Vilhelmina har hoppat av Julla Májja – ”Bedrövligt”
11 mar 2025 • 4 min
Den samiska biblioteksbussen kommer inte längre till dalgångarna i Vilhelmina. Kommunen har hoppat av samarbetet. ”Så himla dåligt av en förvaltningskommun”, säger kritikerna.

Många passar på att låna när biblioteksbussen är på besök. Här i Klimpfjäll i Vilhelmina kommun.
– Det är bedrövligt att Vilhelmina som är en samisk förvaltningskommun inte vill vara med i projektet. Vi vill gärna ha Julla Májja kvar, säger Åsa Larsson som arbetar på äldreboendet Saxnäsgården.
Saxnäs är en av dalgångarna i Vilhelmina kommun och därifrån är det tio mil till biblioteket i tätorten.
För de äldre på Saxnäsgården betyder det mycket när den samiska biblioteksbussen kommer, berättar Åsa Larsson.
– Det är en stor grej här uppe, de kommer in och läser för de gamla. Många av dem är för dåliga för att gå ut till bussen, men då kommer de in med böcker till de boende.

Den samiska biblioteksbussen Julla Májja drivs av V8-kommunerna, åtta kommuner i Västerbottens inland. Till en början var inte en av de minsta kommunerna, Norsjö, med. Och när Norsjö väl hoppade på samarbetet var det lagom till att Vilhelmina, den största kommunen, hoppade av.
Kommunens utvecklingschef Bogge Bolstad ansvarar för biblioteket, men hänvisar frågor om Julla Májja till kommunalrådet Andreas Eliasson (S). Han förklarar att kommunen har en utmanande ekonomisk situation med minskande och åldrande befolkning.
– Det fanns en förhoppning att kunna fortsätta genom externa medel. Kommunen har fått frågan att finansiera med egen budget men där har vi inte haft det utrymmet, säger kommunalrådet.
– Vilhelmina kommun har sedan 2020 stått inför väldigt stora besparingsuppdrag. I dag har vi också köpstopp. I de bästa av världar hade vi haft kvar Julla Májja.
Julla Májja har varit ett stöd för biblioteket att leva upp till kravet om fokus på nationella minoriteter, i det här fallet urfolket samer.
– Det har varit en förstärkning av det arbete som har pågått, men uppdraget har vi haft sedan tidigare och vi har kunnat fortsätta med det arbete vi gjorde tidigare, säger Andreas Eliasson.
Men på biblioteket saknar personalen Julla Májja.
– Det är ju en fantastiskt bra resurs, säger Karin Rönnblom, bibliotekarie i Vilhelmina.
Svår att ersätta
Biblioteket har haft både glädje och nytta av den samiska biblioteksbussen.
– Först och främst expertisen. Julla Májja har fyllt ett hål kunskapsmässigt. Dessutom är Vilhelmina en stor kommun till ytan. Det är långa avstånd här och för att nå ut även uppe i byarna i fjällvärlden har den varit jättebra.
Den har också haft en funktion att sprida information och kunskap om den samiska kulturen till icke-samer.
– Det är jätteviktigt också och där har vi haft stor hjälp från Julla Májja. Vi hoppas att vi kan återuppta samarbetet.
Anna Hagenwald på biblioteket berättar att de sedan tidigare har jobbat med att främja minoriteternas språk och kultur. Biblioteket samarbetar bland annat med Vilhelmina sameförening och kommunens samiska samordnare. Arbetet för att leva upp till bibliotekslagen pågår alltså, samtidigt konstaterar hon att det inte går att ersätta allt det som Julla Májja har bidragit med.

