Världens bibliotek sluter upp för Ukraina
11 mar 2022 • 2 min
Biblioteksföreningar och organisationer världen över sluter upp på Ukrainas sida och fördömer kriget. Europeiska Eblida uppmanar bibliotek att ta emot och hjälpa flyktingar och de har öppnat sin webbsida för informationsutbyte.
Den fristående paraplyorganisationen Eblida (The European Bureau of Library, Information and Documentation Associations), som strävar “efter ett hållbart, demokratiskt och rättvist samhälle”, kallar den ryska invasionen för en barbarisk attack.
Eblida understryker vikten av att det är korrekt information som sprids och att det är ett utmärkt sätt för att kämpa för demokrati och yttrandefrihet. Som Biblioteksbladet tidigare rapporterat uppmanar de tillsammans med Public Libraries 2030 och Naple Forum (National Authorities On Public Libraries In Europe), som ett svar på biblioteksföreningen i Ukrainas vädjan, till informationsmobilisering och till att göra allt som tänkas kan för ukrainska flyktingar. Eblida har också valt att öppna sin webbsida för föreningar och organisationer som på så sätt kan dela med sig av råd men också ställa frågor kring olika initiativ för att hjälpa flyktingar.

Giuseppe Vitiello är generaldirektör på Eblida sedan 2019 och började sin karriär som bibliotekarie i Florens. Han menar att öppnandet av webbsidan var en helt naturlig reaktion för en organisation vars verksamhet handlar mycket om bibliotekslagstiftning, upphovsrättsfrågor och om biblioteks påverkan på samhället.
– Krigets första dag var vi, som alla andra, mållösa. Men den andra dagen var vi arga och förtvivlade och kontaktade Naple Forum och Public Libraries 2030 och gick sedan ut med en gemensam pressrelease, säger Giuseppe Vitiello.
Eblida och deras samarbetsorganisationer vill öka medvetenheten om vad som faktiskt händer i Ukraina och då gäller det att, som Giuseppe Vitiello uttrycker det, slåss mot fake news. Han påpekar att propagandamaskineriet från Putins regim är väldigt kraftfullt och att bibliotekens roll är att tillhandahålla trovärdig och pålitlig information.
– Det andra vi gör nu är att hjälpa flyktingar. Och vad kan då en organisation med begränsade resurser göra i en situation som den här? Jo, vi kan skapa ett nätverk av bibliotek och institutioner vars uppgift är att bekämpa desinformation och i det här fallet kan vi sprida korrekt information men också inspirera till att hjälpa flyktingar på bästa möjliga sätt, förklarar Giuseppe Vitiello.
Även Ifla har i ett uttalande förklarat att de stöttar Ukraina, att de är redo att hjälpa kollegor i landet och att de fördömer allt våld.
Senaste nytt

Hat och hot, AI och skolbibliotek – se samtalen från Almedalen
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka. Med det önskar vi trevlig sommar!
3 jul 2025 • < 1 min

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Det och många fler frågor debatterades på Biblioteksarenan i Almedalen.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min

Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek
2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.
24 jun 2025 • 3 min

Biblioteket öppet när campus stänger till följd av demonstrationer
Campus Blåsenhus på Uppsala universitet har flera gånger stängt för allmänheten på grund av att demonstranter tagit sig in. Då har biblioteket behövt påminna om att bibliotek ska vara öppna för alla.
23 jun 2025 • 3 min

Rysk litteratur förbjuds i Ukraina
Nästan 600 böcker i Ukraina har förbjudits för att de anses innehålla rysk propaganda. ”Syftar till att likvidera Ukrainas självständighet.”
19 jun 2025 • 2 min

Subtil underbemanning hotar tryggheten
För många symboliserar bibliotek det goda samhället. Men för att det ska fortsätta vara så måste all bibliotekspersonal arbeta under rimliga villkor, skriver Leodan Rodriguez.
18 jun 2025 • 3 min

En hel dag om bibliotek på Almedalens finaste scen
Biblioteksarenan är politikerveckans plats för samtal om bibliotek och frågor som rör dem. Notera onsdagen den 25 juni på Almedalsbibliotekets barnavdelning.
17 jun 2025 • < 1 min

Föreningen: Stora luckor i AI-kommissionens förslag
Svensk biblioteksförening uppskattar att AI-kommissionen ser bibliotekens potential när Sveriges befolkning ska folkbildas om AI. Men viktiga behov och utmaningar nämns inte ens i förslaget, skriver föreningen i sitt remissyttrande.
16 jun 2025 • 2 min

Bokprat ger hopp och känsla av normalitet
Ukrainska författare åker med böcker till bibliotek på krigshärjade och tidigare ockuperade platser. Biblioteksbladet var med på en resa i Tjernihiv-regionen.
16 jun 2025 • 11 min

Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”
Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.
13 jun 2025 • 2 min
0 kommentarer