Fokus på årets Chals: "Bibliotekets roll som läsfrämjare"
19 sep 2025 • 2 min
Temat för årets Chals-konferens är bibliotekets roll som läsfrämjare. ”Läsfrämjande är en angelägenhet för hela samhället.”

Ann-Sofie Axelsson är bibliotekschef på Chalmers.
Redan dagen före Bokmässan i Göteborg, den 24 september, möts traditionsenligt bibliotekssektorn, främst från universitet och högskolor, för att samverka och diskutera på Chalmers biblioteks konferens Chals.
Ann-Sofie Axelsson är bibliotekschef på Chalmers och hon poängterar att tanken är att nå hela sektorn, men att även andra myndigheter, medieföretag och ideella organisationer med intresse för dessa frågor, är välkomna.
– Årets tema är bibliotekets roll som läsfrämjare. Men läsfrämjande är en angelägenhet för hela samhället och jag tänker bland annat att biblioteken borde vara mer i dialog och samverkan med i första hand sina egna lärosäten kring den här och andra frågor för att få större kraft i utvecklingen, säger Ann-Sofie Axelsson.
Hon fortsätter sin tankegång och konstaterar att lärosäten inte kan lämna över ansvaret till biblioteken. Hon nämner Malmö universitet som en förebild när det kommer till läsfrämjande arbete.
– Ja, lärosätesledningen har förklarat att satsningen på Mau Reads, bokcirklar och författarsamtal på Malmö universitet, är en angelägenhet för hela lärosätet, något som ska genomsyra verksamheten. Biblioteket är förstås en viktig motor i det, förklarar Ann-Sofie Axelsson.
Så hon ser fram emot diskussioner under dagen, om bibliotekens samarbeten kring läsfrämjande med sina lärosäten och mellan olika bibliotekstyper, men också om fenomenet med bannlysta böcker runt om i världen.
Bland talarna märks Jesper Olsson, professor vid Institutionen för litteraturvetenskap och retorik vid Uppsala universitet. Han ska tala om läsning i den post-digitala eran. Therese Lindh och Viveka Norström, bibliotekarier på KTH, ska berätta om sitt arbete med läsfrämjande och Betty Tärning, forskare på Lunds universitet, kommer att ge åhörarna ”En inblick i den läsande hjärnan”.
Det blir också föreläsningar om sociala medier som läsfrämjande verktyg och om läsning på lärosätesbibliotek.
Fortfarande finns det några platser kvar till endagskonferensen på Chalmers, en konferens som var delvis digital i pandemins kölvatten men som numera är analog.
– Vi tänker att folk vill och behöver träffas på plats. Jag tror att folk är ganska trötta på webbinarier och digitala möten. Här får vi mötas och äta tillsammans, och prata om viktiga saker.
Senaste nytt

Budget utan överraskningar når inte tidigare nivå
Satsning på läsfrämjande – men regeringen lägger ändå betydligt mindre pengar på biblioteken än under stärkta bibliotek-satsningen mellan 2018 och 2023.
22 sep 2025 • 2 min

Vid vägens slut fanns alltid ett bibliotek
Historien om 2015 består av många parallella berättelser om människor och platser med olika förutsättningar och behov. Här berättar sex biblioteksmedarbetare om det som hände.
22 sep 2025 • 10 min

"Samtal och möten ett viktigt bidrag till demokratiutveckling"
På Wlic fick bibliotekarier från auktoritära stater möjlighet att lyssna på samtal om demokratiarbete och träffa kollegor som jobbar med hbtqi. Svensk biblioteksförenings ordförande skriver om värdet av erfarenhetsutbytet.
19 sep 2025 • 2 min

Ny statistik: Var fjärde skola utan bemannat skolbibliotek
Många skolbibliotek är obemannade, och skillnaden mellan kommunala skolor och friskolor är stora. Det framgår av färsk statistik från Kungliga biblioteket.
18 sep 2025 • 2 min

2015 behövdes inte mod – men hur skulle det vara nu?
För tio år sedan engagerades stora delar av samhället – inte minst biblioteken – i att ta emot människor på flykt. Skulle det agerande som var självklart då vara lika självklart om samma situation uppstod idag?
18 sep 2025 • 2 min

"Folkbiblioteken måste laga efter läge och sluta göra andras jobb"
Fackförbundet Dik visar i en ny rapport att en en majoritet av bibliotekspersonalen anser att resurserna inte räcker. Men det är poänglöst att ropa efter mer pengar, anser bibliotekskonsulenten Kajsa Lunde.
17 sep 2025 • 3 min

"Favoritdag" när Parisa Liljestrand inviger lästävling för skolelever
Den stora läsutmaningen är en tävling som riktar sig till landets alla fjärdeklassare. Biblioteksbladet är med när kulturministern inviger årets upplaga.
17 sep 2025 • 5 min

Ny rapport: Akut läge för biblioteken
Fackförbundet Dik:s nya rapport är nattsvart. En försvinnande liten del av Sveriges bibliotekarier känner att de har resurser nog att utföra sitt uppdrag. Samtidigt har nästan en tredjedel av dem upplevt otillbörlig påverkan och det märks på både programutbud och i bokhyllan.
16 sep 2025 • 3 min

Skydd av människor och deras kulturarv hör ihop
Kulturarvet är en grundsten för fred och måste försvaras, säger Peter Stone, ordförande i organisationen Blue Shield International. Han uppmanar Sverige att planera inför en eventuell väpnad konflikt.
15 sep 2025 • 4 min

Pengar försenade till Gotlands skolbibliotek
Sedan den första juli ska skolor ha bibliotek bemannade av utbildade bibliotekarier. Men det statliga anslaget har Region Gotland inte tillgång till förrän 2026.
12 sep 2025 • 3 min

"Lyssna på de röster som Israel försöker tysta"
Att stå neutral till Israels krig mot palestinierna är att välja förtryckarens sida, skriver Karin Råghall. ”Vi behöver erkänna att begreppet neutralitet aldrig är frikopplat från maktförhållanden och att våra val alltid får konsekvenser.”
10 sep 2025 • 5 min

”Ifla är inte tillräckligt modigt”
”Be bold!”, var modig, är Leslie Weirs slagord. Silvia Ernhagen och Helene Voldner från den svenska respektive norska biblioteksföreningen är eniga om att Iflas nya ordförandes princip borde ha tillämpats redan på årets världskongress.
9 sep 2025 • 8 min
0 kommentarer