Även Marita Stinnerbom, minoritetssamordnare i Vilhelmina, slår fast att det är svårt för kommunen att ersätta det som Julla Májja erbjöd de samiska medborgarna i dalgångarna.
– Hur man tänker sig att man ska ersätta Julla Májja utifrån biblioteksverksamheten och bibliotekslagen är bibliotekschefens ansvar. Men jag kan inte se att man har haft något samråd med den samiska befolkningen om detta.
Borde det ha hållits ett samråd?
– Det är en förändring i verksamheten som berör samer, jag tycker absolut att biblioteket skulle ha haft ett samråd.
Kommunalrådet Andreas Eliasson håller med till viss del.
– Vi hade nog inte samråd specifikt i den frågan, men däremot har vi lyft utmaningen med ekonomin.
Borde ni ha haft samråd kring detta?
– Möjligen skulle man kunna ha diskuterat den frågan mer. Men det är svårt att säga eftersom det var en del av budgeten. Det hade varit annorlunda om vi hade antagit en budget och märkt under året att det inte gick att fortsätta, då hade det varit på verksamhetsnivå på ett annat sätt, förklarar han.
– Men samråd är alltid bra, det kan aldrig bli för mycket.
Och förhoppningen finns, förklarar han, att samarbetet med Julla Májja återupptas i framtiden.
Oviss framtid för Julla Májja
För Julla Májja innebär Vilhelminas avhopp mindre pengar och att budgeten behöver skruvas på. Men också färre långa resor, eftersom Vilhelmina är den största av de åtta kommunerna till ytan.
I grannkommunen Dorotea, också en samisk förvaltningskommun, berättar kultur- och fritidschef Linnéa Johansson att Julla Májja bidrar till att stärka den samiska kulturen och gör att kommunen kan leva upp till kraven i bibliotekslagen på att jobba mot de prioriterade grupperna.
– Dels så når vi alla invånare, framför allt dem uppe i fjället. Och så är det värdet av att stärka den samiska kulturen.
Hon konstaterar att verksamheten står inför flera utmaningar i framtiden.
– Det är tuffa tider och vi jobbar med att hitta en långsiktig lösning för att driva Julla Májja vidare utanför projektform, så att vi får en stabil lösning för den samiska biblioteksbussen, säger hon.
– Vi är alla överens om att det är en viktig verksamhet, nu handlar det om att hitta en finansiering.

Fakta Julla Májja
- Julla Májja, den samiska biblioteksbussen, är ett gemensamt projekt som drivs av V8-biblioteken, åtta kommuner i Västerbottens inland: Sorsele, Dorotea, Lycksele, Malå, Storuman, Vilhelmina, Norsjö och Åsele.
- Under 2024 och 2025 finansieras den av Region Västerbotten tillsammans med kommunerna. Under 2021-2023 finansierades projektet av Kulturrådet.
- 2023 prisades Julla Májja när Svensk biblioteksförening delade ut årets priser och Nadja Grundström Fjellner och Marica Lagerström tog emot utmärkelsen Årets mobila bibliotek.
Senaste nytt

Hat och hot, AI och skolbibliotek – se samtalen från Almedalen
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka. Med det önskar vi trevlig sommar!
3 jul 2025 • < 1 min

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Det och många fler frågor debatterades på Biblioteksarenan i Almedalen.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min

Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek
2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.
24 jun 2025 • 3 min

Biblioteket öppet när campus stänger till följd av demonstrationer
Campus Blåsenhus på Uppsala universitet har flera gånger stängt för allmänheten på grund av att demonstranter tagit sig in. Då har biblioteket behövt påminna om att bibliotek ska vara öppna för alla.
23 jun 2025 • 3 min

Rysk litteratur förbjuds i Ukraina
Nästan 600 böcker i Ukraina har förbjudits för att de anses innehålla rysk propaganda. ”Syftar till att likvidera Ukrainas självständighet.”
19 jun 2025 • 2 min

Subtil underbemanning hotar tryggheten
För många symboliserar bibliotek det goda samhället. Men för att det ska fortsätta vara så måste all bibliotekspersonal arbeta under rimliga villkor, skriver Leodan Rodriguez.
18 jun 2025 • 3 min

En hel dag om bibliotek på Almedalens finaste scen
Biblioteksarenan är politikerveckans plats för samtal om bibliotek och frågor som rör dem. Notera onsdagen den 25 juni på Almedalsbibliotekets barnavdelning.
17 jun 2025 • < 1 min

Föreningen: Stora luckor i AI-kommissionens förslag
Svensk biblioteksförening uppskattar att AI-kommissionen ser bibliotekens potential när Sveriges befolkning ska folkbildas om AI. Men viktiga behov och utmaningar nämns inte ens i förslaget, skriver föreningen i sitt remissyttrande.
16 jun 2025 • 2 min

Bokprat ger hopp och känsla av normalitet
Ukrainska författare åker med böcker till bibliotek på krigshärjade och tidigare ockuperade platser. Biblioteksbladet var med på en resa i Tjernihiv-regionen.
16 jun 2025 • 11 min

Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”
Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.
13 jun 2025 • 2 min
0 kommentarer