Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
11 feb 2025 • 4 min
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
Agnes Kotka, Mariana Hede och Siv Eriksson är några av alla som varit delaktiga i det nya arbetssättet på Västerås stadsdelsbibliotek.
Har Västerås drabbats av biblioteksfeber? Det var i alla fall vad som konstaterades när 2024 års satsning på uppsökande verksamhet presenterades för politikerna i nämnden.
– Jag kan inte nog säga hur stolta vi är över det här och över vår fantastiskt kompetenta personal som har drivit det här, säger Agnes Kotka, avdelningschef på Västerås stadsbibliotek.
För drygt ett år sedan fick biblioteksfilialerna i Bäckby, Råby, Skiljebo och Viksäng ett nytt uppdrag av politikerna. De skulle satsa mer på uppsökande verksamhet och se över öppettiderna samt införa målgruppsanpassade öppettider. Bibliotekspersonalen var inne på samma linje. De kunde inte se den ökning av besök och utlån som de önskade och vissa målgrupper kom aldrig till biblioteket.

– Vi var överens om att hitta nya sätt att nå ut till invånarna. Vi kan inte bara stå stilla på biblioteket och hålla öppet, säger Agnes Kotka.
Sagt och gjort. Öppettiderna sågs över och minskades något för att göra det möjligt för personalen att ge sig ut på uppsökande verksamhet. Samtidigt infördes särskilda öppettider för utvalda målgrupper, exempelvis för förskolor och daglig verksamhet. Varje arbetslag stod själv för en stor del av planeringen av vilka verksamheter som valdes ut och hur öppettiderna justerades.
Efter planeringsskedet var det skarpt läge. Personalen gav sig ut på högläsning på bussar, förskolor, fritids och till och med vid simbassängen som har öppet på sommaren. De deltog i föräldramöten och på daglig verksamhet samtidigt som mycket programverksamhet hölls parallellt på biblioteket.

Och trots att öppettiderna på biblioteken faktiskt minskade har det inte kommit några klagomål. Tvärtom verkar det som att invånarna upplever att biblioteket är mer tillgängligt.
– Det var roligt, på ett bibliotek kommenterade besökarna att det var bra att de hade ökat öppettiderna, trots att de i själva verket hade minskat, berättar Agnes Kotka.
Och resultaten har varit över förväntan. Antalet besökare ökade med cirka 11 000. För de två biblioteken i socioekonomiskt utsatta områden ökade antalet barn som besökte biblioteket med 97 respektive 111 procent.
– Det är fantastiska siffror för oss, säger Agnes Kotka.
Och räknar man in de västeråsare som kom i kontakt med biblioteket i den uppsökande verksamheten var ökningen ännu större. Då låg ökningen i de socioekonomiskt utsatta områdena på 431 procent och i de två områden som inte räknas som utsatta på 312 procent.
Det var alltså dessa siffror som fick politikerna att tala om biblioteksfeber. Och nämnden önskade att det arbete som till en början gjordes på prov ska fortsätta.

