytt

Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
Högre arbetslöshet bland utrikesfödda bibliotekarier
Arbetslösheten är fyra gånger så hög bland bibliotekarier som är födda i utlandet än bland inrikesfödda. Det visar en granskning från Magasin K.
25 jan 2023 • < 1 min

Populärt låna elmätare i söder
Elmätare har funnits i många år på flera av landets folkbibliotek, men det är först under senaste året som låntagarna har fått upp ögonen för dem. Åtminstone i södra delarna av landet.
24 jan 2023 • 3 min

Romskt resursbibliotek placeras i Malmö
Det blir Biblioteken i Malmö som får uppdraget att vara värd för resursbiblioteket för romani chib.
20 jan 2023 • < 1 min

Besked om skolbibliotek uteblev
Vikten av läsning lyftes på skolministerns och utbildningsministerns pressträff på fredagen. Men ingen nämnde skolbiblioteken.
20 jan 2023 • < 1 min

Tror på effekt av tillträdesförbudet
I sin bok Stök på bibliotek konstaterar Gunnar Rensfeldt att varken stöket eller varianter av tillträdesförbud är något nytt. Han tror att lagen om tillträdesförbud kommer att göra skillnad.
19 jan 2023 • 4 min

Små bibliotek för alla – en rörelse över hela världen
Små bibliotekslådor, Little Free Library, är en läsfrämjande rörelse som har spridit sig över världen. Målet är att få fler barn och unga att läsa.
18 jan 2023 • < 1 min

Debatt om anmälningsplikt, armlängds avstånd och hat och hot
Bibliotek ska vara tillgängliga för alla – men skuggsamhället måste bekämpas, skriver kulturminister Parisa Liljestrand i sitt svar på Lawen Redars två interpellationer som nu debatteras i riksdagen. ”Vilka undantag som ska finnas från anmälningsplikten behöver utredas närmare.”
17 jan 2023 • < 1 min

Bibliotekarie i topp tio bland unga tjejers önskan om yrke
Att jobba som bibliotekarie må inte vara den största drömmen bland ungdomar, men en färsk rapport visar att yrket finns med på topp tio när unga kvinnor listar vad de kan tänka sig jobba med. Intresset är mindre bland unga män.
17 jan 2023 • 1 min

Tisdag i riksdagen med debatt om bibliotek
Kan bibliotek fortsätta vara en plats för alla om Tidöavtalets anmälningsplikt av papperslösa drivs igenom? Hur ska hat och hot mot bibliotekspersonal motverkas? I morgon, tisdag kommer frågorna att debatteras i riksdagen.
16 jan 2023 • < 1 min
Att gå igenom svårigheter och krävde ekonomiskt stöd till
*företagslån
*individuellt eller personligt lån
*företag lån
*pedagogiska lån
Du kan kontakta oss med denna e-post: janeoluda@outlook.com med i nedanstående information behandlingen av din ansökan för minst € 5000 till maximalt belopp på € 50.000.000 på 2% utan säkerhet eller säkerhetskontrollen.
*namn:
*adress:
*land:
*telefon:
*ålder:
*ockupation:
*ställning på arbetsplatsen:
*lånebeloppet:
*löptid lånet:
*Syftet med lånet:
*månadsinkomst:
Med vänlig hälsning,
Jane Oluda
VD / MD
Jane Oluda finansiella hus (JOFH).