Demonstration på Wlic-invigningen – protester mot att hbtqi-frågor stryks

21 aug 2023 • < 1 min

Under måndagens invigning av Wlic i Rotterdam genomfördes protester mot att Ifla går med på att stryka hbtqi-frågorna vid nästa års konferens.

”Bibliotekarier mot censur.” Det var ett av budskapen till Iflas ledning när Wlic 2023 invigdes i Rotterdam.

Bibliotekarierna Michael Nordeman och Christer Edeholt från Sverige och Joseph Hafner från Kanada. Foto: Salomon Hellman

Iflas beslut att hålla nästa års Wlic i Dubai har kritiserats kraftigt. Den internationella biblioteksfederationen har också gått med på att stryka alla hbtqi-relaterade frågor ur programmet.

”Det här är inte bara en fråga som vilken annan, utan det handlar om min existens, jag vägrar att sitta och prata diplomatiskt om den”, sade Christer Edeholt till Biblioteksbladet tidigare.

Vid invigningen genomfördes alltså demonstrationer på mässområdet när ordförande Barbara Lison var på plats tillsammans med kommande ordförande Vicki McDonald.

Barbara Lison i orange och blivande ordförande för Ifla, Vicky McDonald, framför de protesterande bibliotekarierna. Foto: Salomon Hellman

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Biblioteket som blev en mångkulturell mötesplats

På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."

16 jan 2026 • 4 min

Bokbuss i Aten står parkerad på ett torg med bakdörrarna öppna.
Nyheter

Biblioteksbuss ger plats för drömmar i grekiska flyktingläger

Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.

14 jan 2026 • 6 min

Tre bilder bredvid varandra på Astrid Lindgren, Lars Trägårdh och August Strindberg.
Nyheter

Bred kritik mot förslaget om kulturkanon

De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.

8 jan 2026 • 2 min

Porträttbild på Ulrika Centerwall, doktor i biblioteks- och informationsvetenskap på Bibliotekshögskolan, samt en bakgrundsbild på ett läsande barn för att illustrera artikeln om skolbibliotek.
Nyheter

Hon forskar om lärare i biblioteket

Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.

7 jan 2026 • 2 min