Diks utmärkelse till 39 skolbibliotek
27 maj 2021 • < 1 min
Malmö och Linköping sticker ut när Dik fördelar den ibland omdebatterade utmärkelsen Skolbibliotek i världsklass. I år går den till 39 skolbibliotek.
Arenaskolans skolbibliotek är en av 39 som får Diks utmärkelse Skolbibliotek i världsklass.
I år skickade 63 skolbibliotek in nomineringar. 39 av dem lyckades alltså kvalificera sig och kan numera kalla sig skolbibliotek i världsklass. Nio av dem finns i Malmö, sex i Linköping och Kristianstad, Kävlinge, Växjö och Stockholm är kommuner som nu har två skolbibliotek i världsklass.
Utmärkelsen går till:
- Alléskolan (Åtvidaberg)
- Arenaskolan (Linköping)
- Bessemerbiblioteket (Sandviken)
- Dragonskolan (Umeå)
- Elsa Brändströms skola (Linköping)
- Enbacksskolan (Stockholm)
- Fjälkinge skola (Kristianstad)
- Fridhemsskolan (Malmö)
- Hammarkullsskolan (Göteborg)
- Himnaskolan (Linköping)
- Hulebäcksgymansiet (Mölnlycke)
- Landvetterskolan (Härryda)
- Ljung och Ljungsbro skola (Linköping)
- Ljungfälleskolan (Växjö)
- Munkhätteskolan (Malmö)
- Möllevångsskolan (Malmö)
- Nacka gymansium (Nacka)
- Nyköpings högstadium (Nyköping)
- Nösnäsgymnasiet (Stenungsund)
- Oxievångsskolan (Malmö)
- P A Fogelströms gymnasium (Stockholm)
- Pauliskolan (Malmö)
- Pettersbergsskolan (Västerås)
- Rinnebäckskolan (Kävlinge)
- Rosengårdsskolan (Malmö)
- Sandsbro skola (Växjö)
- Sofielundsskolan (Malmö)
- Stapelbäddsskolan (Malmö)
- Sturegymnasiet (Halmstad)
- Sundsta Älvkullegymnasiet (Karlstad)
- Söderslättsgymansiet (Trelleborg)
- Tingdammsskolan (Malmö)
- Tolvåkerskolan (Kävlinge)
- Tullängsgymnasiet (Örebro)
- Tångvallaskolan (Vellinge)
- Vallastadens skola (Linköping)
- Victoriaskolan (Norrköping)
- Vikingstad skola (Linköping)
- Öllsjöskolan (Kristianstad)
Utmärkelsen har ifrågasatts bland skolbibliotekarier som tycker att det innebär för mycket administrativt arbete att lämna in en nominering och dessutom att det är konstigt att skolbibliotekarier ska ”tävla” mot varandra när så mycket är beroende av hur skolledningen satsar på biblioteket. Bland skolbibliotekarier i Lund gjordes en överenskommelse i år om att inte ansöka om utmärkelsen som flera av dem har fått tidigare år. Därmed finns inte något skolbibliotek från Lund med på årets lista över skolbibliotek i världsklass. Förra året fanns åtta av Lunds skolbibliotek med bland dem som fick utmärkelsen från Dik.
Årets jury består av Mikael Nanfeldt, utredare på Dik, Sofia Malmberg, samordnare för skolbibliotek i Järfälla och Åsa Lundholm, utvecklingsledare för skolbibliotek i Sigtuna.



0 kommentarer