Det nya arbetssättet har inte kostat något extra, biblioteket har samma resurser som tidigare.
– Vi har bara lagt om allting och planerat om hur vi tänker kring vår verksamhet och kring vad ett bibliotek kan vara.
En nyckel för att arbetet ska lyckas, berättar Agnes Kotka, har varit kombinationen utrymme att kunna jobba uppsökande i sin stadsdel med fortsatt generösa öppettider på biblioteket, även om de har minskat något. Och då är det viktigt att fundera igenom vilka timmar det handlar om.
– Vilka timmar vi har öppet spelar roll. Det tillsammans med att ha målgruppsanpassat öppet för specifika grupper som vi har bjudit in, har fungerat. Det är också en del i att vi har fått fler besökare.
Det är utan tvivel ett arbetssätt hon skulle rekommendera på fler håll. Men visst har det också ställt krav på personalen.
– Det kräver en enorm insats från deras sida och det har inte varit helt smärtfritt. De har verkligen kämpat på och gett mycket av sig själva, och jobbat en hel del i ovisshet i början. Vi visste inte om det skulle fungera, men det gäller att hålla i och hålla ut och lita på sin profession och sin kompetens.
Kommer ökningen av besökare då att fortsätta uppåt?
– Ja, det kan förstås öka ännu mer. Men nu är det så pass många som kommer att vi behöver fundera över om vi bör ha biljetter till våra program, inte för att det ska kosta utan för att strukturera upp det så att det blir hållbart både för personalen och besökarna.
Och Agnes Kotka kan bara hålla med politikernas beskrivning om biblioteksfeber i Västerås.
– Det är lite den upplevelsen vi har haft.
Läs också ›› Här satsas det på biblioteken
1 kommentarer
Svensk biblioteksförening kraftsamlar mot utsatthet och diskriminering på bibliotek. Det är följden av en motion som röstades igenom vid årsmötet förra våren.
6 feb 2026 • 2 min
Enligt lagen om pliktexemplar av elektroniskt material ska myndigheter och vissa utgivare leverera elektroniskt material till KB. Hur gör man och vad ska man tänka på?
4 feb 2026 • 3 min
Biblioteksbladet.se var länge en av alla digitala publikationer som inte levererade sitt material till KB enligt lagen om e-plikt. Bristen är sedan några veckor åtgärdad.
3 feb 2026 • 2 min
Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknadskunskap vid Lunds universitet.
2 feb 2026 • 7 min
Det är när vi står för våra ord som samtalet kan byggas vidare och tillit växa fram. "Anonymitet gör detta svårare och riskerar i längden att sänka den professionella nivån i diskussionerna", skriver Magdalena Ivarsson.
30 jan 2026 • 2 min
Kriget i Sudan slår inte bara sönder liv och hem, utan också kultur, kunskap och framtidstro. Agnes Kotka bestämde sig för att ta reda på tillståndet för landets bibliotek. Det här är hennes berättelse.
28 jan 2026 • 10 min
Lyubov Dubrovina, chef för ett av Ukrainas nationalbibliotek, lämnar en lägesrapport från Kyiv som just nu utsätts för intensiva ryska angrepp. "Vi lever under ständiga nattliga bombningar och ljudet av vårt luftförsvar."
26 jan 2026 • 2 min
Ukraina plågas av sträng kyla och intensiva ryska angrepp. Oksana Bruy, ordförande i landets biblioteksförening och biträdande chef för ett av de nio nationalbiblioteken, ger en lägesrapport från den svåra krigsvintern.
26 jan 2026 • 2 min
En nationell folkbibliotekstjänst för e-böcker är närmare ett förverkligande än någonsin tidigare. Tekniken finns redan, det som återstår är att kommunerna enas om en lösning. ”Det vore pinsamt om vi inte skulle kunna ta vara på det.”
23 jan 2026 • 3 min
Svenska influerare på Booktok tycker att många vuxna har en nedlåtande syn på det de gör.
22 jan 2026 • 6 min
Bibliotekarien och booktokern Felicia Forsbacka har läst Biblioteksbladets temanummer om Booktok. "Jag tror på fullaste allvar att fler skulle må bra av att befinna sig på Booktok."
21 jan 2026 • 6 min
Starten av Atens seriebibliotek sammanföll med att många flyktingar kom till staden 2015. Biblioteket utvecklade metoder för att kunna hjälpa under den humanitära krisen.
20 jan 2026 • 4 min
Det är ingen lätt uppgift att få folk att läsa det finns så många konkurrerande saker omkring sig hårt arbete kan få människor att intressera sig för boken böcker är hårt arbete från författare och skrivare och att förena de i ökat intresse för skrivarens möda har gett resultat på grund av målmedvetenhet tydligen. Bibliotekspersonalen har fått erkännande av fler besökare. Grattis personalen och ledningen.