Efter ökade smittspridningen i Uppsala: Biblioteken stänger på helger
22 okt 2020 • 3 min
Den ökade smittspridningen av covid-19 i Uppsala gör att biblioteken stänger på helgerna och ställer in bokbussen. ”För att minska risken för våra medarbetare.”

Från och med i dag, torsdag, ställs bokbussen in och samtliga folkbibliotek håller helgstängt månaden ut.
– Tanken är att vi kommer hålla stängt på helger på våra bibliotek för att minska risken för våra medarbetare, säger Mohammed Mekrami, chef på Bibliotek Uppsala.
Vanligtvis jobbar medarbetare på de mindre biblioteken helger på andra bibliotek. För att undvika att de byter arbetsplats och därmed träffar nya människor i ett läge där smittspridningen har ökat i Uppsala har ledningen valt att stänga biblioteken under helger för att minska risken för smittspridning.
Även bokbussen ställs in från och med torsdag och fram till början av november.
– Ytan är så begränsad att det är omöjligt att bedriva verksamhet utan att röra varandra. Därför ställer vi in fram till den 3 november så får vi se sen.

För att skydda personalen är det också sagt att viss service får utebli om det innebär att man måste lämna disken och komma för nära besökare som behöver hjälp.
– Ibland kan man behöva följa med besökare för att hjälpa dem vid datorn eller skrivaren. Men vi har sagt att vi håller oss vid disken, bakom plexiglas, och ger stöd därifrån. Det finns risk för mindre bra service ibland, men jag tror besökarna har förståelse för det, säger Mohammed Mekrami.

Det är den ökande smittspridningen i Uppsala län som ligger bakom förändringarna.
Skärpta riktlinjer gäller i länet sedan tidigare i veckan. Invånarna rekommenderas att bara ha fysisk kontakt med de personer de bor tillsammans med. De avråds från att gå på eller arrangera fester och från att åka kollektivt. Folkhälsomyndighetens beslut gäller till och med den 3 november, men kan förlängas.
Spridningen av covid-19 i Uppsala har bland annat förekommit bland studenterna. En källa tros vara studentfester.
Universitetsbiblioteken i Uppsala håller fortsatt öppet, men på begränsade tider. I och med Folkhälsomyndighetens skärpta riktlinjer för länet ska dock bemanningen minimeras i informationsdiskarna på de tio biblioteken som hör till Uppsala universitet. På så sätt kan fler medarbetare jobba hemifrån och undvika kollektivtrafiken.
– Vi inför så mycket fysiskt obemannade diskar som möjligt. Vi hänvisar till vår digitala service och skalar upp med flera inloggade bibliotekarier samtidigt, säger avdelningschef Cecilia Bäckstrand.
Ett brev från överbibliotekarie Lars Burman ska sättas upp i affischform på biblioteken med information till studenterna om att undvika att vara på biblioteket när det inte är nödvändigt.
Väktare och studentvärdar finns på plats på biblioteken för att påminna studenterna om att hålla distansen. Biblioteket för även dialog med anslutande kafé och restaurang om att glesa ut platser för att inte skapa trängsel där. Även studieplatserna har glesats ur ytterligare.
– Studenterna har haft svårt att hitta studieplatser och vi har haft samarbete med nationerna och informerat om studieplatser på andra ställen. Vi försöker hjälpas åt. Studenterna vill gärna vara på biblioteken, det är en bra studiemiljö för dem. Det är ett dilemma, säger Cecilia Bäckstrand.

Senaste nytt

Förskollärare på biblioteket för mer läsfrämjande
I Fisksätra är språknivån lägre och färre barn går i förskola. För att jobba mer med läsfrämjande har biblioteket anställt en förskollärare.
18 feb 2025 • 4 min
"En självklarhet att samarbeta om folkbiblioteken"
Myndigheter ska samverka mer kring folkbiblioteken. ”Vi ska kunna ge mer och bättre underlag”, säger Pernilla Conde Hellman, enhetschef på Kulturrådet.
17 feb 2025 • 2 min

Missnöje med nya Biblio – men snart ska problemen vara lösta
E-boksläsare som laddar ner böcker via biblioteket har problem med den nya versionen av Biblio. Men nu är en lösning på gång.
14 feb 2025 • 2 min

Biblioteksbedrägerierna tycks vara över
Bedrägerivågen med bibliotek som täckmantel har ebbat ut. Det konstaterar polisen.
13 feb 2025 • < 1 min

Upprop för hotat bibliotek
Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.
12 feb 2025 • 2 min

Satsning på uppsökande gav ”biblioteksfeber”
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
11 feb 2025 • 4 min

Tillgången till Legimus styrs upp
Regeringen ger MTM i uppdrag att säkerställa att bara personer med läs- eller synnedsättning får tillgång till Legimus. Beskedet välkomnas av Läromedelsförfattarna.
11 feb 2025 • < 1 min

”Eleverna är den främsta måltavlan för hat, hot och våld”
Komvux-bibliotekarien Soledad Cartagena om massakern på Campus Risbergska i Örebro: ”Jag har själv upplevt hur vi med invandrarbakgrund blivit måltavlor för rasistiska grupper, politiken och själva systemet.”
10 feb 2025 • 3 min

Replik: Iselid är sen på bollen
Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”
6 feb 2025 • 3 min

Biblioteket inrymdes under skolskjutningen
Personal och besökare på Haga bibliotek i Örebro inrymdes när den värsta skolskjutningen i Sveriges historia pågick på skolan strax intill. ”Det var en overklighetskänsla.”
6 feb 2025 • 4 min

Jag är djupt oroad över Svensk näringslivs rapport
I en ny rapport om kommunal effektivisering hävdar Svenskt näringsliv att det finns stora marginaler för besparingar på folkbiblioteken. Rapport är urusel och tar ingen hänsyn till bibliotekens bredare samhällsnytta, skriver Tommy Bildström.
5 feb 2025 • 3 min

Drygt två veckor med Trump och kulturkriget trappas upp
Med Trump som president ökar pressen mot USA:s bibliotek och deras personal. I Texas ligger flera lagförslag som kan kriminalisera bibliotekariers arbete. Hittills har de amerikanska kulturkrigen även nått oss, så frågan är när Sverige också drabbas av en upptrappning?
4 feb 2025 • 4 min
0 kommentarer