annons
annons

Tummen upp för förslag om e-böcker och tillgänglighet

11 apr 2025 • < 1 min

Det var över lag positiva tongångar när remissinstanserna svarar på förslaget om grundlagsändring när det gäller tillgänglighet för e-böcker. Men med några särskilda uppmaningar till regeringen.

E-böcker föreslås inte ingå i den nya tillgänglighetslagstiftningen när den träder i kraft i sommar. Innan e-böcker kan ingå behöver ändringar göras i grundlagen, något som tar tid.

Förslaget att skjuta e-böckerna på framtiden presenterades i januari i år och går ut på att nödvändiga grundlagsändringar, som kräver två riksdagsbeslut med ett val emellan, görs innan e-böckerna omfattas av tillgänglighetslagen. Nu har remissinstanserna sagt sitt och de flesta stöder förslaget.

Kungliga biblioteket har dock en brasklapp när det gäller hur tillgänglighetskraven påverkar pliktexemplaren.  Då det är oklart hur leveransplikten av elektroniskt material kommer att påverkas är oklart förbehåller sig KB rätten att återkomma i framtiden om det behövs.

Svensk biblioteksförening håller med om att ändringar i grundlagen behövs för att e-böckerna ska kunna ingå. Men föreningen skickar också med en uppmaning till regeringen att analysera hur tillgängliga e-böcker kommer att påverka bibliotekens, och då i synnerhet folkbibliotekens, ekonomi och möjligheter att erbjuda tillgänglig litteratur. Föreningen påpekar att om möjligheten att låna tillgänglig litteratur via Legimus minskar, så ökar behoven för biblioteken att köpa in e-böcker. Samt att det i dagsläget är dyrt att köpa in e-böcker för biblioteken.

Risken är att det blir svårare för personer med läsnedsättningar att låna tillgängliga böcker, menar Svensk biblioteksförening.

Läs också ›› Välkommet besked om tillgänglighetslagen

Fakta EU:s tillgänglighetsdirektiv och e-böcker

  • Tillgänglighetsdirektivet rör inte innehållet i e-böcker. Däremot ställs krav på själva filen som bär e-boken, som i sin tur skyddas av tryckfrihetsförordningen. Och den programvara som används av förlagen för att sälja e-böcker och som i dag skyddas av yttrandefrihetsgrundlagen, skulle behöva förändras.
  • Ändringar i grundlagar kan endast genomföras efter två riksdagsbeslut med ett val emellan.

1 kommentarer

  1. Som det är nu, där biblioteken valt att enbart använda en app som inte stöder traditionella e-boks läsare utan kräver anroid har tillgängligheten på e-böcker istället starkt begränsats. Helt fel utveckling. Monopol styr oss bort från läsande.

Senaste nytt

Porträttbild på Katarina Michnik och Karin Emanuelsson 
Debatt

Satsning på skolbibliotek – grunden till framtidens forskare?

Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.

10 feb 2026 • 5 min

En person läser en bok och småler på biblioteket för att illustrera en ny studie som menar att folkbibliotek är viktiga för hälsan, kontakter och tillhörighet. Speciellt bland nyanlända och familjer.
Nyheter

Studie: Folkbibliotek är viktiga för måendet

Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.

9 feb 2026 • < 1 min

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min