Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
17 sep 2025 • 5 min
Den stora läsutmaningen är en tävling som riktar sig till landets alla fjärdeklassare. Biblioteksbladet är med när kulturministern inviger årets upplaga.
Mårten Melin, Camilla Lagerqvist och Nora Khalil gör entré på scenen.
Den tidigare läraren och rektorn Parisa Liljestrand står i ett klassrum i Södertäljestadsdelen Geneta. Barnen framför henne går i fyran och ska delta i Den stora läsutmaningen. Om någon timme ska hon vara i stadens centrum, på Oktoberteatern, för att inviga hela tävlingen. Men nu är hon här i en varm sal och ser ut att njuta av att vara tillbaka i skolmiljö. Här behöver hon ingen startsträcka. I klassrummet är det som en annan person än den sammanbitna kulturminister som härom veckan tog emot kulturkanon-utredningen av Lars Trägårdh i Uppsala.
Parisa Liljestrand och eleverna pratar läsning under det välregisserade besöket. Men hon kastar sig också mellan att berätta om sig och sin familj och det dagliga lästvång på tjugo minuter som råder för hennes barn, och att avslappnat svara på frågor om sin lön, sin ålder och sin favoritbok.
”Oj, det är jättesvårt. Jag skulle kunna säga någon men då blir det i den genren, bara en viss typ av böcker. För mig har det mycket att göra med vilket humör man är på.”
Så får hon en ny fråga. Är det svårt eller enkelt att vara kulturminister? Parisa Liljestrand förklarar att hon föddes i Iran och att hon kom till Sverige när hon var tre år. Hon säger att det fantastiska med Sverige är att här kan vem som helst bli minister.
”Är man intresserad av politik och vill vara med och förändra samhället, då kan man engagera sig politiskt. Jobbar man och vill vara med och bidra med sin tid och sitt engagemang, då kan alla här inne bli ministrar.”
En elev frågar om kulturbudgeten, om hur mycket pengar den är på. Ungefär nio miljarder kronor, svarar kulturministern. Det går ett sus i klassrummet, volymen höjs snabbt. Menar hon verkligen miljarder och inte miljoner? Parisa Liljestrand förklarar att det är en liten del som går till kulturen och att det går mycket pengar till annat också. Till polisen, försvaret och skolan.
Läraren säger att det är som hemma, att allt inte går till roliga saker utan att barnens föräldrar också måste använda sina pengar till mat och hyra.
Så frågar en kille om varför Parisa Liljestrand ville bli kulturminister. Hon är noggrann i sitt svar, berättar att statsministern Ulf Kristersson ringde henne och frågade när hon fortfarande var kommunpolitiker i Vallentuna.
”Jag hade gjort det i åtta år ungefär och kände mig rätt så redo för att kliva uppåt på nationell nivå och jobba med kulturfrågor, fast i hela Sverige. Om jag kan använda fyra år av mitt liv till att vara med och göra det som är bra för Sverige, då vill jag göra det.”

Fyra kilometer österut, inne i centrala Södertälje, står en stund senare Josefine Sundström på scenen. Hon är känd som programledare i tv och radio och är tävlingsledare för Den stora läsutmaningen 2025. Om några veckor är det premiär här på Oktoberteatern, för en uppsättning av John Steinbecks Möss och människor. Scenografin pryder redan den bakre delen av scenen när Josefine Sundström peppar publiken, en hel teater med fjärdeklassare, och presenterar tre omtyckta barnboksförfattare. Mårten Melin, Camilla Lagerqvist och Nora Khalil kommer alla tre att vara med under tävlingens gång, fram till och med den 1 december.
Huvudpriset som hägrar för de 2 500 (än så länge) anmälda klasserna är en klassresa till Astrid Lindgrens värld i Vimmerby. Sammanlagt läste förra årets deltagare över en miljon timmar, 20 minuter per elev och dag i snitt under höstterminen. Varje klass rapporterar antal lästimmar för hela klassen.
Josefine Sundström välkomnar Parisa Liljestrand och säger att de båda gillar både böcker och att dansa. ”Därför vore det väldigt roligt om vi kunde få upp vår kulturminister i en dans till musik.” Parisa Liljestrand stoppdansar till Dansa Pausa och publiken klappar händerna och skriker.
De pratar om läskondition och om vikten av att anstränga sig, om att man blir en bättre läsare ju mer man läser. Ministern upprepar sitt budskap från Wasaskolan, att alla kan bli minister, det går för att vi har ett så öppet och fritt samhälle.
Tillsammans räknar alla ner, från tio till noll och när Parisa Liljestrand klipper bandet går barnen i publiken loss.
