Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
21 sep 2020 • < 1 min
Regeringen konstaterar att satsningen på Digiteket bör fortsätta. ”Det känns väldigt bra”, säger riksbibliotekarie Karin Grönvall.
De regionala biblioteken har tillsammans med KB haft en avgörande roll i att genomföra ett digitalt kompetenslyft, konstaterar regeringen i budgetpropositionen. Inom satsningen på stärkta bibliotek slår regeringen också fast att arbetet med Digiteket bör fortsätta.
– Det kändes väldigt bra att få det svart på vitt att digitalt först är ett uppskattat samarbete. Inte minst under pandemin tycker jag att Digiteket var snabba med att stötta biblioteken, säger Karin Grönvall.
Eleonor Grenholm gläds också åt regeringens uppmärksammande av Digiteket. Hon är samordnare av de regionala biblioteksverksamheterna inom Digitalt först med användaren i fokus, ett treårigt projekt där Digiteket var en del.
– Vi har fått rejäl fart i projektet, särskilt i och med pandemin och jag tror att de flesta biblioteksmedarbetarna nu ser angelägenheten i att stärka allmänhetens digitala kompetenser och att utveckla former för att erbjuda digital biblioteksverksamhet, säger hon.
– Digitalt först med användaren i fokus och Digiteket är exempel på hur kommun, region och stat kan samarbeta för att skapa direkt nytta för allmänheten.
Flera delar i budgetpropositionen för 2021 handlar om bibliotek. Karin Grönvall gläds åt regeringens satsning på läsfrämjande, på de nationella minoritetsspråken, mångspråk och fortsättningen av Stärkta bibliotek.
– Det är i linje med de förslag som finns i förslaget till nationell biblioteksstrategi och i linje med det vi själva har sett ett stort behov av.
Kulturminister Amanda Lind har tidigare meddelat att arbetet med nationella biblioteksstrategin kommer att fortsätta under året som kommer. Karin Grönvall är nöjd med det beskedet.
– Arbetet blev uppskjutet på grund av corona då kulturdepartementet har hanterat många akuta saker. Men jag tycker att det är bra att arbetet ska göras.
Svensk biblioteksförenings utmärkelser delades ut förra veckan. Ceremonin i Stockholm leddes av Eva Gustafsson från Umeå stadsbibliotek. Här är pristagarna.
18 nov 2025 • 2 min
Från 2029 blir Biblioteksdagarna digitala vartannat år. Ett skäl är möjligheten till större delaktighet.
14 nov 2025 • < 1 min
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."
13 nov 2025 • 2 min
Svensk biblioteksförenings utmärkelser har delats ut. I år var det dock bara åtta pristagare eftersom Collijnpriset är under utvärdering.
12 nov 2025 • 2 min
Bibliotekschefen Agnes Kotka skrev i Biblioteksbladet om sin resa till Västbanken och östra Jerusalem. Hennes berättelse har fått mycket uppmärksamhet.
10 nov 2025 • 2 min
Daniel Forsman tar över som chef för Riksarkivet efter Karin Åström Iko. Han har varit chef för Stockholms stadsbibliotek sedan 2018 och var innan dess chef för biblioteket på Chalmers i Göteborg.
6 nov 2025 • 2 min
Att räkna tjänster på skolornas bibliotek räcker inte, verksamheten måste också planeras, följas upp och utvecklas så att att det gynnar elevers lärande, skriver Anette Widenberg Helgesson. "För att det ska bli verklighet krävs stöd, särskilt för små kommuner med begränsade resurser."
6 nov 2025 • 2 min
Idag släpps ”Stockholmsdeklarationen”, ett upprop om att stoppa oseriös och för biblioteken kostsam publicering av vetenskap. ”Vi hoppas att det ska reformera publiceringssystemet”, säger Dan Larhammar, en av initiativtagarna.
5 nov 2025 • 3 min
Skolinspektionens generaldirektör Marie Axelsson befarar tolkningssvårigheter. "Vi kommer att se olika varianter på hur man som skolhuvudman har sett till att följa skollagens krav."
4 nov 2025 • 2 min
Den fysiska informationsdisken är viktig, visar en undersökning på Göteborgs universitetsbibliotek. Studenterna vill ha personlig service och mänsklig kontakt.
3 nov 2025 • 2 min
Ord står mot ord i Norrköping. Vilka elever får egentligen låna boken "Gender Queer" på Hagaskolan? Alla, eller bara eleverna på högstadiet?
31 okt 2025 • 4 min
Resurserna för folkbibliotek och studieförbund har länge urholkats, visar en ny rapport. Staten måste gå in med pengar igen, anser Svensk biblioteksförenings generalsekreterare Silvia Ernhagen.
29 okt 2025 • 2 min
0 kommentarer