Kulturministern står kvar på scenen när Biblioteksbladet får en möjlighet att ställa ett par frågor.
– Jag tycker att det är ett så fint sätt att engagera barn i läsningen. Det är fint att man kan använda skolorna till det här uppdraget så att alla barn får möjlighet att möta litteraturen och böckerna på den nivå de är, säger Parisa Liljestrand.
Hon konstaterar sedan, apropå stunden i klassrummet, att hon älskade att vara lärare och rektor, att hon trivs väldigt bra i skolan.
– För mig är dagar som den här, favoritdagarna i det här uppdraget, när jag får möjlighet att träffa elever igen.
På måndag presenteras kulturbudgeten och nej, Parisa Liljestrand kan inte säga något om den.
– Däremot är läsning och läsfrämjande en av regeringens stora prioriteringar och har också varit återkommande i de budgetar som vi har lagt. Vi har gjort stora satsningar på läsning på olika vis, inte minst när det kommer till skolan och elevers möjlighet att få adekvat läsning och litteratur i klassrummen, understryker Parisa Liljestrand.
De flesta har lämnat salen men bredvid kulturministern står en elev och väntar otåligt. Han bryter in och pekar på ett märke i Parisas panna.
”Vet du, jag har slagit mig själv med ett padelracket på en match. Knäppt va?”
Tävlingen Den stora läsutmaningen har ett så kallat Advisory Board som ger stöd och idéer till arrangörerna. Med i den sitter Anne-Marie Körling, Martin Widmark, Marie Trapp, Mats Myrberg och Marlen Eskander. Den sistnämnda var med i klassrummet på Wasaskolan och hon är med nu. Södertäljebon Eskander är grundare och verksamhetschef för Läsfrämjarinstitutet och tycker att Den stora läsutmaningen är en fantastisk tävling.
– Ja, den är kollektiv. Hela klassen deltar tillsammans vilket gör att de barn som inte tycker om att läsa halkar med av bara farten. Barn i den åldern älskar att tävla, säger Marlen Eskander.
Hon uppskattar att kulturministern är på plats och inviger tävlingen och menar att Parisa Liljestrand är genuin i satsningen på det läsfrämjande arbetet. Men Marlen Eskander poängterar att hon önskar sig fler satsningar när kulturbudgeten presenteras på måndag.
– Vi har en rådande läskris och den går inte att trolla bort med bara punktinsatser. Jag önskar mig en stark budget där det läsfrämjande sticker ut. Jag vill att det görs fler och bredare satsningar på folkbildningen och biblioteken och det vore också önskvärt att ta in andra aktörer i samhället, menar Marlen Eskander och fortsätter:
– Frågan är avgörande för våra barns framtid och för Sveriges framtid. Jag vill ha med folkbildningen, folkhögskolor, idrottsrörelsen, civilsamhällesaktörer i en bredare bemärkelse. Läsningen ska finnas i vardagen på ett mycket mer naturligt sätt än i dag!
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
27 nov 2025 • 2 min
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
26 nov 2025 • 2 min
Sverige rustar och det gäller även Försvarsmaktens biblioteksverksamhet. Sedan i augusti är informationsspecialisten Ann-Christin Karlén Gramming bibliotekssamordnare.
25 nov 2025 • 2 min
Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.
24 nov 2025 • 4 min
Utbildningen Mediemedveten har tagits fram av Mediemyndigheten med hjälp av bland andra KB och Svensk biblioteksförening. "Vi brukar säga att det här är vår tids läs- och skrivkunnighet."
21 nov 2025 • 2 min
Ordet är fritt, så heter den kampanj som biblioteken i Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland nu har lanserat. Tanken är att uppmärksamma bibliotekens demokratiska uppdrag.
20 nov 2025 • 2 min
Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.
19 nov 2025 • 2 min
Svensk biblioteksförenings utmärkelser delades ut förra veckan. Ceremonin i Stockholm leddes av Eva Gustafsson från Umeå stadsbibliotek. Här är pristagarna.
18 nov 2025 • 2 min
Från 2029 blir Biblioteksdagarna digitala vartannat år. Ett skäl är möjligheten till större delaktighet.
14 nov 2025 • < 1 min
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."
13 nov 2025 • 2 min
Svensk biblioteksförenings utmärkelser har delats ut. I år var det dock bara åtta pristagare eftersom Collijnpriset är under utvärdering.
12 nov 2025 • 2 min
Bibliotekschefen Agnes Kotka skrev i Biblioteksbladet om sin resa till Västbanken och östra Jerusalem. Hennes berättelse har fått mycket uppmärksamhet.
10 nov 2025 • 2 min
0 kommentarer